Jump to content



Advanced format drives, speed(read,write),linux


schumifer1442169067

Recommended Posts

Που λέτε είχα τις αποθήκες μου σα παιδί (2Χ2ΤΒ και 1Χ1ΤΒ) και άρχισε ο ένας 2 τέρα να ψοφάει. Αναγκάστικα λοιπόν, μιας και τα είχα όλα σχεδόν γεμάτα, και πήρα άλλον έναν.

Κάπου εκεί αποφάσισα να δώσω σημασία στο advanced format.

Μιας και είμαι χρόνια σε linux είχα διαβάσει ότι δεν είχε σημασία, δεν έχανα κάτι αν δεν φόρμαρα με ειδικό τρόπο τους δίσκους αυτούς. Έλα όμως που άλλοι έλεγαν ότι υπήρχε διαφορά...

Με βαριά καρδιά λοιπόν άρχισα να μεταφέρω δεδομένα από τον έναν 2ΤΒ στον άλλον και να τους φορμάρω εναλλάξ.

Ταλαιπωρίααααααααααααααααααααααααααααααααααααα

Οι μεταφορές πήραν μέρες, άσε που στην πορεία πήγα κι έκανα φορμάτ σε γεμάτο δίσκο αντί για τον άδειο και μόνο που δε με πήραν τα κλάματα (έσβησα το δίσκο που είχε 2 ΤΒ ..."οπτικοακουστικό" υλικό!!!). Άλλες δύο μέρες για να βρει το file scavenger ό,τι μπορούσε,

τέσπα

ΔΡΑΜΑ

ΑΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

στο τέλος είχα 3 δίσκους των 2 ΤΒ σωστά φορμαρισμένους για advanced format..

Η ουσία...

Με όση ταχύτητα μετέφερα δεδομένα από τον έναν δίσκο στον άλλο πριν, με τόση μεταφέρω και τώρα

Άνθρακες ο θησαυρός.

Η δική σας εμπειρία ευπρόσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερον.

εγω δεν εχω κανει ετσι αμεση και ξεκαθαρη συγκριση, αλλα εχω δυο πιο παλιους 1Τ που δεν ηξερα οτι ηθελαν AF και με τα ΧΡ εχουν μεινει με το παλιο συστημα διαμορφωμενοι.

Δεν μπορω να πω οτι νιωθω καποια καθυστερηση.

Τωρα με αυτα που λες, με αποτρεπεις απο το να μπω σε παρομοια διαδικασια μεταφορας/επαναδιαμορφωσης.

thanks

τι αρχισε να σου κανει ο 2Τ? αρχισε να βγαζει συνεχεια bad sectors? τον αλλαξες?

Link to comment
Share on other sites

Μια τον έβλεπε το ΒΙΟΣ μία όχι, μία κόλλαγε στο post το μηχάνημα και ξεκόλλαγε όταν τον ξεκούμπωνα...

Τέσπα τον πρόλαβα, αλλά επί μία περίπου βδομάδα έλιωσα με τις μεταφορές 2ΤΒ δεξιά κι αριστερά για να ελευθερώνω εναλλάξ τους δίσκους για φορμάτ, και έχασα και τόσο χρόνο- και χρόνια- όταν φόρμαρα το λάθος δίσκο...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.