Jump to content



Κολλάει το PC


spdrosin1416003315

Recommended Posts

Έχει περάσει κανένας μήνας τώρα που το πρόβλημα γίνεται ολοένα κι εντονότερο και είπα πώς ήρθε η ώρα ν' αρχίζω να το ψάχνω προτού μείνω με το PC στο χέρι.

Αυτό που αντιμετωπίζω κυρίως είναι πως το PC μου (η υπογραφή αναφέρει λεπτομέρειες) κολλάει συχνά στο bios. Πολλές φορές κολλάει στο πρώτο μήνυμα (logo) της μητρικής κι αντί να το περάσει μέσα σε 2" που χρειαζόταν πάντα μπορεί τώρα να κάνει 10-20" ακόμα και να κολλήσει τελείως μέχρι να κάνω επανεκκίνηση. Όμως (σπανιότερα) αντιμετωπίζω και πρόβλημα μέσα στο λειτουργικό (κυρίως στα Windows 7 - στο Ubuntu εξαιρετικά σπάνια). Μπορεί δηλαδή εκεί που τρέχω μια εφαρμογή το σύστημα να "κρεμάσει" για μερικά δευτερόλεπτα.

Είπα να κάνω ένα φορμάτ (δεν είχα πάνω από 6μηνο) με την ευκαιρία της νέας 10.10 Ubuntu έκδοσης μήπως το πρόβλημα ήταν (ξαφνικά ; ) στη φόρτωση του grub όμως δεν είδα διαφορά.

Κατέβασα το τελευταίο Hiren's Boot CD (11.1) για να αρχίσω να τρέχω κανένα διαγνωστικό τεστ.

Καμιά άλλη ιδέα;

Υ.Γ.: Να σημειωθεί πως το PC γενικά έχει κλείσει 5ετία. Ο σκληρός όμως στον οποίο έχω εγκατεστημένα τα Windows (άρα και τον grub) είναι σχετικά κανούργιος (λιγότερο από χρόνο), η κάρτα γραφικών είναι ολοκαίνουργια (από το καλοκαίρι, αφού η παλιά 8800GTS τα "έφτυσε") ενώ το τροφοδοτικό, οι μνήμες RAM κι ο σκληρός του Ubuntu είναι 2,5 χρόνων.

Υ.Γ.: Το ένστικτο και η εμπειρία μου υπαγορεύουν πρόβλημα μητρικής.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρόμοια προβλήματα είχα όταν είχε αρχίσει ένας δίσκος μου να βγάζει SMART errors. Να φανταστώ ότι το έχεις τσεκάρει;

Ναι και τους 3 και μάλιστα με το αντίστοιχο εργαλείο της κατασκευάστριας εταιρείας (Western Digital).

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σου καταρρέουν τα win.7 όπως μου συνέβη και εμένα σε Aser φορητό υπολογιστή μέσα σε 2-3 μήνες και έβαλα τα Ubuntu από τότε και πετούσε (10 - 15 video επί πλέον να παίζει συγχρόνως) ενώ δεν κατάφερνε δεύτερο πριν.

Έχεις και μητρική την Asus που την φοβάμαι. Η δική μου μόλις που ξεπέρασε τα 3 χρόνια ενώ με είχε πεθάνει στα format Μόνο με Ubuntu περπάτησε καλύτερα Τώρα έχω βάλει την MSI 870A-G54 που είναι ακλόνητη

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σου καταρρέουν τα win.7 όπως μου συνέβη και εμένα σε Aser φορητό υπολογιστή μέσα σε 2-3 μήνες και έβαλα τα Ubuntu από τότε και πετούσε (10 - 15 video επί πλέον να παίζει συγχρόνως) ενώ δεν κατάφερνε δεύτερο πριν.

Έχεις και μητρική την Asus που την φοβάμαι. Η δική μου μόλις που ξεπέρασε τα 3 χρόνια ενώ με είχε πεθάνει στα format Μόνο με Ubuntu περπάτησε καλύτερα Τώρα έχω βάλει την MSI 870A-G54 που είναι ακλόνητη

Καμία σχέση. Αφού λέω πως το πρόβλημα παρουσιάζεται κυρίως κατα τη φόρτωση του bios. Έχω κολλήματα και στο λειτουργικό αλλά είναι αρκετά σπάνια και πιστεύω οφείλονται στην ίδια αιτία που προκαλεί δυσλειτουργία στη φόρτωση του bios.

Link to comment
Share on other sites

Την Asus φοβάμαι που σου γράφω ποιο πάνω

Α δεν το είδα. Έκανες επεξεργασία και το προσέθεσες ενώ πόσταρα. Κι εγώ πολλά φορμάτ, αλλά λόγω κολλήματος του δικού μου κεφαλιού κι όχι του PC. Πλέον όμως δεν ξέρω. Προς τα εκεί, όπως προανέφερα προσανατολίζομαι κι εγώ, αλλά το θέμα είναι πως θα το μάθω.

Link to comment
Share on other sites

........

Αυτό που αντιμετωπίζω κυρίως είναι πως το PC μου (η υπογραφή αναφέρει λεπτομέρειες) κολλάει συχνά στο bios. Πολλές φορές κολλάει στο πρώτο μήνυμα (logo) της μητρικής κι αντί να το περάσει μέσα σε 2" που χρειαζόταν πάντα μπορεί τώρα να κάνει 10-20" ακόμα και να κολλήσει τελείως μέχρι να κάνω επανεκκίνηση....

Να βγάλεις το logo της μητρικής σαν πρώτη οθόνη (disable από bios) έτσι ώστε να βλέπεις το boot της μητρικής με τις συσκευές της.

Ετσι θα καταλάβεις σε πιό σημείο κολλάει.

Στην αρχή που διαβάζει μνήμη ?

Αμέσως μετά που διαβάζει δίσκους ?

κτλ.

Ετσι όπως το περιγράφεις ... για δίσκος ή κοντρόλερ δίσκου μου δείχνει.

Link to comment
Share on other sites

Να βγάλεις το logo της μητρικής σαν πρώτη οθόνη (disable από bios) έτσι ώστε να βλέπεις το boot της μητρικής με τις συσκευές της.

Ετσι θα καταλάβεις σε πιό σημείο κολλάει.

Στην αρχή που διαβάζει μνήμη ?

Αμέσως μετά που διαβάζει δίσκους ?

κτλ.

Ετσι όπως το περιγράφεις ... για δίσκος ή κοντρόλερ δίσκου μου δείχνει.

Nαι μου το πρότεινε και κάποιος πριν λίγο και θα το κάνω άμεσα. Πολύ σωστή σκέψη - δεν το είχα σκεφτεί.

Οι δίσκοι είναι ελεγμένοι με το εργαλείο της Western Digital.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως Update στο Bios? Με το πρόγραμμα asus update και κατέβασε το new bios απο to site της (αφου εισαι τυχερός και δε σου κρασάρει ενω είσαι στα windows, γιατι αν γίνει αυτό ενώ κάνει flash παίζει να γινει off το bios) αλλα γενικά be careful..

Link to comment
Share on other sites

Μήπως Update στο Bios? Με το πρόγραμμα asus update και κατέβασε το new bios απο to site της (αφου εισαι τυχερός και δε σου κρασάρει ενω είσαι στα windows, γιατι αν γίνει αυτό ενώ κάνει flash παίζει να γινει off το bios) αλλα γενικά be careful..

Το τελευταίο έχω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.