Jump to content



ΣΩΣΤΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΩΝ ΚΟΥΤΙΟΥ


Picard1442169239

Recommended Posts

Λοιπον ανοιγω αυτο το θεμα γιατι με ενδιαφερει αρκετα,προσφατα αγορασα υπολογιστη απο το e-shop με επεξεργαστη core i5-760 με την κλασικη ψυκτρα που ειναι μεσα στο κουτι του επεξεργαστη.

Το συγκεκριμενο κουτι ειναι της aerocool cyborg x, εχω ενα ανεμιστηρακι μπροστα κατω για τον δισκο που δινει αερα μεσα και ενα ανεμιστηρακι πισω πανω που διωχνει τον αερα εξω,12cm στις 1500rpm και τα δυο,αυτα τα ειχε το κουτι ενσωματομενα πανω,επισης παιρνει αλλα δυο ανεμιστηρακια στο πλαι,εχει μια θεση πανω και μια θεση ακριβως απο κατω ετσι ωστε να καλυπτει ολη τη μητρικη,μπορω να βαλω ειτε 12cm ειτε 14cm,εχει τις αναλογες τρυπες και για τα δυο μεγεθη.

Θελησα να βαλω αλλο ενα ανεμιστηρακι οταν το παρηγγειλα επελεξα να βαλω αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808857 ,μου το περασανε οι τεχνικοι στο πλαι στην πανω θεση που χτυπαει ευθεια στο ανεμιστηρακι του επεξεργαστη διπλα ειναι και οι μνημες στα δεξια,επειδη ειμαι λιγο περιεργος ηθελα να δω τη διαφορα σε θερμοκρασιες με ενεργο το ανεμιστηρακι και χωρις αυτο,ετσι διαπιστωσα οτι δεν υπηρχε καμια απολυτως διαφορα θερμοκρασιας οταν εβγαλα εντελως το ανεμιστηρακι,ισως να μην ειναι δυνατο,οι θερμοκρασιες που μου δειχνει στο bios κυμαινονται απο 42-50 για τον επεξεργαστη και απο 25-31 στη μητρικη,σκεφτομαι να τις ριξω αρκετα στο μισο,τι μπορω να κανω?

Σκεφτομαι να αγορασω της noiseblocker κατι καλο,επειδη ακουσα οτι βγαζει καλα και ορισμενα ειναι αρκετα αθορυβα, θελω να μου πειτε τι ανεμιστηρακια να βαλω? με τη δυναμη αερα? να βαλω δυο στο πλαι?η να βαλω ενα δυνατο πανω η κατω? τι μεγεθος να προτιμησω? 12αρι η 14αρι?

Επισης ακουσα κατι αλλο,μπορει να χαλασει το ανεμιστηρακι του επεξεργαστη εαν το ανεμιστηρακι που ειναι τοποθετημενο στο πλαι ειναι αρκετα δυνατο? δηλαδη εαν η πιεση του αερα που βγαζει ειναι μεγαλη μπορει να χανει στροφες το ανεμιστηρακι του επεξεργαστη? ισχυει αυτο η ειναι μουφα?

Link to comment
Share on other sites

Τις θερμοκρασίες που μέτρησες προφανώς τις μέτρησες σε idle και όχι σε full load. Σε idle μου φένεται λογιό να μην υπάρχει καμιά ουσιαστική διαφορά με αυτό το fan ενεργό ή όχι. Κάνε τη δοκιμή με το μηχάνημα σε full load.

Link to comment
Share on other sites

Τις θερμοκρασίες που μέτρησες προφανώς τις μέτρησες σε idle και όχι σε full load. Σε idle μου φένεται λογιό να μην υπάρχει καμιά ουσιαστική διαφορά με αυτό το fan ενεργό ή όχι. Κάνε τη δοκιμή με το μηχάνημα σε full load.

Τι ειναι το full load και πως το ενεργoποιω?

Link to comment
Share on other sites

Mαλιστα,φιλε δε μου απαντησες ομως, εαν γνωριζεις βεβαια,το πλαινο ανεμιστηρακι μπορει να επηρεασει το ανεμιστηρακι του επεξεργαστη? δηλαδη να χανει στροφες απο την πιεση του αερα.

Να βαλω δυνατο ανεμιστηρακι η να το αφησω οπως ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Mαλιστα,φιλε δε μου απαντησες ομως, εαν γνωριζεις βεβαια,το πλαινο ανεμιστηρακι μπορει να επηρεασει το ανεμιστηρακι του επεξεργαστη? δηλαδη να χανει στροφες απο την πιεση του αερα.

Να βαλω δυνατο ανεμιστηρακι η να το αφησω οπως ειναι?

Να χάσει στροφές από την πίεση δεν είναι φυσιολογικό.

Σε κάθε περίπτωση όμως, σίγουρα βοηθάει να έρχεται φρέσκος αέρας στην ψύκτρα της cpu.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.