Jump to content



Γνώμες για LASER έγχρωμη εκτύπωση.


sakattack1442169065

Recommended Posts

Βλεπω οτι εχουν πεσει οι τιμες για να παρει κανεις εγχρωμο laser εκτυπωτη.

Συγκεκριμενα, με 150Ε υπαρχει ενας Samsung CLP325

Δεν εχω ιδεα απο laser εκτυπωση.

Aξιζει τον κοπο να ασχοληθει κανεις?

Βλεπω οτι εχει ξεχωριστα toner για καθε χρωμα και πανε στο 50αρικο το καθενα.

Μήπως ειναι ασυμφορο αυτο?

Αυτα γεμιζουν, ή υπαρχουν φτηνα αναγεμισμενα ή απο 3ους?

Μηπως επειδη ειναι μαρκα Samsung δεν θα βρισκω τετοια, ενω πχ σε ΗΡ θα εβρισκα?

Οι laser τυπωνουν και φωτογραφιες?

Σπανια τυπωνω, αλλα τη μια φορα που θα θελω να τυπωσω θα θελα να ειναι καλη.

Βασικα εχω δυο ΗΡ inkjet, αλλα το μονο καλο τους ειναι οτι γεμιζουν τα μελανια ή βρισκεις φτηνα, και οτι η κεφαλη ειναι πανω στα μελανια.

Κατα τ΄αλλα ομως, μιας και τυπωνω πολυ αραια,

ολο βουλωνουν τα μελανια,

ολο οι εκτυπωσεις εχουν προβληματακια.

Για πειτε γνωμες.

sakattack added 29 Minutes and 23 Seconds later...

Χμ, βλεπω οτι παιρνει ενα Drum (το R407) που κανει ~130Ε περιπου.

Παει να πει οτι οταν θα χρειαστει αλλαγη drum, απλα θα παει για πεταμα ο εκτυπωτης.

Μηπως οι χαμηλες τιμες του εκτυπωτη ειναι το δολωμα, και τελικα ειναι ακομα ασυμφορη η Laser εκτυπωση για εναν απλο χρηστη?

Ή ακριβως επειδη δεν θα τυπωνει και πολυ, δεν παιζει τοσο ρολο το κοστος drum και toner ?

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Το καλό με τους laser εκτυπωτές είναι ότι δε χαλάνε και πολλά αναλώσιμα. Γενικά είναι για να τυπώνεις πολύ πράμα. Σε ποιότητα αν είναι για φωτογραφίες δε νομίζω πάντως να είναι και πολύ καλύτερος σε ποιότητα από έναν inkjet. Στο γραφείο μου έχω ένα hp2600n που είναι πολύ καλός και οικονομικός για καρτελάκια, φακελάκια, μικρές αφίσες, αλλά στη φωτογραφία ειδικά σε χαρτιά glossy εκεί είναι που τα σκατώνει. Δεν χρειάζεται συντήρηση τον έχω standby και μια φορά τη μέρα ξυπνάει μόνος του και καλιμπράρεται. Από τονερ οικονοικός μια και βάζω aftermarket και γενικότερα για τις εργασίες που προανέφερα κάνει καλή δουλειά. Για φωτο θα πρότεινα αν δεν είναι και μεγάλος ο φόρτος έναν photosmart.

Να προσθέσω ότι ένας laser αλλάζει drum, φούρνο και ράουλα σε πολύ μεγάλο αριθμό σελίδων. Δες τα specs του κατασκευαστή λογικά θα αναφέρει στις πόσες εκτυπώσεις θέλει αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Πριν αγοράσετε εκτυπωτή κοιτάξτε πρώτα αν μπορείτε να βρείτε φθηνά αναλώσιμα. ΕΠειδή είχα πια κουραστεί από τους inkjet και είχα μειώσει και τις φωτογραφικές απαιτήσεις μου, τσίμπησα πριν μήνες τον epson c1100. όχι ολόφρεσκο μοντέλο, αλλά από τα καλύτερα για εκτύπωση φωτογραφιών στα <200 ευρώ, και τόνερ υπάρχουν άφθονα μη αυθεντικά!

Θυμάμαι ότι τότε τα τσιπάκια των samsung ήταν πιο ζόρικα

Link to comment
Share on other sites

απο τα παραπανω συμπεραινω οτι για απλη χρηση, δηλαδη να τυπωνω που και που, ισως και να συμφερει.

