Jump to content



mkv και DTS απο HTPC ?


sakattack1442169065

Recommended Posts

Σκεφτομαι μηπως βαλω ενα HTPC με ηχεια δικα του 5.1 (απο τις αναλογικες εξοδους της μητρικης δηλαδη)

εχω μερικα mkv με DTS ηχο. (και αλλα με AC3 Dolby digital)

Αυτα με ποιον player θα μπορω να τα παιζω, ωστε να ακουω τον ηχο απο τα ηχεια του HTPC και να στελνω την εικονα με HDMI στην TV να παιζει κανονικα full screen ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

oχι, δεν καταλαβατε, ακομα δεν εχω παρει home cinema.

Οταν παρω, βεβαια ετσι θα το κανω.

ομως προς το παρον, επειδη ομως εχω pc και ηχεια 5.1 που συνδεονται με το pc, στις αναλογικες εξοδους της μητρικης (με τα καρφακια)

λεω μηπως να αξιοποιησω αυτα προς το παρον και να αναβαλω την αγορα ΑV ενισχυτη-ηχειων-player για αργοτερα.

τον classic χρησιμοποιω και εγω στο κανονικο PC αλλα ειχα την εντυπωση οτι δεν επαιζε το DTS.

πρεπει να το ξαναδω μαλλον.

ΥΓ.

Α, απο οτι βλεπω ειναι διαφορετικη εκδοση αυτη που μου ειπες ε? ειδικη για home cinema.

οκ, το δοκιμαζω. ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ας τα πάρουμε ανάποδα. Για software player δεν θα χρειαστείς ούτε codecs, ούτε τίποτα, παρά μόνο το MPC-HC που σου έγραψα παραπάνω.

Τώρα, αν τα Windows είναι ρυθμισμένα να "βλέπουν" και τα 5.1, τότε δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.

Τί κάρτα γραφικών έχεις;

Link to comment
Share on other sites

ναι τα win βλεπουν 5.1 ηχεια. ωραια, αυτο ρωτουσα, αρα ειμαι ετοιμος απο ηχο.

καρτα γραφικων μαλλον θα χρησιμοποιησω την ενσωματωμενη ATI 3200 του AMD 780G που εχω ηδη,

θα δω ακομα δεν το εχω οριστικοποιησει.

εχει και εξοδο HDMI.

κραταω μια επιφυλαξη γιατι καπου ειχε παρει το ματι μου να λενε οτι δινει μεχρι 1600*1200.

Αν ειναι ετσι την πατησα και θα πρεπει να το ξαναψαξω το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Με την 3200 δεν ξέρω αν θα μπορέσεις να έχεις Video Acceleration από την κάρτα γραφικών. DXVA δηλαδή. Μπορείς να ακολουθήσεις αυτόν τον οδηγό εδώ που είναι ο καλύτερος κατά την άποψή μου και να το δεις.

Link to comment
Share on other sites

Για media player, θα σου πώ ένα....

Media Player Classic Home Cinema

ΔΑΓΚΩΤΟ !!!!

οποια εκδοση και να δοκιμασω να κατεβασω, μου λεει προσοχη κατεβαζεις την non stable εκδοση.

τι παιζει?

sakattack added 8 Minutes and 52 Seconds later...

Με την 3200 δεν ξέρω αν θα μπορέσεις να έχεις Video Acceleration από την κάρτα γραφικών. DXVA δηλαδή. Μπορείς να ακολουθήσεις αυτόν τον οδηγό εδώ που είναι ο καλύτερος κατά την άποψή μου και να το δεις.

πολυ μπλεξιμο...

ενας X2 δεν θα τα καταφερενει?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βρε... Είναι Work in progress πάντα... χα χα χα

Την τελευταία κατέβασε, την 2041.

Πρίν την εγκαταστήσεις, φρόντισε να έχεις τελευταίους drivers κάρτας γραφικών (και ήχου, αν είναι δυνατόν) και το τελευταίο directX runtime που μπορείς να βρεις εδώ.

