Jump to content



HP Photosmart C7180 wireless setup


serpico75

Recommended Posts

Ένα πρόβλημα με το setup στην ασύρματη δικτύωση του HP Photosmart.

Θέλω να εκτυπώνει ασύρματα το desktop στον εκτυπωτή, αλλά όχι μέσω access point/wireless router. Απευθείας ασύρματα.

Βάζω από το control panel του εκτυπωτή είτε σταθερή είτε αυτόματη IP και είτε με τον έναν είτε με τον άλλο τρόπο επιτυγχάνω τη σύνδεση.

Πάω στα δίκτυα απ' τον υπολογιστή, κάνω σύνδεση (χωρίς κλειδί) στον εκτυπωτή, και εκτυπώνω. Ως εδώ όλα καλά.

Το πρόβλημα είναι ότι δε μπορώ να κλειδώσω τον εκτυπωτή. Να δώσω WEP/WPA key.

Μπαίνω μέσω browser στα settings του εκτυπωτή. Όταν πάω να μπω στην καρτέλα network, όπου εκεί μπορείς να δώσεις και το key, μου ζητάει ένα άσχετο username & password.

Κάτω απ τον εκτυπωτή, σε ένα μεγάλο label με αμέτρητους κωδικού και αριθμούς δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Στο manual του εκτυπωτή το ίδιο.

Στο control panel του εκτυπωτή δε μπορείς να ορίσεις ούτε κάτι σαν αυτό το username/password ούτε και key.

Έκανα reset στα settings του δικτύου μήπως έχει μπει κατά λάθος κάποιο username/password:τίποτα.

Μέσα απ' το software που εγκαθίσταται δε μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο. Έχει επιλογή για network settings, αλλά, όταν κάνεις click στο κουμπί για να μπεις στα settings, κάνεις αυτό που κάνω και γω manually:ανοίγει browser, δίνει την IP του printer, μπαίνει στην κεντρική σελίδα των settings, αλλά και πάλι, όταν πάς να κάνεις click στο network σου ζητάει username/password.

Έχω ψάξει πάρα πολύ στο google και δεν έχω βρει κάτι.

Μήπως κάποιος έχει αντιμετωπίσεις ανάλογο πρόβλημα να με βοηθήσει;

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.