Jump to content



Encrypted Email


Recommended Posts

Ανακάλυψα πρόσφατα αυτή την υπηρεσία και θέλησα να το μοιραστώ μαζί σας:

 

https://protonmail.ch

 

Επειδή τα έχω πάρει λίγο με τις Google & Microsoft, δεδομένου ότι άλλαξα χώρα κι επειδή η πρόσβαση από δουλειά γίνεται μέσω proxy, όπου άλλοτε φαίνομαι από Γαλλία, άλλοτε από Γερμανία, κλπ, με πρήζουν όλη την ώρα με επιβεβαίωση, με το να δώσω το κινητό μου με το ζόρι, κι όλες αυτές τις βλακείες "για το καλό μου βρε κουτό"

 

Βασικά στοιχεία της παραπάνω υπηρεσίας:

Our email service safeguards user data with strict privacy protections and our secure datacenter facility hidden inside a Swiss granite mountain.

 

End-To-End Encryption

Your emails are automatically end-to-end encrypted inside our email service. Because of this, we cannot decrypt or share your data with third parties.

 

Private Email Service

No personal information is required to create your secure email account. We don't keep IP logs which can be linked to your username. We take privacy seriously.

 

Free for everyone

ProtonMail is committed to providing free private email service for everyone with all end-to-end encryption and privacy features and no hidden costs.

 

Stress-Free Email Provider

Use any device with a modern web browser to access our secure email service. ProtonMail sends and receives email just like regular email providers.

 

Security With Productivity

Each detail within our secure email service is optimized to help you better read, organize, and send email.

 

 

Προς το παρόν είναι δωρεάν και δουλεύει με donations, αλλά ακόμα και με πληρωμή να γίνει, αν είναι όπως θέλω, θα τα δώσω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Αυτό λέει και στο λινκ που έβαλα. Το έκαναν release λίγο νωρίτερα. Και πριν από αυτό όμως μπορούσες να το δεις στο v3.protonmail.com

Πολύ καλύτερο από το v2.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχετε διαβάσει τίποτα για contacts sync & calendar;

Μέχρι στιγμής μου δουλεύει άψογα και αν δώσει κι αυτά τα δύο, έχετε γειά gmail/outlook.

 

Τι εννοείς contacts sync; Έχεις πληρώσει για το mobile app και θες να κάνει sync ή θες να κάνεις import από αλλού (αυτό γίνεται);;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς contacts sync; Έχεις πληρώσει για το mobile app και θες να κάνει sync ή θες να κάνεις import από αλλού (αυτό γίνεται);;

Εννοώ να έχω στο κινητό μου τη λειτουργικότητα που έχω με το Gmail πχ, σε contacts & calendar.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό φοβάμαι θα αργήσει. Πολύ. Και δεν βρίσκω κ το λόγο να δώσουν άμεσα κάτι τέτοιο. Εξυπηρετούν άλλο σκοπό πρώτα, οπότε προς τα εκεί θα πάνε σιγά σιγά. Δεν τους ενδιαφέρει θεωρώ να γίνουν το "πρώτο" mail κάποιου.

 

Άλλωστε δεν έχει κ νόημα.. αν δεν έχουν αυτοί που επικοινωνείς protonmail, δεν έχει νόημα να "κρύβεσαι". Ό,τι λάβεις ή ό,τι στείλεις, θα πάει σε ένα μη κρυπτογραφημένο mailbox, οπότε θα διαβαστεί μια χαρά από όσους "κρύβεσαι". Άρα είναι λίγο λάθος να νομίζουμε πως καταφέραμε κ κρυφτήκαμε με το protonmail.. προς το παρόν πάντα.. γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά, αλλά αν δε δώσεις κάποια σημαντικά πράγματα, όπως για εμένα αυτό, γιατί δε θέλω να γυρίσω πίσω στο 2000, όπου είχα τα contacts σε 10 σημεία, τότε πως θα γίνει το κύριο email μου;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άλλωστε δεν έχει κ νόημα.. αν δεν έχουν αυτοί που επικοινωνείς protonmail, δεν έχει νόημα να "κρύβεσαι". Ό,τι λάβεις ή ό,τι στείλεις, θα πάει σε ένα μη κρυπτογραφημένο mailbox, οπότε θα διαβαστεί μια χαρά από όσους "κρύβεσαι". Άρα είναι λίγο λάθος να νομίζουμε πως καταφέραμε κ κρυφτήκαμε με το protonmail.. προς το παρόν πάντα.. γνώμη μου.

 

Και όμως, έχει feature να στείλεις encrypted mail σε μη-protonmail user.

 

https://protonmail.com/support/knowledge-base/encrypt-for-outside-users/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο, δεν το ήξερα!!! Αλλά και πάλι, δεν είναι για καθημερινή χρήση. Κυρίως για την απάντηση. Βέβαια, όταν όντως είναι κάτι σημαντικό, λύνει χέρια.

Η κρυπτογραφία θα κάνει λίγο καιρό ακόμα να μπει στη καθημερινότητά μας.. ο κόσμος δεν καταλαβαίνει την αναγκαιότητά της. Π.χ. έχω παιδευτεί πολύ να πείσω άνθρωπο πως άλλο το viber/whatsapp κι άλλο το signal και ποιες είναι οι διαφορές τους.

Στην protonmail δεν θέλουν να γίνουν το πρώτο mail κάποιου. Γι'αυτό κ τα 500mb όριο κ οι σπαρτιάτικες υπηρεσίες. Μιλάμε για μια παρέα ανθρώπων που το ξεκίνησαν στον ελέυθερο χρόνο τους.. ζήτησαν 50κ για να πάνε σε συστήματα που θα αποφεύγουν τα μεγάλα dos attacks. Δεν έχουν τα έσοδα για κάτι μεγαλύτερο θεωρώ. Κι αυτό είναι καλό. Γιατί με το που θα τα αποκτήσουν.. θα αρχίσουμε να αναρωτιόμαστε, πού τα βρήκαν κι ποιος "κακός/πονηρός" τους χρηματοδότησε.

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

...έχω παιδευτεί πολύ να πείσω άνθρωπο πως άλλο το viber/whatsapp κι άλλο το signal και ποιες είναι οι διαφορές τους.

Και γιατί δεν το λες σε εμάς που καταλαβαίνουμε (και δε γνωρίζουμε) ;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.