Jump to content



Συνδεση video με pc


alcohol

Recommended Posts

Mηπως ξερετε πως γινεται? χρειαζεται καρτα με video in?

Δοκιμασα να το συνδεσω σε μια καρτα τηλεορασης αλλα μονο ηχο εχω, οχι εικονα. Ισως βεβαια χρειαζομαι και το καταλληλο προγραμμα...

Link to comment
Share on other sites

Mιλαω για συνδεση που εκανα παλια αλλα τωρα δεν φαινεται να λειτουργει.

Η καρτα ειναι μια παλια Asus, βλεπεις εδω τις εξοδους της

0000225.jpg

Η δεξια ειναι υποδοχη για κεραια ραδιοφωνου, η μεσαια ειναι για κεραια τηλεορασης και η αριστερη ειναι για εξωτερικες πηγες πχ. βιντεο.

Για να κανω παλια μεταφορα απο βιντεοκασετα εβαζα στην αριστερη υποδοχη το παρακατω καλωδιο

0000227.jpg

το οποιο συνδεεται με το παρακατω καλωδιο(κοκ-κιτ-ασπ) που μπαινει στο scart του βιντεο. Moνο scart εχει το βιντεο.

0000228.jpg

Υπαρχει σημερα πιο απλος τροπος να γραφεις απο βιντεο, ή να γραφεις απο τηλεοραση που παιζει το βιντεο?

Link to comment
Share on other sites

απο οτι βλεπω το καλωδιο scart που εχεις εχει δυο βυσματα ( in και out ) για καθενα απο τα composite video, audio left & audio right . αν λοιπον στην περιπτωση σου, εχεις συνδεσει τα out που χρειαζεσαι στην καρτα tv tuner, μετα ειναι θεμα στο οποιο προγραμμα χρησιμοποιεις για tv στο pc να επιλεξεις το σωστο source, δηλαδη το composite video in ( η svideo in ).

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βρεις τι τσιπακι εχει η καρτα, πχ bt 848/878 η αλλο.. κατεβασε το SIW http://www.gtopala.com/ ειναι ενα freeware hardware audit προγραμμα, δες στα pci devices αν λεει κατι σχετικα με video/multimedia controller, ψαξε στο google οτι δεις να λεει.

Link to comment
Share on other sites

Aπ οτι βλεπω στο σχεδιακι του manual ειναι 8290 και 8275(philips)

Aυτη η καρτα απ οτι ειδα οταν της εβαλα τη κεραια, πιανει τα καναλια ασπρομαυρα και μουγγα...

Πόσο περιπου κανει στην αγορα μια συσκευη με την οποια μπορεις να παρεις εικονα απο παλιο βιντεο μεσω scart?

Mε τη καρτα γραφικων μονο δε γινεται σιγουρα?

Link to comment
Share on other sites

Με την καρτα γραφικων δεν γινεται, πρεπει να εχει video in, και οχι απλα tv out, και σχεδον καμια απο τις νεοτερες καρτες δεν εχουν ( εδω στις περισσοτερες καταργησανε και το tv out )

Σχετικα με τα ασπρομαυρα, παλλον εχεις επιλεξει λαθος προτυπο video σηματος, βαλε PAL BG.

Η συσκευη που λες δεν ειναι τιποτα παραπανω απο ενα tv tuner, μπορεις αν θες να παρεις κατι ακριβοτερο που κανει απευθειας hardware encoding σε mpeg2 ( dvd προτυπο ) πχ hauppauge wintv ( καποιο απο τα παλιοτερα για πιο φθηνα, αλλα και με ενα tuner των 20 ευρω η ακομα και με αυτο που εχεις κανεις δουλεια, απλα εχεις μπερδεψει τα settings ). οσον αφορα το προγραμμα εγω χρησιμοποιω το dscaler http://deinterlace.sourceforge.net/ με μια παλια pci με ΒΤ878 τσιπακι σε win vista 64.

