Jump to content


"Παγώνει" το Σύστημα


Picard1442169239

Recommended Posts

Καλησπερα,εχω τη sabertooth 990fx r2.0 με μνημες geil leggera 16gb 1866mhz (χρωματος τιρκουαζ),εκει που ειμαι ειτε κατα την εκιννηση των windows (ειτε εαν βοηθησει ο θεος) να μπει μεσα στα windows "κολλαει" δεν υπακουει ποντικι και πληκτρολογιο και πρεπει να πατησω reset,εχω δοκιμασει αλλο τροφοδοτικο και καρτα γραφικων,εχω βγαλει τον ssd και το αφησα με απλο δισκο,εχω βγαλει-βαλει τη ψυκτρα της noctua ξανα,εχω σκαλισει ολο το bios κι εχω περασει το τελευταιο firmware απο σελιδα της asus και παλι τιποτα,εχω κανει format και εγκατασταση των windows 7 ξανα,τελευταια σκεψη μου ειναι οι μνημες ram,δεν εχω αλλες για να δοκιμασω,εφοσον τιθεται καποιο θεμα ασυμβατοτητας πως εκκινει το pc??? και απ'οτι εχω διαβασει το 99% των ddr3 ειναι συμβατες με ολες τις νεες μητρικες......

ο επεξεργαστης ειναι ο 6350,δεν εχω κανεναν αλλο για να δοκιμασω...

Τα τροφοδοτικα ειναι corsair και enermax στα 650watt και τα δυο,δεν εχω αλλες συσκευες συνδεδεμενες στο back panel....

μπορει να κολλησει οποιαδηποτε στιγμη,δεν κολλαει παντα στο ιδιο σημειο και την ιδια χρονικη στιγμη,μπορει να παιξω καποιο παιχνιδι να επανελθω στα windows και να κολλησει τοτε.......

υπαρχει καμια αλλη ιδεα?????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχω τη sabertooth 990fx r2.0 με μνημες geil leggera 16gb 1866mhz (χρωματος τιρκουαζ),εκει που ειμαι ειτε κατα την εκιννηση των windows (ειτε εαν βοηθησει ο θεος) να μπει μεσα στα windows "κολλαει" δεν υπακουει ποντικι και πληκτρολογιο και πρεπει να πατησω reset,εχω δοκιμασει αλλο τροφοδοτικο και καρτα γραφικων,εχω βγαλει τον ssd και το αφησα με απλο δισκο,εχω βγαλει-βαλει τη ψυκτρα της noctua ξανα,εχω σκαλισει ολο το bios κι εχω περασει το τελευταιο firmware απο σελιδα της asus και παλι τιποτα,εχω κανει format και εγκατασταση των windows 7 ξανα,τελευταια σκεψη μου ειναι οι μνημες ram,δεν εχω αλλες για να δοκιμασω,εφοσον τιθεται καποιο θεμα ασυμβατοτητας πως εκκινει το pc??? και απ'οτι εχω διαβασει το 99% των ddr3 ειναι συμβατες με ολες τις νεες μητρικες......

ο επεξεργαστης ειναι ο 6350,δεν εχω κανεναν αλλο για να δοκιμασω...

Τα τροφοδοτικα ειναι corsair και enermax στα 650watt και τα δυο,δεν εχω αλλες συσκευες συνδεδεμενες στο back panel....

μπορει να κολλησει οποιαδηποτε στιγμη,δεν κολλαει παντα στο ιδιο σημειο και την ιδια χρονικη στιγμη,μπορει να παιξω καποιο παιχνιδι να επανελθω στα windows και να κολλησει τοτε.......

υπαρχει καμια αλλη ιδεα?????

Οι μνήμες έπρεπε να ελεγχούν εξ αρχής.

Τρέξε ένα memtest από usb (πρίν μπουτάρει στα windows).

http://www.memtest.org/

usb version

http://www.memtest.org/download/4.20/memtest86+-4.20.usb.installer.zip

Link to comment
Share on other sites

Τασο no errors μου εβγαλε,μιαμιση ωρα μου πηρε,αρα οι μνημες ειναι οκ μετα απο αυτο????

Κατά 99% είσαι ok από μνήμες.

Τροφοδοτικά έχεις δοκιμάσει 2 διαφορετικά , οπότε δύσκολο να υπάρχει πρόβλημα εκεί.

Ο ssd θα ήταν κύριος ύποπτος , αλλά αφού δοκίμασες και άλλον hd και έκανε τα ίδια , το αποκλείουμε.

Διπλοτσεκάρισε θέματα θερμοκρασίας cpu , μήπως το πρόβλημα προέρχεται από εκεί.

Επίσης βασικό , δές μήπως ζεστένεται κάποιο chipset της μητρικής ... και κάνει αυτά τα κόλπα.

Αν όλα τα παραπάνω βγούνε ok ... τότε πάς για μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.