Jump to content



Αναβάθμιση καρτών γραφικών


Recommended Posts

Επειδή έχω μείνει λίγο πίσω και δεν είμαι ενημερωμένος για τις τελευταίες εξελίξεις στις κάρτες γραφικών...

Στο σύστημα που έχω αξίζει λέτε να πάω σε r9-390 ή σε GTX 980ti;

Με την λογική των τιμών 1 GTX980ti = 2*r9-390, στην τιμή που παίρνω την 980ti κάνω crossfire με r9-390...

Έγινε επεξεργασία από KostasNK
Link to comment
Share on other sites

R9 390 αν είσαι στα 1080P. Θά'σαι πολύ καλά πιστεύω για αρκετούς μήνες. Μην ξεχνάς ότι με λίγο ανέβασμα στο core clock της 390 (1100-1120Mhz) έχεις επιδόσεις 390x. Πιστεύω ότι η 390 είναι η ποιο VFM κάρτα αυτή τη στιγμή. Crossfire παρ'όλα αυτά δεν θα πρότεινα. Αν σκοπεύεις να δώσεις 800ε για κάρτα, καλύτερα στην 980ti.

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας την υπογραφή σου:

 Case: Silverstone TJ07B MB:Asus P6T deluxe v2 - Intel Core i7 920 D0@4Ghz 1.28vcore - OCZ Ram 12GB DDR3-2133 Ram Kit (6 x 2GB, PC2 17064, 9-9-9-31, OCZ3FXE2133C9LV6GK) - CrossFire Sapphire 7970X2 - Thermaltake Toughpower W0133 1200W- Prolimatech Megahalems 2*Noctua NF-S12- Samsung 840pro - Philips 42PFL9803H - Logitech G9x - Logitech G15 - Onkyo HT-S5205

 

Βλέποντας και αυτόν τον πίνακα σαν "μπούσουλα" (μιας και δεν είμαι γνώστης της hi end κατηγορίας).

Αναρωτιέμαι αν ψάχνεις περισσότερη ισχύ ή απλώς θες να ξεφορτωθείς το Crossfire!

Συγνώμη για το off topic.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αμα παει σε κοκκινη θα εχει το mantle στο BF4 που λιωνει ηδη (?)

 

επισης θα εχει καλυτερη υποστηριξη στα dx12 games οποτε το βαρος στην cpu θα πεσει αρκετα, 4ghz για i7 εστω και  πρωτης γεννιας δεν ειναι ασχημα οταν αλλοι παιζουν με AMD FX και 970 SLI   :p

 

θα προτιμουσα nano απο 980ti προσωπικα μιας και ειναι σχεδον στα  ιδια λεφτα,  multi gpu ουτε στον χειροτερο εχθρο μου ειδικα με τοσο παλιο  cpu να τις κραταει πισω. 

 

παντως τετοιες καρτες ειναι too much για τον οποιοδηποτε gamer, ακομα και για 1440p vsync 60fps με ολα τα τελευταια games maxarismena ειναι το βρισκω υπερβολη.  

 

για παραδειγμα εγω το  battlefront demo με σκετη 390 σε 1080p 120hz και custom settings το τρεχω με minimum fps 104 

 

τωρα αμα σκεφτεσαι να σουταρεις την μουφο πλασμα στα 60hz ( για την οποια σε εκραζα απο τοτε που παιζαμε  BC2 :p )  και να "γινεις ανθρωπος" παιζοντας BF5  σε καμια rog  PG279Q τοτε ισως να πιασουν τοπο τα λεφτα της nano  η οποια θα εχει γερασει λιγοτερο αποτομα σε συγριση με τις ρετουσαρισμενες  hawai του 2013 :p

 

σε καθε περιπτωση ειναι πολλα τα λεφτα αρη, your call :)

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να δώσω κάτι παραπάνω και να κάνω ένα καινούργιο σύστημα;

Να μην έχω και το δίλλημα για το αν η cpu είναι αρκετή...

Οπότε κάντε μου μια πρόταση για ένα καλό gaming pc...

:) [emoji14]

Αν είναι να πάρεις έτσι και αλλιώς κάρτα γραφικών, παρτην και βλέπεις αν τραβάει για να το αλλάξεις!

Για παιχνίδια το έχεις το pc κυρίως;

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.