Jump to content



τυπικες αντοχες Ο/C Bclock - μητρικες P55


squid

Recommended Posts

Ποια ειναι αραγε κατ'εκτιμηση "ασφαλη" ορια πουσαρισματος του Bclock (συνεχη λειτουργια) σε average P55 board (συγκεκριμενα το ECS P55H-A μου)

Υπαρχει περιπτωση συνεχης λειτουργια σε 160 Mhz πχ να ζορισει ενα τετοιο board σε βαθμο που να μειωθει δραματικα η διαρκεια ζωης του, να καει κατι κλπ ?

(σε ενα φορουμ καποιου του καηκαν mosfets εχοντας το -μαλλον- γυρω στα 190-200 Μhz - Vcore 1.36)

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς, όπως βλέπουμε μητρικές να έρχονται στα χέρια μας νεκρές, έτσι βλέπουμε και μητρικές να δουλεύουν πολύ πάνω από τα προβλεπόμενα όριά τους για χρόνια 24/7 χωρίς να κάνουν κιχ.

Εγώ θα σου έλεγα να της πιεις το αίμα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με schumifer.

Βρες το max stable και μείνε εκεί. Ας λονγκ ας δε βράζει θα είναι μια χαρά.

Και να μειωθεί δραματικά η διαρκεια ζωής θα πεθάνει μεσα στην εγγύηση, αν πεθάνει εκτός θα πείς "και πολύ έζησες" και θα κάνεις upgrade. :p

Eγω εχω μια Albatron NF4 των €29,90 με 3600Χ2@3,3 πανω εδώ και 5 χρόνια σε 24/7.

Το μονο drawback είναι πως ανα καμποσους μήνες χρειάζεται να ανεβάζω τα ρευματα vcore, vnb, και το ρευμα του HT κατά ένα σκαλί.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ θα θελα μαλλον να μπαινω στη διαδικασια να ψαχνω να βρω P55 Board και το ολοκληρωτικο ξηλωνε ραβε του PC :p Aσε που στη βιασυνη επανω να βρω board να μην ειμαι χωρις PC θα παρω οτι βρεθει και μαλλον ακριβα, και μεχρι να το μαθω και το καινουριο, τις ιδιοσυγκρασιες του, να το φερω σε fine tuning, ασε, τρεχα γυρευε :p :P

Εγγυηση ενα χρονο δεν εχουν αυτα? το 2009 το πηρα :p

Link to comment
Share on other sites

.

και εγω αυτο λεω να κανω
:D

_________________________________

Δε με λετε, τι μπορει να ειναι αυτο το "DOC" ?

P1020529.jpg?t=1317984906

Αν λαβουμε υποψη μας την σειρα της λιστας επιλογων οπως τις εξηγει εδω :

μπορουμε να πουμε οτι αφορα το Memory BClock ? ...
  • CPU base clock: can be adjusted from 133 MHz to 600 MHz in 1 MHz increments.

  • Memory controller base clock: can be adjusted from 133 MHz to 600 MHz in 1 MHz increments.

  • PCI Express clock: can be adjusted from 100 MHz to 200 MHz in 1 MHz increments.

  • CPU voltage: From +0.01 V to +0.15 V in +0.01 V increments.

  • CPU termination voltage (VTT): From +0.01 V to +0.15 V in +0.01 V increments.

  • Memory voltage: From +0.01 V to +0.15 V in +0.01 V increments.

  • Chipset (PCH) voltage: From +0.01 V to +0.15 V in +0.01 V increments.

Δεν βλέπω αλλη επιλογη σχετικα με ΒClock μνημης, οποτε ισως ειναι αυτο ?

Καταρχην στα 1156 υπαρχει δυνατοτητα ξεχωριστης ρυθμισης του Memory BClock ?

Βλεπω οτι οταν αλλαζω το "CPU Over-Clock freq" (CPU BClock υποθετω) επηρεάζει και την ταχυτητα της RAM

("CPU Over-Clock Freq" Mhz x mem multi) (*)

Οι μονες αλλες manual επιλογες μνημης ειναι o πολλαπλασιαστης της (δινεται με την μορφη

"800 Mhz,1066 Mhz,1333 Mhz,1600 Mhz" δηλαδη 6x, 8x, 10x, 12x αντίστοιχα) και τα timings.

Απο το support της ΕCS μετα απο κοπο, χρονο, ...ταϊβανέζικα αγγλικα και συνεχη αρνηση οτι δεν ...υποστηριζουν

ζητηματα ΟC, καταφερα να αποσπασω μονο την εξης φραση "its Dynamic Over Clock function for allowing user set a CPU base clock" .....

(*) Μηπως, οταν αυτο το "DOC" ειναι Disabled, τοτε το Μemory ΒClock ειναι ιδιο με το CPU BClock? .... χμμμμ
D.O.C is an acronym for Dynamic Overclock Control - and allows you to set another BCLK value (works much the same as TurboBoost).

.

Link to comment
Share on other sites

Βρεθηκε (οριστικα) τι ειναι :

I just tested it and indeed it adds a dynamic Bus Speed (BClock) increase function. The user sets the maximum value the BClock can reach under load. It looks to behave in parallel with Turbo. They seem to increase almost together. The BClock though maxes easier and faster than the Turbo multiplier: It looks like once the stock Core Speed (eg 2800 for i7 860) is exceeded, DOC is increasing the Bus Speed to the maximum value the user sets ( i tried it for example with 143 Mhz: Till about 2800 Ghz the Bus Speed was 133, at about 2900 and over, it changes to 143 Mhz )
Link to comment
Share on other sites

Χεχε :) Το καταφερα 4 Ghz :) Και χωρις να εχει προβλημα και το USB ΤV που τοσο καιρο δεν με αφηνε να κλοκαρω :)

- i7 880 (stock multi 23x)

- με Bclock 160

- Vcore το CPUZ λεει 1.280 (αν δειχνει σωστα)

- Καταφερα EIST & Τurbo να τα εχω ενεργα. (χωρις C-States, C1E & ΗΤ) Eτσι ανεβαινει κατευθειαν και μονο στο 25x (αντι για το σταδιακά και παροδικά 28x max, με C-States & HT ενεργα). θα δοκιμάσω να ενεργοποιησω το HT να δω τι γίνεται.

