Jump to content



Aθόρυβο Τροφοδοτικό


sakattack1442169065

Recommended Posts

Θελω να παρω ενα τροφοδοτικο, γυρω στα 80Ε, με βασικη προτεραιοτητα να ειναι αθορυβο.

Ενα παλιο Enermax που εχω ακομα, με 35Α στην 12αρα, σηκωνει μεν το συστημα μου,

αλλα ενω σε idle ο ανεμιστηρας του δουλευει στις 1300rpm, οταν πρεπει να δουλεψει 100% η cpu των 125W, ζοριζεται φαινεται και ανεβαζει Θ, και ανεβαινουν και οι στροφες του ανεμιστηρα στις 3300.

Ακομα κι εκει ο θορυβος δεν ειναι εκωφαντικος, αλλα ειναι ενοχλητικος.

Οποτε ποιο μου προτεινετε για αθορυβο?

Ειμαι σχεδον ετοιμος να παρω ενα Coolermaster Silent Pro, απο τα οποια βρισκω σε αυτα τα λεφτα (86Ε):

το 600αρι (40Α) στο Πλαισιο

και το 700αρι (50Α) στο PC1

-Εχετε καποιο αλλο να προτεινετε για πιο αθορυβο?

-Αν ειναι αναμεσα στα 2 πιο πανω, εκτος του προφανους οτι το 700αρι εχει μεγαλυτερη δυναμη, ειναι λογικο να υποθεσω οτι σε μια δεδομενη ισχυ που θα ζηταει το συστημα μου, θα ζοριζεται λιγοτερο να τη δωσει και αρα θα κανει και λιγοτερο θορυβο?

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ:

Coolermaster Silent Pro 700

Προτεινόμενα τροφοδοτικά

Γενικά η υπόθεσή σου είναι σωστή, αλλά όχι πάντα. Έχει να κάνει και με το efficiency του τροφοδοτικού στα συγκεκριμένα watt που τραβάει το σύστημά σου. Συγκεκριμένα μεταξύ των δύο coolermaster υποθέτω πως ναι το 700άρι θα είναι στη χειρότερη το ίδιο θορυβώδες με το 600άρι.

Edit: Στα λεφτά που ψάχνεις μάλλον είναι η καλύτερη λύση το 700άρι που λες(μιλάμε πάντα και για τροφοδοτικό τουλάχιστον της προκοπής έτσι...).

Link to comment
Share on other sites

Αν το βρίσκεις, και δεν σου είναι "φόρτος" τα 20-40 ευρώ παραπάνω από το ποσό που καθόρισες ένα από τα κορυφαία στο είδος τροφοδοτικά είναι το Corsair HX620 ( I love it! )

Από τα πιο αθόρυβα και ταυτόχρονα ποιοτικά ( σε τάσεις και υλικά κατασκευής ) τροφοδοτικά

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το δικο μου HX ηταν η εξαιρεση καθώς και θορυβο έκανε και εσκασε μετα απο κανα 10μηνο.

Ενερμαξ δαγκωτό απο μένα. Και συγκεκριμένα MODU. Ακόμα και τώρα με τις ζεστες και το πολυημερο gaming(ειχε closed beta το NFSW :p) δεν βγάζει αχνα το ατιμο!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχω και σου λέω υπεύθυνα ότι είναι εντελώς αθόρυβο και πολύ κοντά στα χρήματα σου 85 ευρώ http://www.skroutz.gr/c/30/psu-trofodotika.html?keyphrase=MODU82%2B

ENERMAX EMD525AWT MODU82+ 525W είναι 82+ και modular και εχω πανω μια ati 5870 και ενα phenom x6 thuban 240x14, 2x64gb ssd samsung και 2dvd και στο μηχανημα ακούγετε μόνο η κάρτα γραφικών

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το δικο μου HX ηταν η εξαιρεση καθώς και θορυβο έκανε και εσκασε μετα απο κανα 10μηνο.

