Jump to content



Fan κάρτας γραφικών και θόρυβος


heavyaris1442169162

Recommended Posts

Παιδιά, έχω την παρακάτω κάρτα γραφικών και με έχει τρελλάνει στον θόρυβο:

http://www.asus.com/Graphics_Cards/NVIDIA_Series/ENGTS250DI1GD3/#download

άλλαξα το bios της και έπεσαν λίγο οι στροφές, αλλά με το που μένει το pc ανοικτό για μερικές ώρες το βουητό της είναι αβάσταχτο..

Οτι πρόγραμμα και να εγκατέστησα δεν μπορώ να ρίξω τις στροφές κάτω από το 25% και είναι ενοχλητικο το βουητό.

Τι fan μπορώ να αγοράσω και να βάλω στη θέση του? μήπως γίνεται να βάλω καμία αντιστασούλα στα καλώδια του fan ώστε να πέσουν κ άλλο οι στροφές;

Παραθέτω και screenshot

Ευχαριστώ.

post-4952-1442175688,5699_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν στην αρχη δεν ειχες θορυβο μπορει να ειναι απο σκονη. Οποτε βγαλε το αυτοκολητο που εχει ακριβως πανω στο μοτερ του ανεμιστηρα, ριξε μια σταγονα απο λαδι για ραπτομηχανες (ή μηχανες κουρεματος ή λαδι για ανοξειδωτα μεταλα το ιδιο ειναι.) και με προσοχη ξανακολησε το αυτοκολητο. Επισης τσεκαρε μηπως συντονιζει με καποιο αλλο εξαρτημα.

Επισης μπορεις να δεις εαν εχεις γενικοτερο προβλημα θερμοκρασιας στο κουτι σου. Ενα φυσημα σε ολο το κουτι να φυγει η σκονη που υπαρχει, δες τους ανεμιστηρες αν γυρνανε και αν καποιος εχει προβλημα αλλαξε τον. Εαν δεν εχεις πλαινο ανεμιστηρα και εχει υποδοχη βαλε. Συνηθως ειναι στο υψος της καρτας γραφικων και του επεξεργαστη οποτε τροφοδοτει με δροσερο αερα.

Link to comment
Share on other sites

Το βουητό δέν πρόκειται να το αποφύγεις έτσι απλά.

Ετσι λειτουργεί και αποδίδει αυτό το σύστημα ψύξης.

Ναί μέν μπορεί να βρείς τρόπο σε idle καταστάσεις της κάρτας , να δουλεύει σε χαμηλές στροφές ... αλλά σε φορτίο ???

Προσοχή επίσης με το bios γιατί κάποιες κάρτες έχουν όριο στροφών για το φανάκι , και όταν ανιχνεύουν πτώση , ρίχνουν τα ρολόγια τους.

Επίσης υπόψιν ότι ηδη σε idle η κάρτα είναι στους 49C όπως δείχνει το gpu-z.

Αφού εξαντλήσεις τις δοκιμές σου , ρίξε και μιά ματιά εδώ http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=55332

Είναι η καλύτερη δυνατή λύση για απόδοση και εντελλώς αθόρυβη λειτουργία για την κάρτα που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά δεν τον αντέχω τον θόρυβο, μπορώ να κολλήσω μια αντιστασούλα σε κάποιο απο τα καλώδια να ελλατώσει τα volt μπάς και πέσουν οι στροφές;

Υ.Γ αν κάνω κάτι τέτοιο? η να ζητήσω μεταβλήτή αντίσταση με ποτενσιόμετρο ώστε να βρώ την καλύτερη ρύθμιση..

http://www.patrickmin.com/linux/tip.php?name=cooling

Link to comment
Share on other sites

ελα μην αγχωνεσε, ξεβιδωσε το παλιο και κρατα το για την εγγύηση και πάρε ένα δωδεκάρι και δέστο με δεματικά πάνω στην κάρτα(βρες και καμια γριλιά για την κάτω μεριά που θα ακουμπάει στην κάρτα και είσαι μια χάρα) προτίμησε έναν ανεμιστήρα με χαμηλές στροφες κλπ, το κάνω συνέχεια εδω στο μαγαζί, με 5ε είσαι μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

φίλε αλέξανδρε να σου πω την αλήθεια δεν το είχα σκεφτεί, λές δηλαδή να αφήσω κολλημένη τη ψύκτρα και να ξεβιδώσω μόνο το ανεμιστηράκι και να το βάλω με δεματικα... ενδιαφέρων.. αλλά και πάλι δεν μπορώ να εμπιστευτώ τα τοπικά μαγαζιά με ηλεκτρονικά αν μου πουλήσουν κανένα και πάλι κάνει θόρυβο;;

Link to comment
Share on other sites

ναι όντως... μπορείς να μου δώσεις μερικές συμβουλές ώστε να ζητήσω το κατάλληλο και να μπορούν να καταλάβουν και τα τοπικά μαγαζιά με ηλεκτρονικά;

πχ εχουν κάποια νουμεράκια αυτά επάνω, αριθμό στροφών; volt? επίπεδα θορύβου;

Link to comment
Share on other sites

http://www.sunelectronics.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=21640

δες αυτο το συγκεκριμενο νομιζω τα εχει και το eshop τιμή γύρω στα 5ε το βρισκείς, έχω δώσει πάνω απο 300 τέτοια και είμαι ευχαριστημένος απο την ποιότητα τους για την τιμή τους, και είναι αθόρυβα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες αλέξανδρε, να ρωτήσω, πρέπει να είναι 120 ή 80 το μέγεθος; 120 δεν είναι το μεγάλο ανεμιστηράκι για τα κουτιά;

Επίσης να κοιτάω το "Επίπεδο θορύβου: ~ 15 dB/A" ή οι τιμές αυτές δεν ανταποκρίνονται στην αλήθεια;

Link to comment
Share on other sites

120 βάλε και ας βγαίνει έξω απο τη κάρτα, ήδη η κάρτα φοράει 9άρι έτσι όπως μου φαίνεται βάλε 12άρι αν δεν σε απασχολει η ομορφιά, το συγκεκριμενο φανάκι το έχω τεστάρι είναι οκ, τώρα για το επίπεδο θορύβου αν ανταποκρίνονται στα αλήθεια δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.