Jump to content



Προβλημα με μνημες.


freetomi24

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά! Στο μηχάνημα μου έχω αυτες τις μνήμες και αγορασα σημερα αυτες.

Η μητρικη μου ειναι αυτη. Τις προηγουμενες μνημες τις ειχα στις κιτρινες υποδοχες και τις καινουριες μνημες τις εβαλα στις κοκκινες.

Ξεκινησε ο υπολογιστης κανονικα και μου εβγαλε αυτο Δηλαδη οτι ειναι οκ και αναγνωρισε και τα αλλα 2g που εβαλα.

Μετα εβγαλε αυτο

και μετα η εκπληξη!! Αυτο! Μονο αυτες τις δυο παυλες... η' απλα μαυρη οθονη.

Τι πραγμα ειναι αυτο??:090:

Στο bios τα timings δειχνει (φωτο)5-5-5-18 αλλα στο eshop ελεγε 5-5-5-15 και οι μνημες λενε επανω 2,0v αντι για 1,8v που λεει στο eshop (οι μνημες ειναι οι σωστες, δεν ειναι λαθος παραγγελια).

Και με τις δυο μνημες το bios δειχνει αυτο 4-4-4-12 (αυτες ειναι οι παλιες μνημες).

Τι στο καλο να κανω?? Ολα τα προβληματα ξεκινανε απο το λογοτυπο και μετα, δεν ανοιγουν τα windows seven...

Windows 7 32bit εχω. Και η μητρικη εχει υποστήριξη μνήμης με αρχιτεκτονική Dual Channel για μέχρι 8GB με 4 DIMM υποδοχές ετσι λεει η gigabyte.

Πηγα και καλα να κανω μια καινουρια εγκατασταση και φορτωνει τα αρχεια για εγκατασταση και μετα παλι κολλαει...

Με τις καινουριες μνημες μονες τους δουλευει μια χαρα!!

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο link του Πλαισίου , δέν δουλεύει.

Τι μνήμες είναι ?

//

Το πρόβλημα σου πιθανότατα είναι ότι τα κίτ των μνημών είναι διαφορετικά ... και κατά 99% πρέπει να βρείς και να βάλεις manual τις τιμές-ρυθμίσεις στο bios.

Επέλεξε για αρχή 5-5-5-15 2T με 1,8 volt και το χαμηλότερο divider στα 533

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.