Jump to content



Νέα κάρτα ήχου, εσωτερική ή εξωτερική?


Recommended Posts

Έχω σχεδόν αποφασίσει για την Soundblaster Z, αλλά μου μπαίνουν ιδέες για κάποια εξωτερική με usb. Σίγουρα συμφέρει η εξωτερική από άποψη ευκολίας και ότι δεν καταλαμβάνει θύρα pci-e, αλλά έχει την ίδια απόδοση?

Link to comment
Share on other sites

Για τι χρήση τη θέλεις, με ακουστικά, με ηχεία, ή και τα δύο;

Εγώ πήρα την Ε5 που έχει φανταστικό ήχο, αλλά θεωρητικά είναι μόνο για ακουστικά. Έχει και οπτική έξοδο για ηχεία, αλλά παίζει ρόλο προενισχυτή.

Βέβαια υποτίθεται ότι δε μεταφράζει το 5/7.1 σωστά σε στέρεο, παρόλο που έχει το SBX, αλλά προσωπικά σε δοκιμές που έκανα και με το BF4, δεν κατάλαβα καμία διαφορά με τη Reocn3D που έχω.

Παίζει και με το κινητό μέσω bluetooth ή καλωδίου κι άκουσα μουσική μου από τα AKG κι έπαθα πλάκα. Τώρα πρέπει να βρω τρόπο να κουβαλάω την Ε5 και τα AKG στο λεωφορείο :hehe:

 

Πάντως, εγώ αυτό που φοβόμουν είναι αν θα είχα lag, γιατί με παλαιότερες usb αυτό πάθαινα. Εδώ όμως δε συμβαίνει. Βέβαια μπορεί να παίζει ρόλο και ο controller των USB στη μητρική, αλλά η Ρ6Τ6 που έχεις δε νομίζω να έχει θέμα. Οπότε ναι, η usb πλέον για εμένα αποτελεί λύση, αν και δε θέλω να έχω καλωδιάκια και πραματάκια έξω από τον υπολογιστή, έχει την ευκολία ότι τη βάζεις και στο laptop αν θέλεις πχ.

Link to comment
Share on other sites

Με ηχεία για ταινίες, ακουστικά για gaming. H E5 είναι άλλη κλάση, σίγουρα έχει ίδιο ήχο με την Recon3d?

To lag είναι θέμα, έχω ήδη πρόβλημα με latency και μου δημιουργεί distorted sound αλλά πιστεύω είναι θέμα της XFI που δεν την αναγνωρίζουν τα win7.

Link to comment
Share on other sites

Ίδιο σε ποιότητα δε θα το έλεγα, νομίζω ότι έχει διαφορά. Δεν κατάλαβα διαφορά όμως όσον αφορά στο virtual surround παρόλο που επίσης η SB λέει ότι δεν το υποστηρίζει (άσχετα αν έχει το SBX στους drivers που κάνει ακριβώς αυτό)

 

Πάντως για lag, όχι με την Ε5, αλλά με οποιαδήποτε, δε νομίζω να έχεις. Απλά αν αποφασίσεις να πας εκεί κάνε και αναζήτηση για κάποιο review. Εγώ έτσι έκανα πριν την πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Lag (υπο κανονικες συνθηκες) δεν παίζει σε καμία ,αν κατάλαβα καλα θες απλά μια αναβάθμιση για τα παιχνίδια και τις ταινίες σου .

Πάρε όποια σου γυαλίσει ,οι όποιες διαφορες έχουν ,δεν πιστεύω οτι ειναι αντιληπτές από το κοινό στο οποίο απευθύνονται .

Απλά μένεις μακρια από τις πολυ φτηνές γιατι οι η ποιότητα τους ειναι εφάμιλλη η κατώτερη των onboard .

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Lag (υπο κανονικες συνθηκες) δεν παίζει σε καμία ,αν κατάλαβα καλα θες απλά μια αναβάθμιση για τα παιχνίδια και τις ταινίες σου .

Πάρε όποια σου γυαλίσει ,οι όποιες διαφορες έχουν ,δεν πιστεύω οτι ειναι αντιληπτές από το κοινό στο οποίο απευθύνονται .

Απλά μένεις μακρια από τις πολυ φτηνές γιατι οι η ποιότητα τους ειναι εφάμιλλη η κατώτερη των onboard .

 

Αλλάζω αναγκαστικά επειδή η XFI τα φτύνει,  η soundblaster z βλέπω στα review ότι αξίζει τα λεφτά της και πηγαίνω προς τα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Drivers από Danielk δοκίμασες??

 

Δοκίμασα τα πάντα, creative, danielk, pax όλα μου βγάζουν bsod "Ha20x22k.sys".

Η κάρτα δεν δουλεύει παρά μόνο με generic drivers "High Definition Audio Device", όπου και μετά από κάποιο διάστημα αρχίζει τις παραμορφώσεις μέχρι να κάνω επανεκκίνηση οπότε και στρώνει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κ εγώ μια X-Fi που σιγοπεθαίνει, αν και το θέμα που έχει είναι οτι ανά χρονικά διαστήματα εξαφανίζεται απο το Device Manager ή εμφανίζεται με τριγωνάκι και ιστορίες περί resources, αντί για sound corruption. Όλες τις φορές μέχρι τώρα έχει στρώσει με μερικά βάλε βγάλε και καθάρισμα των επαφών, όμως φοβάμαι ότι οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές της δεν έχουν και πολύ ψωμί ακόμα(έχει και πολλούς πανάθεμά την).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.