Jump to content



Συναγερμοί & ασφάλεια σπιτιού.


Recommended Posts

Γεια και χαρά. 

Σκέφτομαι να αγοράσω ενα απλό πακετάκι συναγερμού μιας και τα κρούσματα και στο Ηράκλειο έχουν αυξηθεί δραματικά. Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να διαθέσω παραπάνω απο 100+ ευρώ. Το σπίτι είναι άλλωστε μικρό. 1 πόρτα εισόδου και 1 σε αυλή +3 παράθυρα. Οπότε είτε παγίδες είτε αισθητήρες κίνησης κάνουν νομίζω δουλειά. 

Εχω βρει αυτo τα οποίο δουλευει με wifi. Γνώμες; Το αρνητικό ειναι οτι δεν εχει motion sensor αν δε κανω λαθος

 

http://www.you.gr/proionta/eidi-spitiou/aftomatismoi-asfaleia/systimata-synagermon-kentrikes-monades/ensyrmato-systima-synagermou-smanos-l020

 

Βολεύει γιατι γλιτώνω το κόστος της security ( αλλα προφανώς και την εξτρα "ασφάλεια". Δυστυχώς όμως δεν μπορούμε να τα εχουμε ολα)

Έγινε επεξεργασία από Telumetar
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι καλύτερα να πας σε αισθητήρες για πόρτες/παράθυρα που να αντιλαμβάνονται το χτύπημα-κοπάνημα, είναι πιο αποτελεσματικό από το να αφήσεις κάποιον να μπει μέσα και  να τον πιάσεις με τον ανιχνευτή κίνησης. Υπάρχουν ασύρματοι αλλά δε ξερω αν με 100ευρώ καλύπτεις αυτά που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμένος ειναι ακριβώς ότι περιγράφεις! Τσέκαρε το βιντεάκι του. Επίσης με ισοπεδώνει το όνομα smanos αλλα αυτό ειναι offtopic :p

Α και απο οτι ειδα με 32 ευρώ έξτρα παίρνεις κ motion sensor

Έγινε επεξεργασία από Telumetar
Link to comment
Share on other sites

Μακρυά από ασύρματα, για πολλούς λόγους.
Δεν είναι μόνο για ακτινοβολία, δίνεις ευκολία στον άλλο που θέλει να μπει, αν είναι τόσο advanced ο άλλος πάντα.
Ψάξε κάτι μόνο με καλώδιο. Είναι ταλαιπωρία στην εγκατάσταση αλλά είσαι ποιο σίγουρος στην ασφάλεια.

Το Box θα το τοποθετήσεις σε χώρο μη προσβάσιμο μέσα στο σπίτι. Σκέψου ένα παρανοηκό μέρος που είναι μακρυά από τους αισθητήρες και την είσοδο.

Σειρήνα θα βάλεις και μέσα και έξω στο σπίτι, και σε μέρος που δεν θα είναι φανερή έξω. Οπότε δεν θα καταλαβαίνει ο άλλος αν έχεις/δεν έχεις συναγερμό.

Όποτε λείπεις θα έχεις φώτα αναμένα, αν έχεις 2-3 λάμπες led των 10W φτάνουν, η και ένα ράδιο να παίζει.

Αν έχει το κουτί και gsm module είναι ένα συν, για να δέχεσαι SMS, και έχεις και dsl φίλτρο στην έξοδο phone της μονάδας για να μην έχεις παρεμβολές.

Το τι θα διαλέξεις σε εταιρία είναι επιλογή σου. Αλλά 100Ευρώ δεν έχει ούτε το box σε ορισμένες περιπτώσεις :p

Link to comment
Share on other sites

Μακρυά από ασύρματα, για πολλούς λόγους.

Δεν είναι μόνο για ακτινοβολία, δίνεις ευκολία στον άλλο που θέλει να μπει, αν είναι τόσο advanced ο άλλος πάντα.

