Jump to content



Ποιες μνήμες 2x2GB 1066Mhz για παλιό Phenom σύστημα;


Recommended Posts

Με ενδιαφέρει να αναβαθμίσω το pc με τον 9950 και από 4χ1gb που έχω τώρα να πάω σε 2x2gb + 2x1gb, ώστε σύνολο να φτάσω τα 6gb.

Αυτές που έχω τώρα είναι οι Cellshock του ενός 1gb, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω μαζί με 2 dimmakia από αυτές κάποιες στα 2x2gb.

Δεν με νοιάζουν τόσο οι επιδόσεις όσο το να δουλεύει καλά το σύστημα.

Τίποτα ιδέες;

Link to comment
Share on other sites

Τάσο βασικά, τίποτα δεν του λείπει.

Μέχρι πρότινος έπαιζα τα πάντα.

Αλλά όταν βγαίνουν νέα παιχνίδια όπως το Watch dogs και το Wolfenstein που παίζουν μόνο σε 64bit με min τα 4gb Ram, τότε πιστεύω ότι με τα 6gb θα είμαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι τις ασυμβατότητες με αυτά τα παλιότερα pc.

Μήπως δηλαδή δέν παίζει σωστά ο συνδυασμός 2x2 + 2x1 GB , ειδικά σε μνήμες με διαφορετικά spd και τσιπάκια.

Εγώ προσωπικά θα σκεφτόμουν τη λύση ενός ssd δίσκου ... όπου ακόμη και όταν εξαντλείται η φυσική μνήμη και το σύστημα θα πρέπει να χρησιμοποιήσει την cache του δίσκου , αυτή θα ήταν ταχύτατη.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβή λύση ο ssd και δεν ξέρω αν θα καλύψει το θέμα min ram.

Βρήκα αυτές στο eshop.

www.e-shop.gr/mushkin-996761-4gb-2x2gb-ddr2-800mhz-pc2-6400-dual-kit-silverline-series-p-PER.557036

Σκέφτομαι ότι αν τις δουλέψω όλες στα 800mhz θα έχω περισσότερες πιθανότητες να παίξουν.

Το θέμα είναι αν τις πάρω και δεν παίζουν, θα τις δεχτούν πίσω;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ακριβή λύση ο ssd και δεν ξέρω αν θα καλύψει το θέμα min ram.

Βρήκα αυτές στο eshop.

www.e-shop.gr/mushkin-996761-4gb-2x2gb-ddr2-800mhz-pc2-6400-dual-kit-silverline-series-p-PER.557036

Σκέφτομαι ότι αν τις δουλέψω όλες στα 800mhz θα έχω περισσότερες πιθανότητες να παίξουν.

Το θέμα είναι αν τις πάρω και δεν παίζουν, θα τις δεχτούν πίσω;

Εγω στη θέση σου δε θα αλλαζα εφοσον εισαι σταθερος. Οι amd αυτης της εποχης είχαν διαφορες ασυμβατότητες με τις ραμ στα 1066. Καταλαβαινω την ανάγκη σου να δείς ενα μικρο boost στο σύστημα αλλα υπάρχει περιπτωση να σε βάλει σε μπελάδες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.