Jump to content



Ποια agp για fullhd, hmdi, dts?


Recommended Posts

OK, αν και δε θα το κάνω άμεσα, αν ήθελα να κάνω -όπως ο Θωμάς- τον 165 μου htpc με ποια κάρτα θα έπρεπε να το συνδυάσω για να τα κάνει όλα σε επίπεδο αναπαραγωγής?

Link to comment
Share on other sites

agp? τελευταια σε agp ποια ηταν?η 3650? ή βγηκε και καμια 4650?

που να βρεις εκει hdmi και υποστηριξη fulhd κλπ? (κι αν βρεις καν τετοια καρτα, και ποσο θα κανει κι ολας...)

πιο καλα να παρεις κανενα mobo asrock socket 939 με 790GX & PCI-E

ή ακομα πιο καλα να σκοτωσεις ολο το 165, και να παρεις κανενα αντιστοιχο σκοτωμενο ΑΜ2

ή ακομα πιο καλυτεροτερα να παρεις ενα media player και να αφησεις τα PCια εξω απο τα χωραφια του video...

Link to comment
Share on other sites

agp? τελευταια σε agp ποια ηταν?η 3650? ή βγηκε και καμια 4650?

που να βρεις εκει hdmi και υποστηριξη fulhd κλπ? (κι αν βρεις καν τετοια καρτα, και ποσο θα κανει κι ολας...)

πιο καλα να παρεις κανενα mobo asrock socket 939 με 790GX & PCI-E

ή ακομα πιο καλα να σκοτωσεις ολο το 165, και να παρεις κανενα αντιστοιχο σκοτωμενο ΑΜ2

ή ακομα πιο καλυτεροτερα να παρεις ενα media player και να αφησεις τα PCια εξω απο τα χωραφια του video...

Δε χαρίζω χρήματα στην ηλεκτρονική μου υπερκατανάλωση εδώ και χρόνια. Τον 165 θα το δώσω και αν το πάρει κανείς , ένα κομμάτι ψωμί με τυρί και λίγη ρίγανη. Γιατί? Αφού κάνει όλα όσα χρειάζομαι. Αν είναι θα το βάλω για htpc κάποια στιγμή κι επειδή είναι εξαιρετικό κομμάτι θα φάει και το undervoltage του και όλα μια χαρά. Αν μου κάνει τη χάρη η μητρική και ψοφήσει θα το σκεφτώ για τη μητρική που μου έλεγες(όπως πάντα διαβάζω εξοπλισμό στις asrock και μου τρέχουν τα σάλια) αλλά θα πάει χαμένη τελείως η 6800 μου.

3650 or 4650

3650 δε βρίσκω με hdmi. Οπότε μας μένει σα μόνη λύση η 4650.Αυτή που βρήκα , κάτι έγραφε για hdmi μέσω adapter. Ψάχνω να δω αν αυτό το μαραφέτι έχει θέματα με τον ήχο.

EDIT δε μεταφέρει ήχο

Γενικώς δε θα το υλοποιήσω τώρα, αλλά αν κάποια στιγμή που κάτσει για νέο πισί, θα ήθελα να μην αχρηστεύσω αυτό εδώ! Με συντροφεύει πολλά χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

αυτο που προσπαθουσα να σου πω ειναι οτι θα δωσεις περισσοτερα λεφτα για μια τετοια agp καρτα, παρα κανοντας κατι απο τα υπολοιπα.

αφου εχεις 6800, να κανεις το εξης: καλωδιακι DVI<->HDMI (4E) και τον ηχο απο το PC σε ενισχυτη με ηχεια ή σε ηχειακια

(και μετα θα τα πεταξεις ολα και θα παρεις κανονικο Home Cinema ;) )

Link to comment
Share on other sites

αυτο που προσπαθουσα να σου πω ειναι οτι θα δωσεις περισσοτερα λεφτα για μια τετοια agp καρτα, παρα κανοντας κατι απο τα υπολοιπα.

αφου εχεις 6800, να κανεις το εξης: καλωδιακι DVI<->HDMI (4E) και τον ηχο απο το PC σε ενισχυτη με ηχεια ή σε ηχειακια

(και μετα θα τα πεταξεις ολα και θα παρεις κανονικο Home Cinema ;) )

α) αν την κάρτα την πάρω 40-50 ευρώ πώς ακριβώς θα φτιάξω άλλο πισί με αυτά τα χρήματα?

β)Αυτό με την 6800, ποιος θα αναλάβει το hard decoding? Αν εννοείς ο επεξεργαστής, σε fullhd τα βρίσκει σκούρα και ψήνεται

σε ατι με dvi hdmi adaptor (το δικό της ) μεταφέρει ήχο

τον κόβεις σύριζα?

http://cgi.ebay.co.uk/Original-ATi-Radeon-DVI-D-24-HDMI-Audio-Adapter-/170566625473?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27b69028c1

Είναι λίγο μπέρδεμα...

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε, εγώ θα συμφωνήσω με τον Σάκη και θα σου πρότεινα αυτόν που έχει πάρει και ο Θωμάς.

http://www.crystalaudio.gr/ProductDetails/4fbaad1a-bac3-4919-9f7a-7763aae31ad3.aspx

1920 x 1080 i: yes.png

Αν και όταν ασχοληθώ θα θέλω κάτι που να κάνει τα πάντα όλα. τουτέστιν 1920Χ1080 p

Κατά τα άλλα φαίνεται τούμπανο!

Link to comment
Share on other sites

εγω τωρα εμαθα για της crystal audio τον σκετο mediaplayer τον pico 5.1

(λιγο δυσκολο να εχει κανεις 1080p τηλεοραση και να μην εχει MPG4 δεκτη)

αλλα διαβαζω καποιους να λενε οτι δεν βλεπουν καλα τα χρωματα, ή βλεπουν γρεζι, συν πολλους να λενε τι τελειο ειναι και μετα να λενε οτι εχουν τηλεορασιτσες της πλακας ή ακομα και CRT...ΕΛΕΟΣ δηλαδη

και το φοβαμαι. Θελω να ακουσω στα σιγουρα απο καποιον που το εχει σε TV της προκοπης.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.