- Θερμοκρασιες ~67 σε 80% load

- Ram 1600 (160x10) καμμια αυξηση Vdimm. (Eδω τελικα ηταν και το προβλημα του USB ΤV tuner. Οσο κρατιεται μεχρι τα 1600, ειναι ενταξει). 4 Dimms με 1Τ, 9-9-9-24.

- QPI link: 2560 MHz (16x160)

- VTT 1.14v, PCH 1.1 V

Μεχρι στιγμης δειχνει σταθερο.

Link to comment
Share on other sites

Thanks Schumi :) σε δουλεια να βρισκομαστε να ξεχνιομαστε λιγακι lol

Χαμηλές ανοχές αυξησης Vcore για το συγκεκριμενο board :

http://www.overclock.net/8874357-post34.html

http://www.tomshardware.com/reviews/budget-p55-motherboard,2436-15.html

http://www.techfuels.com/latest-hardware-news/22283-p55-cards-cheap-overclocking-burn.html

Mάλλον θα απενεργοποιησω το Turbo και θα κατεβασω το Vcore στη μαμα τιμη (σε 1.2v & 3680 GHz (23x160) ήταν σταθερο) μεχρι να σιγουρευτω ποια ειναι η κατασταση (με τα τελευταια Bios, παρτιδες, revisions, serials κλπ)

.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα :p

γμτ, δεν ειμαι σιγουρος οτι τα V που μου δειχνει στο BIOS Και στο CPUZ ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα ... ξεκιναει το Vcore απο 1.1 ... βαζοντας ας πουμε +0.05 παει 1.15 ... το Stock vcore δεν θα επρεπε να ειναι κανονικα ας πουμε 1.2 ? (αλλου παλι λενε 1.3) Εχει να κανει με τιποτε "Vdroop" (Που δεν εχω καταλαβει κιολας τι ειναι αυτο). Δεν εχω δει και καμμια ρυθμιση "LLC" στο BIOS ...

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις το σύστημα θαμμένο - βιδωμένο στο κουτί δύσκολα τα πράγματα.

Στο σύστημα που έχω εδώ και 6 χρόνια πια (msi k8n neo2, opteron 165) πριν βιδώσω οριστικά (όσο οριστικά μπορεί να είναι αυτό...) τη μητρική και τα λοιπά μέσα στο κουτί, βρήκα τα σημεία μέτρησης Vdimm, Vcore, 12V, τα έκανα trace στην πλάτη της μητρικής και τράβηξα επεκτάσεις προς το front panel. Εκεί είχα φτιάξει ένα μικρό plexiglass όπου εφάρμοσα ένα molex που είχε τις 3 αυτές τάσεις και μία γείωση . Κι έτσι μέτραγα άνετος όλα τα χρήσιμα ρεύματα από την καρέκλα μου...

Χεχε, ωραίες εποχές (τότε παίζαμε και με UTT-bh5 μνήμες που τρώγανε πολύ ρεύμα.Αν δεν είχες dfi έπρεπε να βάλεις μεταβλητή αντίσταση και να ρυθμίζεις έτσι το Vdimm πάνω από τα 3 βολτ. Είχα τραβήξει επέκταση και στο trimmer και το είχα βγάλει κι αυτό στο πανελάκι μου μαζί με ένα διακόπτη για το φωτισμό του κουτιού και το προσωπικό μου αγαπημένο διακοπτάκι για CMOS clear... Αααααχχχχ, ήμουν νιος και γέρασαααααααααααα)

Link to comment
Share on other sites

Αααααχχχχ, ήμουν νιος και γέρασαααααααααααα)

Αστα να πανε ! ..... (αν και για οχι ακριβως τους ιδιους λογους το λεω εγω lol)

Exω μια υποψια μηπως αυτο το LLC (Load Line Calibration?) που εχω δει σε διαφορα φορα κατεβαζει ετσι το Vcore ? (απο stock 1.2 σε stock 1.1) Και δεν βλεπω και στο Bios μου καμμια ρυθμιση που να μοιαζει με "LLC" ή "Load Line Calibraion"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κλοκαρισμενο, καποια στιγμη σταματησε να μπορει να κανε resume απο sleep (S3) και δεν μπορω να το συνεφερω. Δεν ξερω αν ισως ειναι καποια συσκευη ή driver. Mε bios ολα stock (oχι OC δηλαδη) ξυπναει κανονικα απο Sleep S3. Aν κλοκαρω, πεφτει κανονικα σε Sleep S3 αλλα οταν το ξυπναω ξεκινανε τα φουρφουρια αλλα δεν ενεργοποιουνται τα USB και η οθονη παραμενει μαυρη ....

Δοκιμασα να ενεργοποιησω ολα τα Power savings (C1E, Thermal Management, ACPI T states) εκτος C-States αλλα δεν αλλαξε τιποτα. (Με C-States ενεργοποιημενο και κλοκαρισμα κρασαρει μπαινοντας στα windows)

Καμμια ιδεα ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.