Jump to content



WD EARS δεν ανοιγει απο Stand-by


squid

Recommended Posts

Windows 7 64. Eχω εναν WD Green Caviar (αναθεμα την ωρα που τον πηρα μαλλον) απο αυτους τους 4K sectors ΕΑRS 1Gb. Eιναι ο μονος δισκος που δεν τον βλεπει το συστημα μετα απο stand by . Τους αλλους της υπογραφης τους βλεπει ολους. στον ιδιο controller ειναι και αυτος. Πρεπει να παω στο device manager να κανω disable το channel του δισκου αυτου και μετα παλι enable για να τον δει. Ουτε με το hardware changes scan (PnP scan) δεν τον βλεπει αλλιως. Δεν εχω ενεργοποιημενο πουθενα καμμια Power option οπως να τον κλεινει για εξοικονομηση ενεργειας κλπ. Εκτος και εαν ειναι καπου καποια τετοια ρυθμιση που δεν την εχω βρει. Τα settings του τα εχω οπως σε ολους τους αλλους δισκους.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

δεν φταιει ο δισκος, κ μενα μου το κανουν τα 7 οταν πεφτουν για υπνο κ μετα τα ξυπναω, απλα κανε μια επαννεκινηση κ ολα καλα κ απενεργοποιησε τα ολα περι υπνου,συγκεκριμενα μου το κανουν σε εναν black που εχω.

Link to comment
Share on other sites

Chipset drivers ειμαι διστακτικος να δοκιμασω, εξαιτιας του SSD. Οταν τον εγκατεστησα αν θυμαμαι καλα ολοι μου ειπαν να μην περασω το software της Intel αλλα να αφησω της MS για να εχω trim ...... Εχει αλλαξει κατι απο τοτε?

Bios δεν θελω να μπλεξω γιατι ειδα και επαθα να το φερω το συστημα να δουλευει οπως το θελω και εαν το καινουριο Bios τυχον αλλαξει τα ονοματα των settings ή / και τα ιδια τα settings δεν εχω χρονο τωρα να πονοκεφαλιαζω πως θα βρω παλι τι κανει και πως να τα ρυθμισω ....

Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχετε αυτο το ζητημα , τι χωρητικότητες εχουν οι δισκοι σας ? καποιοι υποστηριζουν οτι υπαρχει ισως θεμα με τους μεγαλους SATA που σε καποιες περιπτωσεις αργουν (και σιγουρα οι green ειναι αργοι) να ξυπνησουν και υπαρχει καποιο time out conflict για το οποιο υπαρχει hotfix απο την ΜS

Θα δοκιμασω αργοτερα αυτο http://support.microsoft.com/kb/977178/#top συμφωνα με αυτο http://www.tomshardware.com/forum/page-1567_63_50.html

Αλλες λυσεις ειναι η αλλαγη απο AHCI σε IDE (δεν θελω να το κανω κυριως γιατι 8α εχω ισως μπερδεματα με την αλλη εγκατασταση XP x86 στο ιδιο PC) Και η εγκατασταση των chipset drivers της Intel (RST?) που δεν ξερω ακομη αν εχουν trim , μια που εχω και SSD στο PC αυτο και πως υποστηριζουν 4K δισκους

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.