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειαζεται να κανει το encoding, το κανω και μόνος μου. Το ζητημα μου βασικα ειναι να παρω εικονα απ το βιντεο.

Δοκιμασα παλι με τη καρτα μου και με ΧP αυτη τη φορα αλλα δεν υπαρχει εικονα, οπως παλια. Μονο ηχος. Ισως εχει χαλασει το καλωδιο(εικονα 2) που μπαινει στην οπη για τις εξωτερικες συσκευες, το οποιο οπως βλεπεις ειναι μοναδικο για τη καρτα αυτη. Οποτε ή βρισκω ενα τροπο να βαλω αλλο καλωδιο ή παω σε αγορα νεας καρτας.

Υπαρχουν καρτες με 20€ ειπες? Καρτες usb υπαρχουν?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην εισαι σιγουρος οτι συνδεεις στις video inputs του tuner σου τα video out του scart καλωδιου; ο ηχος συνηθως συνδεεται στο line-in της καρτας ηχου, γιαυτο και εχεις ηχο αλλα οχι εικονα, επισης σιγουρεψου οτι στο προγραμμα TV για το tuner που εχεις, εχεις επιλεξει εισοδο composite και οχι το svideo η το tuner.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δε βλεπω να γινεται τιποτα με αυτη τη καρτα.

Γιατι να μην παρω μια usb οπως αυτη εδω με 20E να ξεμπερδευω?

Εχει και ενσωματομενη κεραια λεει για τηλεoραση αλλα μαλλον θα ειναι της πλακας.

Υπαρχουν usb καρτες που να εχουν ισχυρη δικη τους κεραια ή ολες χρειαζονται να τους βαλεις τη κεραια του σπιτιου για να εχουν καλη εικονα?

Link to comment
Share on other sites

Για πολύ καλό αποτέλεσμα και ποιότητα εγγραφής αν τυχαίνει και έχεις καμιά mini-dv camera, συνδέεις με firewire την κάμερα στο pc και με rca καλώδια το video με την κάμερα και πέρνεις σήμα μέσα από την κάμερα.

Η λύση με τις κάρτες τηλεόρασης δε με ικανοποίησε ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δε βλεπω να γινεται τιποτα με αυτη τη καρτα.

Γιατι να μην παρω μια usb οπως αυτη εδω με 20E να ξεμπερδευω?

Εχει και ενσωματομενη κεραια λεει για τηλεoραση αλλα μαλλον θα ειναι της πλακας.

Υπαρχουν usb καρτες που να εχουν ισχυρη δικη τους κεραια ή ολες χρειαζονται να τους βαλεις τη κεραια του σπιτιου για να εχουν καλη εικονα?

Αναλογως το σημα που εχεις, μπορει να εχεις καλη ληψη με την εσωτερικη κεραια, αλλα συνηθως χρειαζεται εξωτερικη. στους usb tuners χωρις καποιο mpeg2 ηαρδςαre encoder ενδεχεται να εχεις dropped frames.

Link to comment
Share on other sites

Το mpeg2 hardware encoder φανταζομαι σχετιζεται μονο με την εγγραφη και οχι με την παρακολουθηση των τηλεοπτικων σταθμων.

Τα 7 ψηφιακα καναλια της Digea δεν χρειαζονται ιδιαιτερα καλη κεραια για να παιξουν, οποτε η ενσωματωμενη κεραια που εχουν τα usb tv tuners θα ειναι αραγε επαρκης?...

Για πολύ καλό αποτέλεσμα και ποιότητα εγγραφής αν τυχαίνει και έχεις καμιά mini-dv camera, συνδέεις με firewire την κάμερα στο pc και με rca καλώδια το video με την κάμερα και πέρνεις σήμα μέσα από την κάμερα.

Η λύση με τις κάρτες τηλεόρασης δε με ικανοποίησε ποτέ.

Αλλα ειναι μονοδρομος αν θες να γραψεις βιντεοκασετα.

