Jump to content



ΠΕΙΤΕ ΤΙΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ,ΜΗΠΩΣ Κ ΒΓΑΛΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΚΡΗ..


thrasos1442169327

Recommended Posts

Καλησπερα ειναι το 1ο μου post κ θα ηθελα να με βοηθησετε-να μου πειτε την γνωμη σας..θελω να κανω ενα συστημα αλλα δεν θελω να ξεφυγω πολυ σε τιμη.Σας παραθετω τα προιοντα που εχω βρει απο καταστημα e-shop:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528527

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553904

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553902

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303894

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.558310

επισεις εχω μια καρτα γραφικων του κουτιου.μια gigabyte geforce 8400gs(να την χρησημοποιησω?-ρωταω γιατι μου αναφερει στα προιοντα πως υπαρχει πληρης αναγνωριση γραφικων)κ ενα τροφοδοτικο 350 watt.τα παραπανω νομιζω πως βγενουν γυρω στα 320 κατι..δεν θελω να ξεφυγω πανω απο αυτη την τιμη.αξιζουν σαν προιοντα ή να ψαχτω λιγο ακομη??

Link to comment
Share on other sites

εχεις βαλει μια μνημη 2GB και αλλη μια 1GB. Αυτο δεν ταιριαζει, πρεπει να ειναι ιδιες.

Αν χρειαζεσαι πανω απο 2GB παρε τη μια τωρα και ασε για αργοτερα να παρεις αλλα 2GB. Αλλιως παρε τωρα 2*1GΒ μονο και εισαι οκ.

Η 8400 ειναι μονο για να δειχνει σημα στην οθονη. Δεν προκειται να παιξεις παιχνιδια με αυτην. Αν δεν εχεις αναγκη για παιχνιδια ειναι οκ.

Aλλα ουτε και υποχρεωμενος εισαι να τη χρησιμοποιησεις αφου διαλεξες τον i3 που εχει ενσωματωμενα γραφικα.

Αλλα αφου την εχεις, ισως μπορουσες να κοιταξεις για δυνατοτερο cpu χωρις ενσωματωμενα γραφικα.

Το τροφοδοτικο ακουγεται μικρο, αλλα παλι δεν εχεις και ιδιαιτερες αναγκες.

Ποσα Α δινει στην 12V γραμμη?

Αν παρεις αυτα που λες και δεν κανεις o/c , μαλλον θα εισαι οκ oριακα.

ο δισκος ειναι 250GB και 8ΜΒ cache, με 7Ε παραπανω παιρνεις τουλαχιστον εναν 500GB και 16ΜΒ cache

Link to comment
Share on other sites

post-13389-1442175665,281_thumb.jpg

Ένα παράδειγμα του τί μπορείς να πάρεις με 320 ευρώ.

Για να υπάρχει μια καλύτερη άποψη για του τί να σου προταθεί δώσε μια απάντηση σ αυτά που ρώτησε ο sakattack συν το σύστημα που έχεις τώρα και για ποιό λόγο θες να κάνεις αναβάθμιση (για παιχνίδια π.χ.).

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τον sakattack

θα πρότεινα να δώσεις κάτι παραπάνω -όχι κατ' ανάγκη μεγάλο ποσό- για να πάρεις πιο αξιόλογα parts και να κάνεις ένα μηχάνημα που θα κρατήσει κάποιο καιρό.. γιατί είναι κρίμα να κάνεις ένα setup που θα είναι αύριο για πέταμα στη χειρότερη ή στην καλύτερη θα χρειαστείς δραστικές αλλαγές σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα (βλεπε τροφοδοτικό μνήμες κλπ).

edit: και επίσης είναι σφάλμα να θες να δώσεις 320 για όλο το setup και να δίνεις 120 απαυτά στον corei3

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με το τροφοδοτικο μου δινει 4Α κ 50hz ..δεν γνωριζω παρα πολλα σχετικα με τις τασεις.το συστημα μου ειναι αρκετα παλιο σχεδον στα 7 του χρονια:087: ηταν αγορα απο το πλαισιο,κ με εβγαλε ασπροπροσωπο τοσα χρονια.μια ram:512 k ενα cpu 2,30 ghz .τι να λεμε τωρα(αναλυτικα δεν θυμαμαι)!!βασικα θα ηθελα ενα "home cinema" αλλα κ ενα δυνατο pc.δηλαδη να μην κολλαει σε μια hd ταινια αλλα να μπορει να σηκωσει κ ανετα εφαρμογες της adobe τις οπιες χρησημοποιω για την δουλεια μου..καθε προταση κ καθε συμβουλη δεχτη!:115:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι αριθμοί που έδωσες για το τροφοδοτικό δεν λένε κάτι. Τσέκαρε το ακριβές μοντέλο γιατί ίσως να έχεις πρόβλημα και να χρειάζεσαι αλλαγή.

Η διαφορά των 512MB με τα 4GB μνήμης και ο μονοπύρηνός σου σε σχέση με κάποιον τετραπύρηνο είναι χαοτική.

Στις ταινίες πάλι δε θα χεις πρόβλημα είτε με ή χωρίς hardware accelaration από την κάρτα γραφικών.

Μια πρόταση (χωρίς το τροφοδοτικό):

AMD ATHLON II X4 630 96 €

OCZ OCZ3G1333LV4GK 4GB 91.67 €

MSI 870A-G54 97.51 €

WESTERN DIGITAL WD5000AAKS 46.56 €

Είσαι βέβαια 10+ ευρώ πάνω από τον προϋπολογισμό αλλά πιστεύω αξίζει μια μικρή θυσία για τη μητρική, αλλιώς παίρνεις κάποια φθηνότερη.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον φίλε πριν πάρεις οτιδήποτε κάνε μια βόλτα απο κατάστημα ΠΛΑΙΣΙΟ αν εισαι ΑΘΗΝΑ ή σε πόλη που έχει υποκατάστημα, γίνονται τρελά πράγματα.

amd athlon II X4 630 ---> 45 EURO

ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ ΔΙΣΚΟΣ TRANSCEND 32GB SSD που γινεται και εσωτερικός ----> 20 euro

ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΤΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

ΑΥΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον φίλε πριν πάρεις οτιδήποτε κάνε μια βόλτα απο κατάστημα ΠΛΑΙΣΙΟ αν εισαι ΑΘΗΝΑ ή σε πόλη που έχει υποκατάστημα, γίνονται τρελά πράγματα.

amd athlon II X4 630 ---> 45 EURO

ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ ΔΙΣΚΟΣ TRANSCEND 32GB SSD που γινεται και εσωτερικός ----> 20 euro

ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΤΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

ΑΥΤΑ!!!

Μαστορα δε πιστευω σκαναρε μια αποδειξη να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον φίλε πριν πάρεις οτιδήποτε κάνε μια βόλτα απο κατάστημα ΠΛΑΙΣΙΟ αν εισαι ΑΘΗΝΑ ή σε πόλη που έχει υποκατάστημα, γίνονται τρελά πράγματα.

amd athlon II X4 630 ---> 45 EURO

ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ ΔΙΣΚΟΣ TRANSCEND 32GB SSD που γινεται και εσωτερικός ----> 20 euro

ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΤΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

ΑΥΤΑ!!!

What do you drink and you don't give us?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.