Jump to content



Aγορα fanless καρτας


alcohol

Recommended Posts

Ποια καρτα μου προτεινετε να παρω για ενα συστημα που εργαζεται ως κατεβαστηρι και video player?

Θα πρεπει να ειναι pci_xpress, fanless και να μην εχει περισσοτερες δυνατοτητες απ αυτες που χρειαζονται για το ρολο της.

Link to comment
Share on other sites

οk, το δευτερο λινκ δε το συζηταμε γιατι ειναι με fan.

Το ερωτημα μου ειναι, αυτη η MSI N8400GS-D512H θα προσφερει κατι περισσοτερο σε σχεση με την OnBoard?

Ξεχασα κατι σημαντικο, θα πρεπει να υπαρχει και υποδοχη hdmi.

Στην OnBoard που εχω τωρα χρησιμοποιω καλωδιο dvi---hdmi και περνανε κανονικα ηχος+εικονα, αμφιβαλλω ομως αν θα γινεται το ιδιο και με αυτη τη καρτα!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα αυτή

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Sapphire-Ultimate-5550-PCI-Express-DDR2-1GB-11170-14-20R.htm

δίνει και πολύ καλό ήχο στην HDMI και σε εξυπηρετεί πλήρως, είναι ότι καλύτερο με παθητική ψύξη. Υποστηρίζει και ATI stream και θα κάνεις video convert σε χρόνο tt! Θα έχεις και καλές επιδώσεις σε παιχνίδια (αν θα παίζεις)

Έχει και απευθείας HDMI.

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που θες να πάρεις κάρτα ποιός είναι αν επιτρέπεται;
ως κατεβαστηρι και video player?

...:120:

Εγώ θα έλεγα αυτήν: http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/MSI-R5450-MD512H-PCI-Express-GDDR3-512-MB-R5450-MD512H.htm

Η 5550 είναι προφανώς καλύτερη αλλά νομίζω ότι είναι too much για τις ανάγκες που θες(κατεβαστήρι και video player).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια, ευχαριστω οσους βοηθανε και ας κανω μια ανασκοπηση.

Το pc χρησιμοποιειται αποκλειστικα για κατεβασμα ταινιων και ταυτοχρονα προβολη τους στην plasma τηλεοραση με την οποια είναι συνδεδεμενο. H συνδεση γινεται με καλωδιο dvi(pc) σε hdmi(tv), με το οποιο παραδοξως περναει και ηχος και εικονα!

Αυτή τη στιγμη χρησιμοποιω την OnBoard καρτα αυτης της μητρικης

Το υπολοιπο συστημα είναι ενας A64 X2 4400 s939, μνημη DDR400 dual channel 3GB(εκ των οποιων 0,25GB δεσμευει η onboard) και σκληρος WD caviar green 500GB (sata2-5400rpm-cache32).

Λειτουργικο Win 7-64 Ultimate.

Το ερωτημα μου είναι εαν βολευει να χρησιμοποιω μια ξεχωριστη καρτα αντι για την συγκεκριμενη OnBoard. Οι ταινιες που βλεπω συνηθως ειναι αυτές που κατεβαζω, δηλ. DivX, wmv, avi αλλα και καποιες hd.

Αυτό που εχω παρατηρησει τελευταια είναι σπαστη κινηση για 1-2 δευτερολεπτα κατά το pause/play. Ποιος ευθυνεται γιαυτο, η καρτα?

Θα σου πρότεινα αυτή

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Sapphire-Ultimate-5550-PCI-Express-DDR2-1GB-11170-14-20R.htm

δίνει και πολύ καλό ήχο στην HDMI και σε εξυπηρετεί πλήρως, είναι ότι καλύτερο με παθητική ψύξη. Υποστηρίζει και ATI stream και θα κάνεις video convert σε χρόνο tt! Θα έχεις και καλές επιδώσεις σε παιχνίδια (αν θα παίζεις)

Έχει και απευθείας HDMI.

Aυτη η καρτα φαινεται καλυτερη από την 4670 512ΜΒ που εχω στο βασικο μου συστημα! Οποτε αν ηταν θα την επαιρνα για τη βαλω εκει, και την 4670(fanless) θα την εβαζα στο κατεβαστηρι. Tι λες, καλη ιδεα?

Ενεργειακως πως τα παει η αυτη η 5550?

Οσο για τον ηχο, συνδεω 2 εξωτερικα ηχεια τα οποια τραβαω με καλωδιο ως τα αυτια μου(right+left). Υπαρχει μια Audigy 2 ZS που όμως δεν την εχω εγκατεστημενη γιατι θεωρω ότι δεν αξιζει το κοπο, απ τη στιγμη που δεν παιζω παιχνιδια και δεν ακουω μουσικη.