Έλα βρε... ποιό μπλέξιμο. Αφού έχει εικόνες. 2 λεπτά δουλειά είναι. Ακολούθα τις εικόνες. Αν βαριέσαι, βάλε ένα TeamViewer να το κάνω εγώ ... :p

Link to comment
Share on other sites

καλα, θα το δω σιγα σιγα, στο κανονικο pc πρωτα.

ακομα δεν το εχω στησει το αλλο pc

εν τω μεταξυ μολις ειδα οτι η TV μου εχει μια oπτικη ψηφιακη εξοδο.

Κατσε να επιβεβαιωσω οτι θα μπορει να στειλει εκει τον DTS ηχο με τον ενσωματωμενο player που διαθετει και με βλεπω τελικα να αγοραζω AV ενισχυτη και ηχεια... :033:

και το htpc θα το κανω σκετο κατεβαστηρι. :077:

δουλεια να χουμε να παιδευομαστε :003:

Link to comment
Share on other sites

Η οπτική της τηλεόρασής σου λογικά είναι μόνο έξοδος. Όχι είσοδος. Πρέπει να γράφει δηλαδή Digital OUT. Είναι για να οδηγήσεις τον ήχο της τηλεόρασής σου (STEREO, 2channels) στο Home Cinema σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για αρχεία βίντεο χρησιμοποιώ το VLC το οποίο παίζει τα πάντα όλα! Και DVD σε μορφή ISO και NRG και ότι θες. Επίσης επειδή είδα πως είπες για trackers, το vlc παίζει τα αρχεία και κατά την διάρκεια του downloading (δηλαδή ακόμα και αν δεν είναι ολόκληρο το αρχείο).

Link to comment
Share on other sites

το VLC το ειχα δει, το KM θα το ψαξω κι αυτο.

καλα ειναι που παιζουν τα παντα ολα απο βιντεο,

αν και στο συγκεκριμενο θεμα η απορια η δικη μου ειναι αν παιζουν τον DTS ηχο, με το βιντεο δεν υπαρχει προβλημα.

Η οπτική της τηλεόρασής σου λογικά είναι μόνο έξοδος. Όχι είσοδος. Πρέπει να γράφει δηλαδή Digital OUT. Είναι για να οδηγήσεις τον ήχο της τηλεόρασής σου (STEREO, 2channels) στο Home Cinema σου

ναι, αυτο ειπα κι εγω, οτι ειναι εξοδος.

το θεμα ειναι, επειδη η TV εχει ενσωματωμενο player, που ομως δεν παιζει DTS,

μην τυχον αυτη η ψηφιακη εξοδος (εκτος απο τον ηχο των καναλιων) μπορει να μεταφερει και αυτο το σημα, οταν παιζει ο player, σε AV ενισχυτη και να το αποκωδικοποιησει αυτος.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, την εχω πατησει τελικα. Δεν μου παιζει τον DTS ηχο.

τον Media Player Classic Home cinema χρησιμοποιω που τελικα το κατεβασα πακετο με το Klite mega codec pack.

και οπως ειπα εχω το pc με την ενσωματωμενη στη μητρικη καρτα ηχου Realtek, στην οποια εχω συνδεσει αναλογικα ενα φτηνο σετακι 5.1 ηχεια.

Δηλαδη με τα "καρφακια" 3.5 jack στις 3 απο τις κλασσικες 6 τρυπουλες στο back panel της μητρικης.

Τι φταιει ρε γμτ?

Μηπως τελικα αυτο φταιει?

οτι δεν ειναι καρτα ηχου, αλλα ενας ενσωματωμενος codec της Realtek που παιζει μονο AC3 ?

για να καταλαβετε, μια ταινια με AC3 την επαιξε κανονικα με 5.1 ηχο, αλλα οτι ειναι DTS το παιζει σαν χειριστης ποιοτητας stereo (ισως και mono...) που ισα που ακουγεται απο τα ηχεια και πρεπει να δυναμωσεις την ενταση στο τερμα για να ακουσεις κατι.

Mηπως χρειαζομαι εξειδικευμενο hardware για να ακουσω DTS, ειτε με τη μορφη A/V ενισχυτη, ειτε με εξτρα καρτα ήχου?

Δεν τα ξερω αυτα τα θεματα, πρωτη φορα ασχολουμαι.

Eσεις δηλ πως ακουτε το DTS?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.