Jump to content


Καινούρια κάρτα γραφικών


Sir_Dimitris

Recommended Posts

Σκέφτομαι για καινούρια κάρτα αλλά δεν είμαι σίγουρος αν το υπόλιπο σύστημα είναι αρκετό για μια 5850.

Το σύστημα είναι:

CPU: Q6600 3.0Ghz FSB στα 333Mhz (και πάει και παραπάνω)

GPU:SAPPHIRE 3870 512MB

MEM: 4GB GEIL ULTRA 800Mhz

MB: GIGABYTE X38-DQ6

PSU: ENERMAX LIBERTY 620WATT

Windows 7 x64

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση μια και σκέφτεστε την αναβάθμιση

Τι διαφορά θα υπάρχει αν ο Βασιλης πχ αντί για την 5870 βάλει

επάνω άλλη μια 4890?

Στην τιμή όλοι ξέρουμε, αν πχ η 5870 έχει 330-380 ευρώ πάνω κάτω ανάλογα με το μοντέλο,

η 4890 θα κάνει 140-170 ευρώ καινούργια (μεταχειρισμένη λιγότερο)

Άρα δίνοντας 2,5x στα χρήματα, πόσο καλύτερες επίδοση θα έχει το σύστημα με 2x4890 vs. 1x5870?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

5870 ~= 4870x2, πανω κατω, αναλογα το παιχνιδι, αναλογα το πως κανει CF scaling

οποτε οι 2*4890 που λες θα ειναι λιγο καλυτερα απο 4870x2

αντε να ειναι λοιπον λιγο καλυτερα σε FPS απο την 5870 στα παιχνιδια που κανουν καλο CF scaling

Απο την αλλη χανεις το DX11 και την χαμηλοτερη Θ και θορυβο.

Τα ζυγιζει κανεις και αποφασιζει.

Εγω προσωπικα το CF θα το εκανα μονο για την πλακα, για την δοκιμη.

Αλλιως θα κραταγα την 4890 (που ειναι μια πολυ καλη καρτα) μεχρι να μην "τραβαει" αλλο και τοτε θα την αλλαζα για μια καλη μονη καρτα.

Αλλα παλι δεν ειναι ολες οι αποφασεις με βαση τη λογικη. Ειναι και το μικροβιο της αναβαθμισης που θες να παρεις το καινουργιο τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Η 4890 είναι αρκετά δυνατή κάρτα...βάζοντας ακόμα μια σε cf θα έχεις ένα πολύ δυνατό σύστημα...αλλά εκεί μόνο που αξιοποιήτε το cf..Βάζοντας μια της σειράς 5χχχ θα έχεις μία δυνατή κάρτα, που για μένα προσωπικά είναι καλύτερο να διαλέγω μια γιατί είναι και ποιο εύκολο να την πουλήσω μετα για να πάω σε κάτι ποιο καινούργιο και θα έχω και το περιβόητο dx11 που κάποια στιγμή καλώς η κακώς θα υιοθετηθεί σε όλα τα games.

Για μένα το "λάθος" είναι στο ερώτημα γενικά...Για μένα ένας χρήστης πρέπει να ρωτήσει τον εαυτό του πρώτα ΑΝ πραγματικά χρειάζεται κάτι ποιο καλό και αν γεμίζει τις ανάγκες του μια καλύτερη κάρτα γραφικών από αυτή που έχει.Π.χ εγώ ακόμα έχω μια 4850 και πραγματικά παίζω ακόμα games σε 1920χ1080 και με κάποια φίλτρα ενεργοποιημένα..Σπασιματάκια έχω..δεν λέω ..αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας.Κάποια στιγμή πρέπει να πάω σε κάτι καλύτερο...Αλλά όταν το θελήσω εγώ και βασικός παράγοντας είναι και η τσέπη μου..Άμα τα είχα τώρα θα ήμουν με 5850.Δεν τα έχω την συγκεκριμένη στιγμή για κάρτα και είμαι με μια 4850

Link to comment
Share on other sites

Οκ κατάλαβα περίπου ευχαριστώ, απλά αν σε αποδόσεις θα είναι σχεδόν το ίδιο,

η διαφορά από το να δώσει κανείς 150 ή 350 ευρώ είναι τεράστια μόνο για το θόρυβο και τη θερμοκρασία.

Δηλαδή δίνω άλλα λίγα και αλλάζω και ψύξη και κουτί, κλπ οπότε νικάω το θόρυβο και τη ζέστη

Φυσικά περί ορέξεως κλπ,κλπ γιατί η ψυχική ισορροπία και τα νεύρα κάποιου, μπορεί να πληρώνουν 100 ευρώ για κάθε ντεσιμπέλ της κάρτας λιγότερο!!!

Και επιπλέον το DX11 είναι άλλη υπόθεση και ξεκαθαρίζει το τοπίο.

Απλά για να καταλάβουμε κι εμείς που το CF/SLI το έχουμε μόνο διαβάσει και ποτέ δεί.

Είναι σε απόδοση το ίδιο ακριβώς?

Υπάρχουν εφαρμογές που δεν συνεργάζονται?

Link to comment
Share on other sites

δες και διαβασε μερικα reviews.

Υπαρχουν παιχνιδια που το CF/SLI δινει μεγαλη αυξηση σε σχεση με 1 καρτα.

Υπαρχουν αλλα που δινει μικρη αυξηση.

Υπαρχουν λιγα που οι reviewers παρατηρησαν ακομα και μκρη μειωση στα FPS ή καποια προβληματα στην ομαλη ροη του παιχνιδιου.

Οποτε εχεις στο μυαλο σου οτι το CF/SLI παντα θα ειναι λιγο πιο "μυστηριο" απο οτι μια καρτα μονη της.

Μετα τα ζυγιζεις ολα και αποφασιζεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.