Jump to content



Δεν κάνει boot από usb stick!


imaginas

Recommended Posts

Έχω έναν Η/Υ 7ετίας περίπου με την κάτωθι σύνθεση:

  • M/B:Gigabyte GA-MA785GT
  • CPU:AMD Sempron 140
  • VGA:On BoardI
  • SSD OCZ Trion 100
  • HDD:Seagate 1tb
  • HDD:WD 1tb
  • HUB:Με αναγνώστη καρτών φωτογραφικών μηχανών και usb.

Θέλω να αναβαθμίσω το firmware του SSD και δεν μπορώ να κάνω boot από το usb stick.Στο BIOS δε φαίνεται το usb.Τα windows το διαβάζουν,αλλά η μητρική δεν έχει επιλογή να κάνει boot από usb.

Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν Η/Υ 7ετίας περίπου με την κάτωθι σύνθεση:

  • M/B:Gigabyte GA-MA785GT
  • CPU:AMD Sempron 140
  • VGA:On BoardI
  • SSD OCZ Trion 100
  • HDD:Seagate 1tb
  • HDD:WD 1tb
  • HUB:Με αναγνώστη καρτών φωτογραφικών μηχανών και usb.

Θέλω να αναβαθμίσω το firmware του SSD και δεν μπορώ να κάνω boot από το usb stick.Στο BIOS δε φαίνεται το usb.Τα windows το διαβάζουν,αλλά η μητρική δεν έχει επιλογή να κάνει boot από usb.

είναι FAT32? είναι bootable το στικάκι? 

Link to comment
Share on other sites

Πολλά pc αναγνωρίζουν τα stick σαν δίσκους και όχι σαν USB για Boot.

 

Δοκίμασα να το δηλώσω ως USB-HDD που έχει ως επιλογή το BIOS αλλά τίποτα

 

είναι FAT32? είναι bootable το στικάκι? 

 

Ναι,το διαμόρφωσα και σε FAT32.Το στικάκι το έφτιαξα μέσω ενός προγράμματος της OCZ το SSD Guru που το κάνει bootable για να γίνει η αναβάθμιση του firmware σε δίσκους που περιέχουν το λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να βάλεις την συσκευή HDD ως πρώτο boot part και μετά πήγαινε στην καρτέλα που σου δείχνει την σειρά των δίσκων και αν σου έχει το στικάκι ανάμεσα στους δίσκους βάλε το πρώτο και έτσι θα παίξει λογικά. 

Link to comment
Share on other sites

1) δοκίμασες σε ολες τις usb θύρες φαντάζομαι

2) να το κάνεις το στικακι με την εφαρμογή της Microsoft ,οχι της ocz

3) σε κάποιες παλιές μητρικές πρέπει να ενεργοποιήσεις το ποιους δίσκους θα εμφανίζει στο boot priority

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Με καθυστέρηση η απάντηση!

1)Ναι,δοκίμασα και τις πίσω και την μπροστά που έχω από ένα πάνελ.Τίποτα...

2)Αν εννοείς format,από τα windows το έκανα.

3)Και στη δική μου έχει αλλά δεν εμφανίζεται η επιλογή του usb.

 

Τώρα έκανα το περιεχόμενο του usb "iso" και το γράφω σε ένα dvd να κάνω από εκεί boot...

Link to comment
Share on other sites

Αν και θα έχεις κάνει την δουλειά σου με το DVD.

Αν η μητρική είναι η Gigabyte GA-MA785GT-UD3H:

Δεν γίνεται να έχει την λειτουργία Qflash η μητρική με την οποία κάνεις αναβάθμιση το BIOS της μητρικής από φλασάκι USB, και να λές:

Στο BIOS δε φαίνεται το usb.

Στο κάτω-κάτω μιλάμε για ΑΜ3 μητρική και όχι για πολύ παλιά που θα ήταν σχεδόν σίγουρο οτι δεν θα το έβλεπε.

Αυτό που σου είπε ο p_under (ποστ 5) στο BIOS-->καρτέλα Advanced BIOS Features--> Hard Disk Boot Priority (manual 2.5 σελιδα 47).

Εκεί θα επιλέξεις τι θα είναι το "Hard Disk" στις παρακάτω επιλογές (First Boot Device, Second Boot Device κλπ). Λογικά μέσα στο "Hard Disk Boot Priority" θα υπάρχει ο SSD και το USB stick (και όποιος άλλος δίσκος είναι συνδεμένος).

 

Αν δεν...  μήπως με το συγκεκριμένο USB stick έχει θέμα;

Μου έχει τύχει σε (όντως παλιά) μητρική socket 775 που ήθελα να κάνω αναβάθμιση στο BIOS. Να μην βλέπει το 16GB USB3 stick και να κάνει μια χαρά αναβάθμιση με ένα αρχαίο Kingston 512MB USB2!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.