Ενερμαξ δαγκωτό απο μένα. Και συγκεκριμένα MODU. Ακόμα και τώρα με τις ζεστες και το πολυημερο gaming(ειχε closed beta το NFSW :p) δεν βγάζει αχνα το ατιμο!

Αυτό που λέμε "Συμβαίνει και στα καλύτερα σπίτια" ?

Για κάθε εταιρία υπάρχουνε και 2-3-4-5 περιπτώσεις ελαττωματικών κομματιών.

http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story2&reid=21

Εμένα παλιότερα μου είχε σκάσει το... θεϊκό PC Power & Cooling Turbo-Cool 1KW SR. Κακή εταιρία ή χάλια τροφοδοτικά αυτά ? No way.

Enermax ? Ρώτα τον Τάσο για τις ασυμβατότητες που εμφανίζουνε τα Revo & Modu με διάφορες mobos :D

Link to comment
Share on other sites

Το γράφω ξεκάθαρα ΑΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΕΣ.

Με κάποιες μητρικές τα τροφοδοτικά αυτά δεν δουλεύουνε ( η μητρική δεν λειτουργεί καθόλου είτε προβληματικά ).

Κλασικό παράδειγμα είναι η eVGA Classified ( models E759, E760, E762 ), η Foxconn BloodRage και η DFI LanParty T3eH8

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ακούω τέτοιο πράγμα. Πώς γίνεται αυτό από τη στιγμή που ακολουθούνε το πρότυπο ATX; Υπάρχει κάποια επίσημη πληροφορία από τις "εμπλεκόμενες" εταιρίες ή έχει παρατηρηθεί από τους χρήστες; Σόρυ, απλά μου φαίνεται ΠΟΛΥ περίεργο...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ακούω τέτοιο πράγμα. Πώς γίνεται αυτό από τη στιγμή που ακολουθούνε το πρότυπο ATX; Υπάρχει κάποια επίσημη πληροφορία από τις "εμπλεκόμενες" εταιρίες ή έχει παρατηρηθεί από τους χρήστες; Σόρυ, απλά μου φαίνεται ΠΟΛΥ περίεργο...

Όσο περίεργο και αν σου ακούγεται, είναι μια πραγματικότητα.

Και δεν είναι τα μόνα τροφοδοτικά που έχουνε θέματα... συμβατότητας.

Μπορεί και το Α, και το Β, και το Χ, και το Ψ τροφοδοτικό να παρουσιάζει ασυμβατότητα με κάποια από τις ένα σωρό μητρικές που υπάρχουνε.

Απλά τα συγκεκριμένα της Enermax έχουνε μεγάλο... σουξέ σε αυτό το θέμα :D

Δεν ξέρω αν έχει ανακοινώσει τίποτα η Enermax, αλλά αν παρακολουθείς ξένα forum computer/overclocking enthusiasts ( π.χ. xtremesystems.org ) θα δείς ότι υπάρχουνε κάμποσοι που έχουνε το γνωστό θέμα με την Classified & την BloodRage.

υ.γ. Ο TASOS ( ναι, ο webmaster εδώ ) είχε το πρόβλημα με το PSU & την Classified ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μήπως έχει απλώς τραβήξει πολύ σκόνη μέσα που εμποδίζει την απαγωγή της θερμότητας και δουλεύει σε υψηλότερες στροφές το ανεμιστηράκι;

Με σπρέϋ πεπιεσμένου αέρα νομίζω πως θα μπορούσες να δοκιμάσεις να το καθαρίσεις...

Το δικό μου Corsair (μάλλον το ίδιο έχουμε), χωρίς να είναι ποτέ θορυβώδες, ποτέ δεν ήταν ήσυχο...

