Jump to content



Η οικονομικότερη λύση για αναπαραγωγή mkv 1080p σε τηλεοράσεις


schumifer1442169067

Recommended Posts

ΟΚ, ψάχνω συχνά πυκνά για κάποιο μτχ επώνυμο media player για να μην εξαρτώμαι από το πισί για να βλέπω ματρόσκες, αλλά όλα ξεφεύγουν από το budget που έχω θέσει στην υπερκαταναλωτική μου μανία.

Πραγματικά ψάχνω για το οικονομικότερο δυνατό. Αν μου βρει κάποιος το αντίστοιχο της wd πατημένο από αυτοκίνητο αλλά να παίζει και 1080p άνετα με υποτίτλους, θα είμαι χαρούμενος. Τώρα προχωρημένες καταστάσεις με ήχο δε με αγγίζουν γιατί δεν έχω και το αντίστοιχο hardware (από την οθόνη θα βγαίνει ο ήχος!). Δίκτυα, εσωτερικοί δίσκοι και λοιπά (wifi, ψήσιμο καφέ, άπλωμα ρούχων) με ενδιαφέρουν μόνο αν ρίχνουν την τιμή!

Είπα λοιπόν να αρχίσω να παίζω με την αναζήτηση του ebay..

Και βρήκα ας πούμε αυτό.

Ένα πράγμα που δεν ξέρω είναι αν το 80Mbps είναι αρκετό για 1080p (αν και μάλλον θα είναι). Στο τμημα του ήχου, αναφέρει ακόμη και το DTS, και αν αυτό αληθεύει, τότε δε θα έχω και θέμα να μετατρέπω το stream του ήχου!

Άλλες προτάσεις?

Τι λέτε να το δοκιμάσω?

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα με αυτα τα παλιομηχανακια ειναι η ποιοτητα στην αναπαραγωγη της ταινιας.

για μενα η 1η λυση ειναι να παρει κανεις εξαρχης ΤV με καλο media player

και η 2η ειναι να παρει ενα blu-ray με usb εισοδο και media-player

κατα βαση μιλαμε για Samsung οταν θελουμε καλο mediaplayer

σε bluray με 88Ε εχει το απλο 5100 και με 125Ε εχει το 5500 που ειναι και 3D

επειδη λοιπον μπορει να δωσεις 20-50Ε για ενα mediaplayer και να βγει μαπα, και να πρεπει να δωσεις απο 100-300 για τα υποτιθεμενα καλα,

νομιζω παιρνεις ενα bluray Samsung και ξεμπερδευεις (και δικαιολογεις τα λιγο αυξημενα χρηματα με το σκεπτικο οτι πηρες και bluray).

κανε του και ενα test drive σε κανενα καταστημα, εγω λιγακι που τα δοκιμασα νομιζω οτι παιζουν πολυ καλα

Link to comment
Share on other sites

Σάκη, ο Ιησούς Χριστός και η μάνα του. Στις γλάστρες της η μάνα μου έχει μόνο κάτι φυτά που βγάζουν άνθη και φύλλα. Όταν αρχίσουν να βγάζουν 50ευρα θα το σκεφτώ...!!!

Θωμά, πού βρήκες τιμή για το picoHD? Αν και μου φαίνεται καρμπόν το ίδιο που έδωσα σε λινκ πιο πάνω!

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε μία το λινκ στο πρώτο ποστ.

26 ευρώ με τα μεταφορικά!

Επειδή μόνο δύο λεπτομέρειες με κρατάνε μακριά από την κινεζιά έστειλα ένα μήνυμα για 2 διασαφηνίσεις και περιμένω. Αν είναι σωστές οι απαντήσεις ορμάω!

(αν μπορεί σίγουρα να κάνει decode DTS ήχο και ποιο είναι το μέγιστο μέγεθος εξωτερικού δίσκου που μπορεί να διαβάσει)

Επιπλέον φάγαμε και ήττα με το pico. Δεν το φέρνουν πια!