Δηλ, εγω το θεμα το εθεσα ως εκτυπωτη για καποιον που τυπωνει μερικες σελιδες το μηνα, οχι μεγαλο ογκο καθε μερα οπως σε ενα γραφειο που εχει πολλη δουλεια.

Υπο αυτο το πρισμα, ισως και να ειναι πιο οικονομικο, αν σκεφτεις οτι στον inkjet απο την αχρηστια βουλωνει το μελανι, και μετα θελει καθαρισμους, ή και αλλαγη για να ξανατυπωσει, και χαλαςκαι σελιδες, χρονο και τα νευρα σου.

απο οτι ειδα, το ανταλλακτικο drum ειναι λεει για 24.000 ασπρομαυρες και 6.000 εγχρωμες.

Αρα αν κραταει τοσο και αυτο που εχει μεσα, δεν ειναι και ασχημη διαρκεια ζωης.

Τα οriginal ανταλλακτικα toner βλεπω οτι κρατανε για 1500 σελ.

Αυτα που εχει μεσα θα κρατανε το ιδιο, ή θα ειναι επιτηδες μικροτερης διαρκειας για να αναγκαστεις να παρεις γρηγορα κι αλλα?

Επειδη βρηκα μια ακρη να το παρω -20Ε και δωρο ενα μαυρο toner, το σκεφτομαι πολυ, κι ας μην το εχω αναγκη.

sakattack added 18 Minutes and 31 Seconds later...

Πριν αγοράσετε εκτυπωτή κοιτάξτε πρώτα αν μπορείτε να βρείτε φθηνά αναλώσιμα. ΕΠειδή είχα πια κουραστεί από τους inkjet και είχα μειώσει και τις φωτογραφικές απαιτήσεις μου, τσίμπησα πριν μήνες τον epson c1100. όχι ολόφρεσκο μοντέλο, αλλά από τα καλύτερα για εκτύπωση φωτογραφιών στα <200 ευρώ, και τόνερ υπάρχουν άφθονα μη αυθεντικά!

Θυμάμαι ότι τότε τα τσιπάκια των samsung ήταν πιο ζόρικα

αυτα που λες, δεν τα ξερω καθολου.

με το ζορι εμαθα για toner & drum,

τσιπακια για αναγομωση κλπ ειναι αγνωστες λεξεις.

δεν γραφεις 2-3 γραμμες, τι γινεται με τους laser, για να καταλαβει κι ενας που ξερει μονο inkjet?

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα ασπρόμαυρο laser και είσαι κομπλέ

η πολυμηχανημα xerox 3100 εχω δωσει παρα πολλα με φθηνα αναλωσιμα (δεν εχει ιμιτασιον, αλλα συμφερει συμφερει, εχω εναν για μενα εν λειτουργια, το μονο προβλημα εινα δεν παιρχει χοντρο χαρτι, αλλο θετικο η κασετα για το χαρτι περνει 250φυλλα)

ο samsung ειναι ασυμφορος (εχω τον clp300 kai clp310, μαχ 200γρ χαρτι δοκιμασμενο απο μενα)

8560ν ουτε για πλακα για λιγη χρηση καταβροχθιζει το μελανι(απλος ειναι για τεραστιο ογκο μαχ 300γραμμαρια χαρτι, ολοκληρο πακετο χαρτι παιρνει)

Link to comment
Share on other sites

Οπως και σε όλους τους εκτυπωτές, πριν την αγορά θα πρέπει να σημειώσουμε σε ένα χαρτάκι το υποψήφιο προς αγορά μοντέλο και να επισκευτούμε ένα μαγαζί που γεμίζει μελάνια. Να ρωτήσουμε αν γεμίζουν το συγκεκριμένο μοντέλο και πόσο.

Επίσης: Ποιότητα έγχρωμου λέηζερ:

Σε απλό χαρτί είναι πολύ καλύτερος από ινκτζετ σε απλό χαρτί. Αλλά σε φωτογραφικό χαρτί είναι αρκετά χειρότερος από ινκτζετ σε φωτογραφικό χαρτί.

Ταχύτητα: Είναι πολύ ταχύτερος από ινκτζετ, ειδικά αν και οι δυο εκτυπωτες μπουν σε υψηλή αναλυση.

Κόστος μελανιών & λοιπών αναλωσίμων: Συνήθως ο laser είναι φτηνότερος, γιατί τα μελάνια του κρατάνε πιο πολύ.