Τελος βλεπω οτι μου προτεινετε και την 5450, παρατηρω οτι υπαρχει σε πολλες εκδοσεις και οι τιμες ποικιλουν. Ολες οι εκδοσεις εχουν τις ιδιες επιδοσεις?

Link to comment
Share on other sites

Aυτη η καρτα φαινεται καλυτερη από την 4670 512ΜΒ που εχω στο βασικο μου συστημα! Οποτε αν ηταν θα την επαιρνα για τη βαλω εκει, και την 4670(fanless) θα την εβαζα στο κατεβαστηρι. Tι λες, καλη ιδεα?

Ενεργειακως πως τα παει η αυτη η 5550?

Οσο για τον ηχο, συνδεω 2 εξωτερικα ηχεια τα οποια τραβαω με καλωδιο ως τα αυτια μου(right+left). Υπαρχει μια Audigy 2 ZS που όμως δεν την εχω εγκατεστημενη γιατι θεωρω ότι δεν αξιζει το κοπο, απ τη στιγμη που δεν παιζω παιχνιδια και δεν ακουω μουσικη.

Τελος βλεπω οτι μου προτεινετε και την 5450, παρατηρω οτι υπαρχει σε πολλες εκδοσεις και οι τιμες ποικιλουν. Ολες οι εκδοσεις εχουν τις ιδιες επιδοσεις?

Δεν αξιζει η 5550 στα 95Ε.

ουτε καλυτερη ειναι απο την 4670 αν θυμαμαι καλα.

Αν θες σε μια τετοια τιμη κατι καλυτερο για το βασικο σου pc, παρε μι 5750 ή αν βρεις καμμια φτηνη 5770 512ΜΒ.

Βεβαια αυτες δεν ειναι fanless.

Ολες οι 5450 ιδιες ειναι, παρε τη φτηνοτερη.

Αλλωστε τι επιδοσεις ψαχνεις εκει? αυτες δεν ειναι για 3D games. Στο 2D διαφορες δεν υπαρχουν.

Ααα, βασικο. Για ψαξε να δεις μην τυχον εχει ασυμβατοτητα η 939 μητρικη σου με καρτες τις σειρας 5.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εχω παρατηρησει τελευταια είναι σπαστη κινηση για 1-2 δευτερολεπτα κατά το pause/play. Ποιος ευθυνεται γιαυτο, η καρτα?
A64 X2 4400 s939, μνημη DDR400 dual channel 3GB(εκ των οποιων 0,25GB δεσμευει η onboard) και σκληρος WD caviar green 500GB (sata2-5400rpm-cache32).
Mήπως, λεω μήπως, να φταίει ο σκληρός?
Link to comment
Share on other sites

Δεν αξιζει η 5550 στα 95Ε.

ουτε καλυτερη ειναι απο την 4670 αν θυμαμαι καλα.

Αν θες σε μια τετοια τιμη κατι καλυτερο για το βασικο σου pc, παρε μι 5750 ή αν βρεις καμμια φτηνη 5770 512ΜΒ.

Βεβαια αυτες δεν ειναι fanless.

Για το βασικο μου pc βολευομαι και με την 4670 που εχω, στην οποια εχω προσαρμοσει και μια θηριωδη fanless ψυκτρα.

Εφοσον αυτη η 5550 ειναι κατωτερη απο την 4670, κι εγω απορω γιατι ειναι τοσο ακριβη, δεδομενου οτι η 4670 κανει γυρω στα 60...

Ολες οι 5450 ιδιες ειναι, παρε τη φτηνοτερη.

Αλλωστε τι επιδοσεις ψαχνεις εκει? αυτες δεν ειναι για 3D games. Στο 2D διαφορες δεν υπαρχουν.

Ααα, βασικο. Για ψαξε να δεις μην τυχον εχει ασυμβατοτητα η 939 μητρικη σου με καρτες τις σειρας 5.

Δεν ψαχνω επιδοσεις στην 5450, ρωταω γιατι ποικιλουν τοσο οι τιμες απ τη στιγμη που ολες εχουν τις ιδιες μεταξυ τους επιδοσεις.

Το ζητημα ειναι, αξιζει να παρω και να βαλω μια 5450 ή εχω ιδια αποτελεσματα και με την OnBoard που ανεφερα?

Η μητρικη μπορει να ειναι 939 αλλα δεχεται κανονικα pci_xpress.

Kαποιος μου ειχε πει οτι αυτη η μητρικη ειναι δυνατη στον ηχο και το βιντεο...check

Mήπως, λεω μήπως, να φταίει ο σκληρός?