Link to comment
Share on other sites

ΕΕΕΕΕΕΕ θα τρελαθώ. Έψαξα στο γνωστό μαγαζάκι για media player με το τσιπάκι του Matchbox (realtek 1055)

http://www.ebay.co.uk/itm/Portable-1080p-HDMI-MKV-H-264-Digital-HD-Media-Player-/330586355602?pt=AU_MultiFormatMediaPlayers&hash=item4cf87b7792

Και τώρα αρχίζουν τα διλλήματα!

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον φάγαμε και ήττα με το pico. Δεν το φέρνουν πια!

ειπαμε, το pico καταργηθηκε.
ΕΕΕΕΕΕΕ θα τρελαθώ. Έψαξα στο γνωστό μαγαζάκι για media player με το τσιπάκι του Matchbox (realtek 1055)

http://www.ebay.co.uk/itm/Portable-1080p-HDMI-MKV-H-264-Digital-HD-Media-Player-/330586355602?pt=AU_MultiFormatMediaPlayers&hash=item4cf87b7792

Και τώρα αρχίζουν τα διλλήματα!

ελληνικα .srt θα παιζει?

παρτο εσυ κι αμα βγει καλο το παιρνουμε κι εμεις :003:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

επανερχομαι για να επιβεβαιωσω αυτα που ελεγα στην αρχη:

το προβλημα με αυτα τα παλιομηχανακια ειναι η ποιοτητα στην αναπαραγωγη της ταινιας.

για μενα η 1η λυση ειναι να παρει κανεις εξαρχης ΤV με καλο media player

και η 2η ειναι να παρει ενα blu-ray με usb εισοδο και media-player

κατα βαση μιλαμε για Samsung οταν θελουμε καλο mediaplayer

σε bluray με 88Ε εχει το απλο 5100 και με 125Ε εχει το 5500 που ειναι και 3D

επειδη λοιπον μπορει να δωσεις 20-50Ε για ενα mediaplayer και να βγει μαπα, και να πρεπει να δωσεις απο 100-300 για τα υποτιθεμενα καλα,

νομιζω παιρνεις ενα bluray Samsung και ξεμπερδευεις (και δικαιολογεις τα λιγο αυξημενα χρηματα με το σκεπτικο οτι πηρες και bluray).

κανε του και ενα test drive σε κανενα καταστημα, εγω λιγακι που τα δοκιμασα νομιζω οτι παιζουν πολυ καλα

δοκιμασα το Samsung BluRay 5100, που το εχει τωρα σε προσφορα το Public στα 69Ε, τιμη παρα πολυ καλη.

Παιζει αψογα ολα τα .mkv που δοκιμασα (και επισης και αλλα αρχεια) απο το USB δισκο.

Δοκιμασα και επαιξε και με HDD docking station οπου ειχα βαλει 3.5αρη κανονικο εσωτερικο δισκο PC

και με φορητο usb δισκο που εχει 2ο usb βυσμα για να συμπληρωσει την τροφοδοσια, το οποιο δεν χρειαστηκε να βρω αλλου να το συνδεσω γιατι φαινεται πως δινει αρκετο ρευμα αυτη η μια θυρα USB που εχει το player

(το κανει και η Gigabyte μητρικη μου αυτο, ενω σε αλλες περιπτωσεις που το ρευμα δεν ειναι αρκετο, ο δισκος δεν δουλευει, κανει ενα κλακ-κλακ και πρεπει να συνδεσεις και το 2ο βυσμα)

Επισης να προσθεσω οτι οι δισκοι ηταν NTFS (γιατι καπου ελεγαν οτι παιζει μονο απο FAT, πραγμα που δεν ισχυει) και επαιξε κανονικα αρχειο .mkv 1080p 14GB.