Απ' ότι έχω διαβάσει αυτό το κομμάτι πλαστικού που έχουν προσαρμόσει μέσα για να κατευθύνει κάπως την ροή του αέρα δημιουργεί περιττό θόρυβο...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει απλώς τραβήξει πολύ σκόνη μέσα που εμποδίζει την απαγωγή της θερμότητας και δουλεύει σε υψηλότερες στροφές το ανεμιστηράκι;

Με σπρέϋ πεπιεσμένου αέρα νομίζω πως θα μπορούσες να δοκιμάσεις να το καθαρίσεις...

Το δικό μου Corsair (μάλλον το ίδιο έχουμε), χωρίς να είναι ποτέ θορυβώδες, ποτέ δεν ήταν ήσυχο...

Απ' ότι έχω διαβάσει αυτό το κομμάτι πλαστικού που έχουν προσαρμόσει μέσα για να κατευθύνει κάπως την ροή του αέρα δημιουργεί περιττό θόρυβο...

Όταν το είχα πρωτοπάρει και το έβαλα σε bench table για λίγες μέρες, πραγματικά είχα εκπλαγεί από την ησυχία.Δεν ακουγόταν καθόλου!!:080:

Τώρα είναι η βασική πηγή θορύβου.Βέβαια 2 χρόνια δεν το έχω καθαρίσει ποτέ.

Έχω το 750TX.Με πιεσμένο αέρα, δεν θα πάνε όλες οι σκόνες μέσα?Εσύ πώς το καθάρισες?

Link to comment
Share on other sites

Bασικά εγώ το έβγαλα από το κουτί και το καθάρισα...

Αν δες θέλεις να μπεις στον κόπο, τουλάχιστον θα μπορούσες, ενώ ο υπολογιστής είναι κλειστός, να χρησιμοποιήσεις πεπιεσμένο αέρα φυσώντας από την κάτω πλευρά ώστε και το ανεμιστηράκι να γυρίσει με ταχύτητα σπρώχνοντας σκόνη προς τα έξω, αλλά και με το ειδικό σωληνάκι να κατευθύνεις αέρα σε συγκεκριμένα σημεία...

Η δική μου εμπειρία λέει πως καθαρίζει καλύτερα αν φυσήξεις αέρα και από τις δύο πλευρές, αλλά κι έτσι θα καθαρίσει αρκετά.

Όταν το είχα πρωτοπάρει και το έβαλα σε bench table για λίγες μέρες, πραγματικά είχα εκπλαγεί από την ησυχία.Δεν ακουγόταν καθόλου!!

Υποθέτω πως δεν γύριζε σε υψηλές στροφές, γιατί ακριβώς λειτουργούσε σε ανοιχτό κουτί με ανεμπόδιστη κίνηση αέρα χωρίς συσσώρευση θερμότητας...μέσα στο κουτί (ανάλογα και τη διαρρύθμισή του) μπορεί να τραβάει θερμό αέρα από το εσωτερικό (και τον επεξεργαστή/κάρτα γραφικών κυρίως) και να γίνεται πιο θορυβώδες αναπτύσσοντας και μεγαλύτερη θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Προτείνω για το καθάρισμα να πάρει ένα φυσητήρα και να φυσήσει στο εσωτερικό, ή να ρουφήξει από μέσα την σκόνη, αφού κρατήσει πρώτα τον ανεμιστήρα, να μην τον ρουφήξει η σκούπα, ή να ρουφήξει από κάποια απόσταση

Ο πεπιεσμένος αέρας δεν είναι καλή επιλογή διότι βγάζει υγρασία η οποία κοκαλώνει επανω στα εξαρτήματα γίνετε πάγος δηλαδή και κάνει και βραχυκυκλώματα στα κυκλώματα διότι το νερό είναι αγώγημο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και εγώ έχω enermax αλλά το 1000άρι galaxy DXX μόνο που μου παίρνει λίγο τα αυτιά όταν είναι 50%+ σε load αλλά από την άλλη έχει καλό efficiency στο 50+ του φόρτου. Έχω και το coolermaster silent pro 700 στο κατεβαστήρι, είναι άψογο, και αθόρυβο και με πολύ καλό efficiency.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.