Σημαντικό σε όλους τους εκτυπωτές είναι ότι συνήθως οι φτηνοί έχουν ακριβά μελάνια. Επίσης τα μελάνια που έρχονται μαζί με τον εκτυπωτή είναι μισοάδεια, και καλό θα ήταν να αγοράσετε κι ένα εξτρα σετ μελάνια μαζί με τον εκτυπωτή.

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνετε τον κόπο να συγκρίνετε φωτογραφική εκτύπωση. Απλά άλλο επίπεδο.

Άλλά τουλάστιχον αυτός που πήρα εγώ, βγάζει καλές εώς αρκετά καλές φωτογραφικές εκτυπώσεις, και για αυτό τον επέλεξα. Επιπλέον μπορώ να βρω οικονομικά τονερ ή και σκόνη για αν τα γεμίσω μόνος μου χωρίς πολύπλοκες διαδικασίες και χωρίς απροσπέλαστα τσιπάκια πάνω στα τόνερ του.

Στον αντίποδα όμως, έχει τρελό όγκο (κύβος με 45 εκατοστά ακμή!!!), και δεν το λες και γρήγορο.

Αλλά όπως είπες Σάκη, αυτό που απολαμβάνω είναι ότι ακόμη και ένα μήνα μετά την τελευταία χρήση του θα τυπώσει κανονικότατα, χωρίς καμιά καθυστέρηση...PRiceless

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας και απο μενα,αν καποιος γνωριζει παρακαλω για τη συμβουλη του.εχω αρκετα ιατρικα βιβλια pdf( περιπου 20.000 σελιδες και παραπανω στα αγγλικα) που θελω να τυπωσω χωρις να με νοιαζει η ποιοτητα στην φωτο αρκει να ειναι εγχρωμη ,αλλα και επαγγελματικες καρτες.εχω ενα canon ip 4200 inkjet.να στραφω σε refeel μελανια η να παρω εγχρωμο laser? o epson c1100 τυπωνει κανονικα τα pdf σε βιβλια? εχει αλλα αναλωσιμα εκτος τα μελανια και ποσο πανε?υπαρχουν imitation?ευχαριστω πολυ για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Αν δε σκέφτεσαι καθόλου την οικολογία κάνε το.

Αν δε συνειδητοποιείς το κόστος επίσης κάνε το.

Το κόστος ανά σελίδα θα είναι μάλλον καλύτερο στην περίπτωση των laser.

Εκτός από τα τόνερ υπάρχει και το photoconductor που μπορεί να χρειαστεί αλλαγή. Θα πρέπει να δεις πόσες σελίδες αντέχουν τα αναλώσιμα τμήματα του laser που θα στοχεύσεις

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα,αν καποιος γνωριζει παρακαλω για τη συμβουλη του.εχω αρκετα ιατρικα βιβλια pdf( περιπου 20.000 σελιδες και παραπανω στα αγγλικα) που θελω να τυπωσω χωρις να με νοιαζει η ποιοτητα στην φωτο αρκει να ειναι εγχρωμη ,αλλα και επαγγελματικες καρτες.εχω ενα canon ip 4200 inkjet.να στραφω σε refeel μελανια η να παρω εγχρωμο laser? o epson c1100 τυπωνει κανονικα τα pdf σε βιβλια? εχει αλλα αναλωσιμα εκτος τα μελανια και ποσο πανε?υπαρχουν imitation?ευχαριστω πολυ για την βοηθεια

Μπορεί να σε συμφέρει ασυγκρίτως καλύτερα να τυπώσεις όλα αυτά τα pdf σε κάποιο φωτοτυπάδικο και να διαπραγματευτείς την τιμή. Η εκτύπωσε από φωτοτυπικό είναι ασυγκρίτως φθηνότερη από laser printer. ρώτα όμως. Αλλωστε, μια φορά θα τα τυπώσεις.

laser είναι χειρότερος για φωτογραφίες απο Inkjet αλλά ο όγκος εκτυπώσεων είναι ασυγκρίτως μεγαλύτερος (αν δεν θέλεις και την τέλεια ποιότητα για φωτογραφίες). Παρόλα αυτά, σε laser θέλει ψάξιμο για φωτογραφίες.

Εχω ένα παλαιο μοντελο Konica Minolta magicolor 2450 που ήταν "φωτογραφικός laser" και πράγματι βγάζει καλές φωτογραφίες, αλλά όχι σαν inkjet.