Τελικα ομως δεν το κρατησα γιατι σε πολυ λεπτομερη συγκριση σε σχεση με το πως παιζει απο τον ενσωματωμενο media player της TV, εκεινος μου φανηκε ενα κλικ καλυτερος.

Νομιζω οτι παιζει ρολο οτι η ΤV ειναι 100Ηz και ουσιαστικα ειναι ενα εξειδικευμενο PC που μπορει να αναπαραγει αρχεια ειτε απο την κεραια ειτε απο USB στα 100Hz,

ενω οτιδηποτε συνδεσεις με το HDMI παει αυτοματα στα 60Hz (ή στα 50 ή στα 24 και καλα για τις ταινιες)

Το ιδιο ειχα δει και με αλλους media-player που εχει δανιστει για να δοκιμασω, μαλιστα εκεινοι ειχαν αισθητα χειροτερη ποιοτητα εικονας, ενω στο 5100 ηταν καλη, απλα κατα τη γνωμη μου ενα κλικ πιο κατω απο την ιδια την TV.

Αρα καταληγω εγω να μην ξανασχοληθω με οτιδηποτε εξωτερικο πλεον.

και συστηνω οποιος αγορασει TV να κοιταει να εχει 100Ηz και καλο player ωστε να μην ξανασχοληθει και εκεινος,

αν ομως καποιος εχει ηδη μια TV χωρις player, τοτε συστηνω ανεπιφυλακτα το 5100 στα 69Ε του Public,

εχεις και BluRay και player σε αψογη τιμη.

Το matchbox ισως το παρει προσεχως ενας δικος μου οποτε θα το δοκιμασω και εκεινο,

αλλα οταν κανει τα ιδια λεφτα με το Bluray, ο μονος λογος να το προτιμησει κανεις ειναι το πολυ μικρο μεγεθος (αν θελει συνεχεια να το μεταφερει), και το οτι παιζει και πιο "εξωτικα" αρχεια (αλλα γιατι αυτα να τα βλεπεις στην TV και οχι στο PC?)

Γενικα καταληγω οτι για προβολες .mkv ταινιων στην TV, ειτε εξαρχης την TV, ειτε ενα καλο ΒluRay.

το 5100 στα 69Ε, εχει HDMI και ομοαξονικη ψηφιακη εξοδο ηχου, και LAN.

το 5300 στα 99Ε, εχει HDMI και οπτικη, LAN και WiFi Ready (με dongle προαιρετικά) και 2 USΒ.

το 5500 στα 120Ε, ειναι 3D, εχει HDMI και οπτικη, LAN και WiFi Ready (με dongle προαιρετικά) και 2 USB.

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ μου ήρθε το λιλιπούτειο player...

Αποκωδικοποιεί λοιπόν επιτυχώς και χωρίς καν να ζεσταίνεται Ό,ΤΙ 1080p με DTS ήχο του έχω πετάξει.

Θα το πασάρω σε φίλο που έχει αντίστοιχο wd να τα συγκρίνει και θα σας πω!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και εξωτερικούς (με την προϋπόθεση να είναι σε utf8, έτσι?).

Να σου πω ρε Τόλη. ΤΟ κατέχεις ο άθλημα?

Να στο δώσω για μια μέρα να το σκίσεις να μου πεις κι εμένα?

Γιατί εγώ ως τώρα κάνω output μόνο σε 720Χ576 λόγω έλλειψης εξοπλισμού.

Πρέπει να βάλω κι αξιολόγηση στον Κινέζο...

Αν στο δώσω για μία μέρα, έχεις όλα τα απαραίτητα αρχεία για να το δοκιμάσεις στο έπακρο?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εγώ ως τώρα κάνω output μόνο σε 720Χ576 λόγω έλλειψης εξοπλισμού.

αυτο παντως θα μεινει πακετο με την τωρινη σου TV,

γιατι αν αλλαξεις, οπως ελεγα θα χρησιμοποιησεις τον δικο της player.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.