Μini-dv camera παντως δεν εχω(ουτε και ξερω τι ειναι, φανταζομαι κατι ακριβο:))

Link to comment
Share on other sites

Το mpeg2 hardware encoder φανταζομαι σχετιζεται μονο με την εγγραφη και οχι με την παρακολουθηση των τηλεοπτικων σταθμων.

Τα 7 ψηφιακα καναλια της Digea δεν χρειαζονται ιδιαιτερα καλη κεραια για να παιξουν, οποτε η ενσωματωμενη κεραια που εχουν τα usb tv tuners θα ειναι αραγε επαρκης?...

Αλλα ειναι μονοδρομος αν θες να γραψεις βιντεοκασετα.

Μini-dv camera παντως δεν εχω(ουτε και ξερω τι ειναι, φανταζομαι κατι ακριβο:))

Εσυ θες να κανεις εγγραφη απο vcr, αρα σε ενδιαφερει.. ναι, παιζει ρολο μονο στην εγγραφη ( πλεον. οταν τα μηχανηματα ηταν εποχης p2-300, ειχαν προβλημα ακομα και να αναπαραξουν/παιξουν mpeg2, και υπηρχαν tuners τοτε που εκτος απο mpeg2 hardware encoders ειχαν και decoders, τωρα ομως και ο πιο αργος επεξεργαστης που πουλιεται φτανει για mpeg2 decode, και ολες οι καρτες γραφικων/igp μπορουν να το κανουν decode ).. οι mpeg4 tuners εχουν το καλο οτι η ποιοτητα εγγραφης ειναι σταθερα καλη απο τηλεοπτικο σημα, ενω σε αναλογικη εκπομη πρεπει να παρεις καλης ποιοτητας tuner και να εχιες καλο σημα, για καλη ποιοτητα εγγραφης.. αλλα εσυ θες να γραψεις απο vcr, οποτε δεν θα σου προσφερουν κατι περισσοτερο, εκτος αν εχουν ( παλι ) mpeg2 η 4 hardware encoder. ουτε καλυτερη ποιοτητα θα σου προσφερουν, γιατι το vcr ειναι αναλογικο σημα. αναλογα με την περιοχη που εισαι, ισως η μικρη κεραια που ερχεται μαζι με mpeg4 tuners να ειναι αρκετη, δεν ειναι σιγουρο ομως. σιγουρα ειναι βελτιωμενοι σε περιοχες οριακου σηματος απο τους αναλογικους tuners.

Link to comment
Share on other sites

Kατσε γιατι αρχιζει μπερδεμα:)

Η βιντεοκασσετα εχει χαμηλη ποιοτητα εικονας ετσι κι αλλιως. Οτι ποιοτητα ειναι εκει, αυτη δεν θα λαβω κι εγω? 'Η μηπως μιλας για βελτιωσης μεσω καποιας επανακωδικοποιησης?

Ολα τα tuners oποιουδηπτε τυπου(usb, pci, analogue, digital κλπ) εχουν τη δυνατοτητα εγγραφης απο αρχαιο βιντεο, σωστα?

Απο κει και περα τωρα σκεφτομαι να παρω ενα tuner ωστε να βλεπω και τηλεοραση στο pc εφοσον θα υπαρχει ενσωματωμενη κεραια(δεν παιζει να βαλω τη κεραια του σπιτιου).

Τα ψηφιακα καναλια της Digea τα πιανω πολυ καλα στη τηλεοραση μου, καλυτερα απ οτι οταν ηταν αναλογικα. Αυτο σημαινει οτι εχω καλο σημα, οποτε ενα tuner με δικη του κεραια θα τα καταφερνε καλα?

Με βαση λοιπον τα παραπανω, εχεις να μου προτεινεις καποιο tuner usb ή pci με ενσωματωμενο ψηφιακο δεκτη, ή να παρω το φτηνοτερο που θα βρω?

(υπαρχει αυτο εδω με 18€)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.