Jump to content


Θερμοκρασιες mobo/cpu


Recommended Posts

παιδια εχω απο τον νοεμβριο του 09 εναν i7 920 ο/c στα 3.9 με ψυκτρα corsair hydro h50 πανω σε μητρικη asus p6t deluxe v2 κ σε κουτι lancool pc-k62. οταν τοτε ταχα σεταρει κανοντας το παραπανω ο/c (rock stable-ουτε 1 φορα δεν εχει δημιουργηθει προβλημα κολληματος, επανεκκινησης, θερμοκρασιων) κ με συνδυασμο fans ειχα πετυχει σταθερα μεχρι κ πριν 1-2 μερες θερμοκρασιες idle 35-36 mobo κ 38-39 cpu σε χρηση σχεδον 24/7 ανοιχτο το pc.

εκτοτε μερικες φορες (σχεδον καθε 2 μηνες) αρχιζαν κ οι τιμες αυτες ανεβαιναν μεχρι κ 2-3 βαθμους λογο σκονης κλπ οποτε καθε φορα εκανα 1 γενικο καθαρισμο κ ξαναπηγαιναν στα νορμαλ προαναεφερομενα επιπεδα.

τις τελευταιες μερες λοιπον εβλεπα πως παλι οι θερμοκρασιες σιγα σιγα αυξανονται αλλα λογω υποχρεωσεων δεν ειχα χρονο να καθαρισω το pc, μεχρι που χτες το βραδυ καθως σερφαρα στο νετ μουκανε επανεκκινηση το pc. μετα το boot ειδα τις αυξημενες θερμοκρασιες (3-4 βαθμους πανω οπως σχεδον καθε φορα) κ ετσι λοιπον προγραμματισα το γνωστο καθαρισμο για σημερα, μονο που μετα το καθαρισμα που εκανα αυτη τη φορα οι θερμοκρασιες παραμενουν ιδιες.. 39-40 mobo και 41-42 cpu idle..οχι τρομακτικα μεγαλες αλλα ειναι αρκετα πιο ψηλα απο πριν.

ειπα λοιπον με το everest που κανω Μonitor τις temp να ριξω 1 ματια κ στα rpm των fans μπας κ ταχει παιξει κανα μοτερακι κ γυρναει αργα αλλα τα παντα ηταν μια χαρα.. απειραχτα ολα.

εχω σπασει το κεφαλι μου κ δε μπορω να βρω τι μπορει να φταιει..

τα μονα 2 που μουρχονται στο μυαλο ειναι ναχει αρχισει να ριχνει αποδοση η ψυκτρα του cpu αρα να αυξανει μαζι κ τη θερμοκρασια του κουτιου ή πολυ απλα λογω αυξημενης ζεστης τις τελευταιες μερες κ μιας το δωματιο μου ειναι αρκετα ζεστο κ το Pc συνεχεια ανοιχτο ναχει μαζεψει θερμοκρασιες ο χωρος, οι τοιχοι, το κουτι κ ναναι σαυτα τα επιπεδα.. αλλα αν ανεβαζει τωρα θερμοκρασιες τον αυγουστο τι θα κανει??

δε ξερω εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό όσο αυξάνεται η θερμοκρασία του περιβάλλοντος του δωματίου που βρίσκεται το pc να αυξάνουν και τα temps του. Επίσης αν κάτι ζεστένεται πολύ πχ το μόσφετ ή northbridge, gpu ή ακόμα κ το psu στο κουτί σου, αυτό αυξάνει γενικά τη θερμοκρασία σε όλα τα υποσυστήματα. Το καλοκαίρι όλοι μας το ίδιο "πρόβλημα" έχουμε βέβαια όχι τις επανεκκινήσεις.. Γενικά idle temps καλές θα βλέπεις όσο διατηρείς μια σχετικά χαμηλή θερμοκρασία δωματίου. Η υδρόψυξη αυτό που κάνει είναι να βελτιώνει τα load temps κατά κύριο λόγο, αφού το νεράκι απάγει τη θερμότητα καλύτερα από τον αέρα.

Σχετικά με τις επανεκκινήσεις σίγουρα το oc που χεις κάνει σε όλα τα υποσυστήματα είναι απόλυτα stable; Μου φαίνεται περίεργο με τέτοια temps να οφείλεται στη θερμοκρασία...

Συμβουλή: γύρνα τα όλα σε stock για λίγο καιρό και δες αν κάνει πάλι restarts ή τρέξε απαιτητικά τεστ για cpu, μνήμες κλπ

Link to comment
Share on other sites

..., μεχρι που χτες το βραδυ καθως σερφαρα στο νετ μουκανε επανεκκινηση το pc. μετα το boot ειδα τις αυξημενες θερμοκρασιες (3-4 βαθμους πανω οπως σχεδον καθε φορα)

Για να κλεισει το PC απο θερμοκρασια πρεπει να ανεβασει πανω απο 80 βαθμους θερμοκρασια και κατι τετοιο μου φαινεται δυσκολο μονο με το σερφαρισμα, κατι αλλο μαλλον συμβαινει.

Απενεργοποιησε την αυτοματη επανεκκινηση για να δεις την blue screen αν στο ξανακανει.Τρεξε και ενα memtest86+ στις μνημες μηπως βγαζει λαθη καποιο στικακι.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Από θέμα θερμοκρασίας δεν έκανε το restart. Όμως η άνοδο τις θερμοκρασίας επηρεάζει το oc άμεσα. Εκεί που μπορεί ένα cpu να είναι σταθερό με μια άνοδο 5 βαθμών στη θερμοκρασία δωματίου για παράδειγμα μπορεί να μην ειναι πια stable.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.