Jump to content



Περιέργο πρόβλημα με παιχνίδι... κινδυνεύω?


Necro

Recommended Posts

Παιδιά έχω εγκαταστήσει το fifa11, και συμβαίνει κάτι που δεν έχω ξανα δει ποτέ μου: κάθε φορά που ξεκινάω το παιχνίδι, αν ΔΕΝ είναι ενεργοποιημένο το v-synch από τον pre-game configurator, τότε ακούγεται από το case ένας περιέργος διαπεραστικός ήχος που αλλάζει ανάλογα με την οθόνη, και σιγά σιγά σβήνει, μέχρι να μπω σε αγώνα. Όταν ενεργοποιώ το v-synch, όλα τέλεια. Επαναλαμβάνω, ακούγεται μέσα από το case! δε μπορώ όμως να ξεχωρίσω απο που, δεν έχει καμία σχέση με κλασικό ήχο fan/HDD κτλ. Συνέβαινε και στο demo του ίδιου παιχνιδιού!

Link to comment
Share on other sites

Για πυκνωτή που είναι έτοιμος να "πεθάνει" ακούγεται. Μάλλον εκείνη την ώρα τραβάει αρκετό ρεύμα η κάρτα γραφικών σου. Πρέπει ο ήχος που ακούς να είναι από ένα από τα δύο: τροφοδοτικό ή κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Για πυκνωτή που είναι έτοιμος να "πεθάνει" ακούγεται. Μάλλον εκείνη την ώρα τραβάει αρκετό ρεύμα η κάρτα γραφικών σου. Πρέπει ο ήχος που ακούς να είναι από ένα από τα δύο: τροφοδοτικό ή κάρτα γραφικών.

OK OK, αλλά, ο πυκνωτής βρίσκεται στο τροφοδοτικό?? Δηλαδή καλά η κάρτα, αλλά υπάρχει περίπτωση να πεθάνει το τροφοδ και να τα πάρει όλα μαζί του, ή να σκάσει ο πυκνωτής και να ρίξει τίποτα ύγρα στα άλλα κομμάτια, σαν splatter κυκλωμάτων(χαχα...)??? Αλλά ακόμα και έτσι ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω τη λογική του, γιατί μόνο οταν είναι off το vsynch? αυτό υποτίθεται οτι στρεσαρει τη κάρτα πιο πολύ!!! Και επίσης, στο παιχνίδι μέσα δεν ακούγεται, στα εισαγωγικά βίντεο ακούγεται και σταματάει μέχρι να φθάσω στο μενού! Το pc είναι 12+ ώρες ανοιχτό κάθε μέρα, και έχω παιχνίδια όπως starcraft/FEAR/bioshock 2, αρνούμαι να πιστέψω ότι τα βίντεο ενός παιχνδιού το στρεσάρουν... Και η 4850 αν χρειάζεται ρεύμα την έχω συνδέσει σωστά, 1 χρόνο + την έχω.

edit: σίγουρα ακούγεται από κάτω, άρα κοντά αν όχι πάνω στη vga,οπότε μάλλον αυτό π λες, αλλά δε μπορώ να καταλάβω τι πρεπει να κάνω, πόσο μάλλον όταν μου το εμφανίζει μόνο σε ένα συγκεκριμένο παιχνίδι, το πιο πιθανό είναι να πάω τη κάρτα και να με βγάλουν ελέφαντα... πόσο χρόνο της δίνεις? μη μου μείνει και εκτός εγγύησης...

Link to comment
Share on other sites

εμενα απο οσο θυμαμαι οι καρτες παντα μου εκαναν ενα σφυριγμα στα 3dmark,

αλλα ποτε στα παιχνιδια.

δεν νομιζω οτι ειναι τροφοδοτικο, οποτε μη σκας εσυ, παιζε μεχρι να (αν) σου σκασει αυτη. :003:

Link to comment
Share on other sites

εμενα απο οσο θυμαμαι οι καρτες παντα μου εκαναν ενα σφυριγμα στα 3dmark,

αλλα ποτε στα παιχνιδια.

δεν νομιζω οτι ειναι τροφοδοτικο, οποτε μη σκας εσυ, παιζε μεχρι να (αν) σου σκασει αυτη. :003:

εντάξει, πάντως πολύ παράξενα πράγματα... πάντως λέμε για σκασίματα, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να βραχυκυκλωθεί κανένα άλλο εξάρτημα, ή να πιάσουμε φωτιά έτσι? Σοβαρά φοβάμαι...

Link to comment
Share on other sites

αν ηταν τροφοδοτικο θα φοβοσουν, αλλα δεν νομιζω οτι ειναι απο αυτα που ειπες.

απο την καρτα δεν φοβασαι.

Ε ναι ήμουν 5 λεπτά από πάνω του με κολλημένο το αυτί και είμαι σίγουρος οτι ήταν κοντά στη κάρτα ο ήχος, τώρα το καλώδιο του τροφ ήταν, η σύνδεση με τη κάρτα, δε ξέρω. Κοίτα και να καεί το pc δε θα κλάψω, ΦΩΤΙΑ μην αρπάξω παιδιά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για όποιον τυχόν ρίξει μια ματιά: http://www.youtube.com/watch?v=0-qHudFBuXI&feature=related

Αυτό ακριβώς παθαίνει η κάρτα, όταν ΔΕΝ είναι ανοιχτό το vsynch, ΜΟΝΟ στα εισαγωγικά video του fifa 11... απίστευτο? Πάντως το coil whine/squeal από οτι φαίνεται δεν είναι επικίνδυνο για τη κάρτα, απλά σπαστικό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.