Jump to content



sos.eyefinity


c_cobhc

Recommended Posts

το προβλημα που αντιμετοπιζω ειναι το εξης.

εχω 6 tvLG 37" Που θελω να παιξουν σαν videowall

Και στο pc κουμπωσαν 2 x 6870 msi hawx se crossfire

το προβλημα ειναι οτι ενω ανοιγουν οι tv ενεργοποιουνται μονο οι 4 tv.

μηπως με active adapter θα ληθει το θεμα?

oi tv κουμπωσαν 1χ hdmi kai 2x dvi σε καθε καρτα

κατι αλλο που σκεφτηκα ειναι να βαλω adapter στην mini display που βγαζει hdmi και να εχω 1x hdmi - 1x dvi - 1x mini dispay (στις tv καταληγουν παντα hdmi)

παρακαλω για αμεσες λυσεις γιατι ΚΑΙΓΟΜΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω να σε βοηθησω στην ερωτηση σου αλλα θελω οπωσδηποτε φωτογραφιες οταν ειναι ετοιμο και δουλευει το video wall!!!!!!!!!!

ριξε και μια ματια εδω. http://forums.amd.com/game/messageview.cfm?catid=405&threadid=150664&enterthread=y

και αυτο http://forums.amd.com/game/messageview.cfm?catid=405&threadid=150533&enterthread=y

Link to comment
Share on other sites

Η τρίτη οθόνη πρέπει να συνδεθεί μέσω DisplayPort εφόσον χρησιμοποιείς τα 2 DVI.

Περιορισμός από την κάρτα γραφικών είναι αυτός.

Μπορείς είτε να έχεις 2* DVI + DisplayPort

είτε 1* DVI, 1* HDMI, 1* DisplayPort

Link to comment
Share on other sites

στα εχω πει αναλυτικα τις αλλες φορες που ρωτουσες,

αφου δεν ακους...

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?p=510807#post510807

nvidia = 2 monitor ανα καρτα

ati σειρα 5 = 3 monitor ανα καρτα (το 1 μεσω display port),

ati σειρα 6 = 4 monitor ανα καρτα (τα 2 μεσω display port) , αλλα και περισσοτερα μεσω display port daisy chain ή DP MST hub

καρτες eyefinity 6 = 6 display ports

αρα 4 μονιτορ σηκωνεις και με μια οποιαδηποτε απλη καρτα σειρας 6,

στην ATI δεν μπορεις να συνδεσεις περισσοτερα αν βαλεις την αλλη καρτα σε cf, τοτε δεν λειτουργουν οι εξοδοι της 2ης,

μονο σαν εξτρα καρτα με extended desktop νομιζω να μπορεσεις, αλλα δεν το ξερω απο πρωτο χερι.

για 8 πολυ αμφιβαλω πως θα μπορει να γινει, ισως μονο μεσω linux...

δεν μπορεις να κανεις eyefinity συνδιαζοντας περισσοτερες εξοδους απο τη 2η καρτα ΑΤΙ.

νομιζω πως μονο extended desktop μπορεις.

παντως, σε καθε περιπτωση οι DP->DVI/HDMI active adapters ειναι απαραιτητοι αν θες να βαλεις τις οθονες που εχεις σε εξοδο DP,

αυτο στο εχω πει ολες τις φορες, αφου ετσι μονο μπορεις να τις συνδεσεις στο DP, πως αλλιως να γινει?

Αυτοι ειναι το πρωτο που πρεπει να παρεις.

Για να κανεις eyefinity με 6 οθονες, θελεις:

- ή καρτα eyefinity 6,

- ή σε μια κανονικη καρτα σειρας 6:

-να συνδεσεις εξτρα DP οθονες μεσω DP daisy chain (δυσκολο μιας και δεν εχεις τετοιες οθονες)

Daisy.jpg

ή (μαλλον πιο ευκολα) με ενα DP MST hub (οπου μπορεις να βαλεις DP->DVI/HDMI ανταπτορες και ετσι να δουλεψεις τα μονιτορ που ηδη εχεις)

MSTHub.jpg

Αρα, ψαξε για DP MST hub ή καρτα eyefinity6

σου ξαναλεω, οι DP->DVI/HDMI active adapters ειναι απαραιτητοι αν θες να βαλεις τις οθονες που εχεις σε εξοδο DP

και οπως σου εχω πει, για μονιτορ μεχρι 1920*1200 παρε single link (οπως ειναι και ο Sapphire 44000-02-40R που πηρα κι εγω), που ειναι πιο φτηνοι και δεν χρειαζονται εξτρα usb τροφοδοσια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.