Eννοεις φανταζομαι σε συνδυασμο και με το υπολοιπο υλικο?

Γιατι o caviar green ειναι καινουργιο προιον και το αγοραζουν πολλοι.

Μηπως για τη (στιγμιαια εστω)σπαστη κινηση φταιει ο επεξστης που δεν μπορει να ανταποκριθει διοτι δεν υπαρχει καποια χωριστη καρτα γραφικων να τον ξεκουραζει?

Link to comment
Share on other sites

Το αν φταίει ο επεξεργαστής θα το δεις από το τι ποσοστό του χρησιμοποιείται κατά την αναπαραγωγή.

Σίγουρα μια κάρτα γραφικών θα τον 'ξεκουράσει' (πάντα από τη στιγμή που το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς δίνει τη δυνατότητα να έχει επιτάχυνση από εκείνη) αλλά δεν πιστεύω ότι είναι απαραίτητη η αγορά της ειδικά από τη στιγμή που το πρόβλημα είναι κατά την παύση και όχι κατά την αναπαραγωγή των αρχείων.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθωντας τα αρχεια βιντεο κανω συνεχως pause/play, ανοιγω και παιζω δεκαδες βιντεο. Tην πρωτη μιση ωρα ειμαι ok, μετα απο λιγο ομως εμφανιζονται τα σπασιματα(διαρκεια 1-2 δευτ/πτα). Παντα μετα το pause.

Για τα hd(high definition) αρχεια μηπως θα ηταν καλυτερη καποια καρτα?

Πως βλεπω το ποσοστο του επεξστη που χρησιμοποιειται κατα την αναπαραγωγη?

Link to comment
Share on other sites

Για το βασικο μου pc βολευομαι και με την 4670 που εχω, στην οποια εχω προσαρμοσει και μια θηριωδη fanless ψυκτρα.

Εφοσον αυτη η 5550 ειναι κατωτερη απο την 4670, κι εγω απορω γιατι ειναι τοσο ακριβη, δεδομενου οτι η 4670 κανει γυρω στα 60...

γιατι ειναι καινουργια και εχει DX11...

αλλα σαν 3D δυναμη, η 5550 εχει ιδια shaders με την 4670 αλλα πολυ χαμηλοτερα ΜΗz και στον πυρηνα και στη μνημη (και DDR2 αντι για 3)

Δεν ψαχνω επιδοσεις στην 5450, ρωταω γιατι ποικιλουν τοσο οι τιμες απ τη στιγμη που ολες εχουν τις ιδιες μεταξυ τους επιδοσεις.

45-55 εχουν οι 512ΜΒ και 60-70 οι 1GB

δεν ποικιλουν και τοσο πολυ.

Το ζητημα ειναι, αξιζει να παρω και να βαλω μια 5450 ή εχω ιδια αποτελεσματα και με την OnBoard που ανεφερα?

δεν μπορω να σου απαντησω εδω.

αλλωστε το προβλημα που εχεις ειναι πολυ συγκεκριμενο και μπορει να ειναι πχ θεμα driver ή κατι αλλο

Η μητρικη μπορει να ειναι 939 αλλα δεχεται κανονικα pci_xpress.

κι εγω ειχα μια Asus 939 και πηγα να βαλω επανω μια 5770 1GΒ και δεν ποσταρε το συστημα.

μετα βρηκα στο νετ πολλους να λενε οτι ειχαν αυτο το προβλημα με την ιδια μητρικη.

Αναγκαστηκα να αλλαξω συστημα για αυτο.

απιθανο, αλλα καλυτερα να σιγουρευτεις πρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Eννοεις φανταζομαι σε συνδυασμο και με το υπολοιπο υλικο?

Γιατι o caviar green ειναι καινουργιο προιον και το αγοραζουν πολλοι.

Μηπως για τη (στιγμιαια εστω)σπαστη κινηση φταιει ο επεξστης που δεν μπορει να ανταποκριθει διοτι δεν υπαρχει καποια χωριστη καρτα γραφικων να τον ξεκουραζει?

Το λέω επειδή είναι Green. Αυτοι φημίζονται για την θερμική/ακουστική συμπεριφορά τους. Οχι για τις επιδόσεις τους.

Απλά θα ήταν καλό να το ψάξεις και προς αυτή τη κατεύθυνση, μην πάρεις αδικα την vga.

Link to comment
Share on other sites

γιατι ειναι καινουργια και εχει DX11...

αλλα σαν 3D δυναμη, η 5550 εχει ιδια shaders με την 4670 αλλα πολυ χαμηλοτερα ΜΗz και στον πυρηνα και στη μνημη (και DDR2 αντι για 3)

Καλα, το καινουργια δεν λεει κατι, δε σημαινει ότι ενας τενεκες που βγαινει τωρα θα κοστιζει παραπανω γιατι ειναι καινουγιος.