Ψάξε κάτι μόνο με καλώδιο. Είναι ταλαιπωρία στην εγκατάσταση αλλά είσαι ποιο σίγουρος στην ασφάλεια.

Το Box θα το τοποθετήσεις σε χώρο μη προσβάσιμο μέσα στο σπίτι. Σκέψου ένα παρανοηκό μέρος που είναι μακρυά από τους αισθητήρες και την είσοδο.

Σειρήνα θα βάλεις και μέσα και έξω στο σπίτι, και σε μέρος που δεν θα είναι φανερή έξω. Οπότε δεν θα καταλαβαίνει ο άλλος αν έχεις/δεν έχεις συναγερμό.

Όποτε λείπεις θα έχεις φώτα αναμένα, αν έχεις 2-3 λάμπες led των 10W φτάνουν, η και ένα ράδιο να παίζει.

Αν έχει το κουτί και gsm module είναι ένα συν, για να δέχεσαι SMS, και έχεις και dsl φίλτρο στην έξοδο phone της μονάδας για να μην έχεις παρεμβολές.

Το τι θα διαλέξεις σε εταιρία είναι επιλογή σου. Αλλά 100Ευρώ δεν έχει ούτε το box σε ορισμένες περιπτώσεις :p

Τι νόημα έχει αυτό;

Αντίθετα, θεωρώ πως είναι πιο χρήσιμο αυτό που γράφει ο από πάνω.

Επιπλέον, φτιάξε κ κανα αυτοκόλλητο "security services ο Μήτσος, σε 2 λεπτά κοντά σας", κοτσάρισέ το πάνω στην πόρτα και αποθαρρύνεις τουλάχιστον τους ερασιτέχνες.

Link to comment
Share on other sites

Μα ποια δεν έχει σημασία αν έχεις κάτι. Μπαίνουν και για λίγα.

Άνοιξαν στην πολυκατοικία σπίτι. Πήραν ότι κοσμήματα βρήκαν και φύγανε.

Και εγώ που δεν έχω τίποτα σπίτι. Τι να μου πάρουν τον υπολογιστή; η την παλιά Lcd? Έβαλα συναγερμό.

Γιατί να δω το σπίτι μου ανακατα για να μην μου πάρουν τίποτα;

Έτσι κόβω τα χοντρά με τον συναγερμό. Αν είχα κάτι αξίας δεν θα μου έφτανε ο συναγερμός.

Και μόνο η σειρήνα κόβει αρκετούς.

Μου κλεψανε την μηχανή με immobilizer και περιμετρικο από την πυλωτη ήδη.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

Πλέον, όποιο σπίτι έχει συναγερμό, δε σημαίνει ότι έχει κάτι πολύτιμο μέσα και θέλει να το φυλάξει. Οι περισσότερες περιπτώσεις είναι φυσιολογικά σπίτια, που έχουν συνηθισμένα πράγματα μέσα, μπήκαν μια φορά κλέφτες και μετά οι ιδιοκτήτες μάντρωσαν το σπίτι :p

Προσωπικά, έχω βάλει να φαίνεται η σειρήνα και αυτοκόλλητα security γύρω γύρω. Νιώθω ότι δεν είμαι ασφαλής, επειδή δεν έχω GSM module, το οποίο σκοπεύω να αγοράσω κάποια στιγμή στο μέλλον. Σε περίπτωση που ο κλέφτης κόψει τα καλώδια του τηλεφώνου πριν μπει (φαίνονται πολύ εύκολα εξωτερικά της κάθε πολυκατοικίας), ώστε να μην δώσει σήμα ο συναγερμός στο κέντρο. Οπότε εκεί θες ένα gsm για να σου στείλει ένα μήνυμα/αναπάντητη.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι και ο γείτονας. Να έχεις μια καλή επαφή. Αν ακούσει συναγερμό να σε ενημερώσει.

Οι σειρήνες δύσκολα απενεργοποιούνται ειδικά επειδή μπαίνουν δύο. Μία εξωτερικά και μία εσωτερικά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.