αυτά

Για την εκτύπωση pdf δοκίμασε μήπως μπορείς να διβάσεις από την οθόνη. κι εγώ οταν σπούδαζα συνήθισα γιατί το να τα τυπώνω ήταν εξαιρετικά ασύμφορο (και αντι-οικολογικό)

καλή επιτυχία στην επιλογή... (δεν είναι και εύκολη υπόθεση) - να ζητάς να κάνεις δοκιμές με δικό σου αρχείο για να μπορείς να συγκρίνεις

Link to comment
Share on other sites

Δε σε συμφέρει να βγάλεις 20κ σελίδες σε δικό σου εκτυπωτή. Αν υπόλογίσεις ότι μια μέση παραγωγή σελίδων σε laser κυμαίνεται από 2500 έως 5000 σελίδες (ανάλογα την κάυψη) τότε στην καλύτερη θές 4 σετ μελανιών. Αυτό σημαίνει ότι με 50 ευρώ για αναγομένα /ανακατασκευής ανατ μχ θέλεις 200 x 4 συν άλλο 130+ για drum επειδή κάπου εκεί είναι το όριο ζωής του . Καλύτερα ίσως να τα πάς έξω σε φωτυπάδικό ....

Link to comment
Share on other sites

πρόσφατα τύπωσα 6κ σελίδες ασπρόμαυρες κατανάλωση 6κυβάκια στον 8560, τα μελάνια ήταν ιμιτασιόν

κόστος στα μελάνια 90ευρώ απο εξωτερικό με μεταφορικά άρα 0,015 κόστος σε μελάνη 0,008 κόστος σελίδας χαρτιού, ο εκτυπωτής τύπωνε 5 με έξι ώρες στην χειρότερη να έκαψε 2ευρώ ρεύμα

Link to comment
Share on other sites

Ναι , τα ανακατασκευης μια χαρα ειναι , μόνο πρόβλημα τα εξωτερικά πλαστικά μπορεί να είναι ταλαιπωρημένα ή κίτρινα από τον ήλιο. Αν και θα κοίταγα καλύτερα προς ricoh ή Minolta...

ricoh κι απο μένα (ή και canon). τέτοιο έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος Εγχρωμο με συμβόλαι συντήρησης 0.01 για κάθε ασπρόμαυρη εκτύπωση και όλες οι επισκευές και μελάνια μέσα.

Για ανακατασκευή προτείνω να έχεις συμβόλαιο συντήρησης, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ολους για το χρονο και την διαθερση να βοηθησουν

n1kolaos added 7 Minutes and 34 Seconds later...

πρόσφατα τύπωσα 6κ σελίδες ασπρόμαυρες κατανάλωση 6κυβάκια στον 8560, τα μελάνια ήταν ιμιτασιόν

κόστος στα μελάνια 90ευρώ απο εξωτερικό με μεταφορικά άρα 0,015 κόστος σε μελάνη 0,008 κόστος σελίδας χαρτιού, ο εκτυπωτής τύπωνε 5 με έξι ώρες στην χειρότερη να έκαψε 2ευρώ ρεύμα

σε ευχαριστω για την απαντηση

εχω μπερδευτει λιγακι

ο 8560 ειναι inkjet?

μπορεις να μου στειλεις την διευθυνση?

το βιβλιοπωλειο μου παιρνει 5 λεπτα τη σελιδα για ασπρομαυρη εκτυπωση αυτο δεν ειναι 0,05?

επειδη θελω εγχρωμη ( λογω ιατρικων φωτο) σε πολλα θα την ψαξω και σε τυπογραφειο

Link to comment
Share on other sites

Ο 8560 ειναι επαγγελματικός laser αλλά έχει το εξής προβλημα... Σε κάθε επανεκκίνηση ξοδεύει ένα σεβαστό ποσό των μελανιών σε calibration κάθε φορά και αυτό τον κάνει ασύμφορο εκτός και αν τον έχεις σε ups και δεν τον κλείνεις ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

πουλάω τον εναν απο τους δυο αν ενδιαφερεσε, αλλα θα πρεπει να τον βαλεις σε ups και αν τον κλεινεις συνεχεια θα σου ξοδευει μελάνι, για ποιότητα μην φοβάσαι έχει πάρα πολυ καλή ποιότητα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.