To D11 ειναι λογος, αλλα αφου ετσι κι αλλιως ειναι αδυναμη στα παιχνιδια… τι να το κανεις?

Φανταζομαι ομως οτι θα κανει μεγαλη εξοικονομηση ενεργειας και δεν θα ανεβαζει θερμ/σια, γιαυτο και μπορει να εχει παθητικη ψυξη.

45-55 εχουν οι 512ΜΒ και 60-70 οι 1GB

δεν ποικιλουν και τοσο πολυ.

Nαι, οι τιμες είναι από 45 μεχρι 70+ αλλα δεν ειχα σκεφτει την 512ΜΒ και 1GB μνημη. Η διακριση 512/1024 πόση διαφορά σημαινει στις επιδοσεις? 3 frames παραπανω?

δεν μπορω να σου απαντησω εδω.

αλλωστε το προβλημα που εχεις ειναι πολυ συγκεκριμενο και μπορει να ειναι πχ θεμα driver ή κατι άλλο

Γιατι δεν μπορεις εδώ, τι εχει εδώ? Αυτή η απαντηση είναι ολη η ουσια του thread.

Αν το προβλημα ηταν συγκεκριμενο θα ειχε και συγκεκριμενη λυση, σωστα?

Για τους drivers της mobo εχω βαλει τους τελευταιους, παρολ’ αυτα θα κανω έναν επανελεγχο.

Οπως βλεπω εισαι κι εσυ του Α64, μπορεις να μου πεις ποιος είναι ο καταλληλος driver για τον A64 X2 4400+ 2.2GΗz s939?

κι εγω ειχα μια Asus 939 και πηγα να βαλω επανω μια 5770 1GΒ και δεν ποσταρε το συστημα.

μετα βρηκα στο νετ πολλους να λενε οτι ειχαν αυτο το προβλημα με την ιδια μητρικη.

Αναγκαστηκα να αλλαξω συστημα για αυτο.

απιθανο, αλλα καλυτερα να σιγουρευτεις πρωτα.

Mα φιλε μου, δεν υπαρχει περιπτωση να βαλω μια 5770 1GB σε αυτή τη mobo που εργαζεται μόνο σε κατεβαστηρι/player. Μιλαω μόνο για καποια φτηνη fanless/green/hdmi καρτα. H μητρικη παντως είναι καινουργια.

Εν τελει, απ την ως τωρα συζητηση το συμπερασμα είναι ότι μαλλον δεν χρειαζεται να βαλω χωριστη καρτα.

Το λέω επειδή είναι Green. Αυτοι φημίζονται για την θερμική/ακουστική συμπεριφορά τους. Οχι για τις επιδόσεις τους.

Επειδη ειναι μονο 5400rpm? Λες αυτο να δημιουργει προβλημα? Υποτιθεται οτι οι green ειναι μονο για αποθηκευση ε?

Μηπως γιαυτο (οπως λεω σε αλλο thread) εχω χαμηλες ταχυτητες-κολληματα οταν μεταφερω ασυρματως αρχεια απο/σε αλλο pc με ssd?

Link to comment
Share on other sites

- σου ειπα ποια ειναι η δικαιολογια τους, οχι οτι συμφωνω μαζι τους

- καμμια διαφορα στην ουσια, οποτε το 1GB ειναι αχρηστο

- εννοω δεν ξερω να απαντησω αυτο το ερωτημα.

- driver για τη cpu ειναι μονο για το cool & quiet. ουτε και θυμαμαι ποιος ειναι, απο το site της μητρικης τον βρισκεις, ή απο της AMD. ενας ειναι, ιδιος για ολα.

- δεν σου ειπα να βαλεις 5770, σου ειπα οτι καποιες λιγες μητρικες εχουν θεμα με καρτες της νεας σειρας 5, και καλο ειναι λιγο να το ψαξεις μην τυχον εχεις πεσει στην υποπεριπτωση της υποπεριπτωσης. Σπανιο αλλα συμβαινει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειναι μονο 5400rpm? Λες αυτο να δημιουργει προβλημα? Υποτιθεται οτι οι green ειναι μονο για αποθηκευση ε?

Μηπως γιαυτο (οπως λεω σε αλλο thread) εχω χαμηλες ταχυτητες-κολληματα οταν μεταφερω ασυρματως αρχεια απο/σε αλλο pc με ssd?

Πιθανό. Δε μπορείς να δοκιμάσεις με άλλο δίσκο?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.