Jump to content



Προβλημα με αλλαγη cpu


afanoulis1442169316

Recommended Posts

Πολυ καλησπερα σε ολους!!! Σημερα εκατσα να αλλαξω τον επεξεργαστη μου (Ε4400) με εναν Ε6700, τον βαζω λοιπον, βαζω απο πανω κ Artic Silver 5 και μια ψυκτρα της thermaltake που ειχα. Τον ανοιγω κ μου βγαζει μηνυμα οτι cpu fan failure, press f1 για συνεχεια. το παταω και μπαινω κανονικα στα win. μπαινω real temp και ειμαι +-39 βαθμους. λογικη θερμοκρασια θεωρω μεχρι να στρωσει η θερμαγωγιμη.. αλλα αυτο το μηνυμα σε καθε εκκινηση γιατι??

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σύνδεσες την τροφοδοσία του cooler κατα λάθος αντι για το cpu fan στο case fan;

Ή αυτό ή το fan που συνέδεσες δεν έχει το 4ο pin που κάνει report το RPM του στη μητρική. (sense)

http://www.allpinouts.org/index.php/Motherboard_(CPU)_4_Pin_Fan

Link to comment
Share on other sites

Ή αυτό ή το fan που συνέδεσες δεν έχει το 4ο pin που κάνει report το RPM του στη μητρική. (sense)

http://www.allpinouts.org/index.php/Motherboard_(CPU)_4_Pin_Fan

αυτο ακριβως συμβαινει! τι να κανω?? να την βγαλω κ να βαλω την στοκ που εχει κ τα 4Pin??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Στους σημερινούς επεξεργαστές δεν βλέπω το λόγο ή την ανάγκη αν θέλετε, να βάζετε εξτρά ψύκτρες στους επεξεργαστές για τον απλό λόγο ότι έχουν ρίξει τις θερμοκρασίες οι κατασκευαστές και δουλεύουν αρκετά ψυχρά εκτός βέβαια αν πηγαίνετε για overclocking. Στις άλλες περιπτώσεις αν βάλεις δυνατότερους ανεμιστήρες εισαγωγής εξαγωγής καλύπτουν τις περισσότερες περιπτώσεις ιδίως αν έχουν δυνατότητες ρυθμίσεως ή δικούς τους αυτόματους ρυθμιστές ταχύτητος είναι τέλειοι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.