Jump to content



Ήσυχο και αν ναι πως?


Barbarian

Recommended Posts

Πριν μερικές μέρες είχα πάει σε ένα φίλο που έχει ένα ACER PC.:p

Παρατήρησα ότι όταν άναβε το pc του ,το fun του τροφοδοτικού δούλευε τρελα(100%), αλλα μόλις τελειωνε τον έλεγχο τις μνήμης και τον δίσκων και ετοιμαζόταν να κάνει boot το fun ηρεμούσε!:nothing:

Αυτό το έχω δει και σε επωνυμους server (HP-IBM) αλλα δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να γίνετε και σε ένα απλό οικιακό pc όπως το δικώμου. Εγώ έχω ένα Amd64 3400+ με MSI K8N και ZALMAN 400Watt τροφοδοτικό με το οποιο έχω τρελό θόρυβο αν και λέει ότι είναι αθόρυβο:cry:

Ακόμα εχω 3 hard disk (2 sata kai 1 Ide) ,3 dvdrw 1 dvdrom kai 1 Drive 3.5". Vga 5700 256 MB ram .

Λετε ολα αυτα να καταναλώνουν 400 watt?:...:

Τώρα περιμένω ένα νέο τροφοδοτικό - ENERMAX EG495AX-VE(W) 485W NOISE TAKER - και ελπίζω να βρω την ησυχία μου;)

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι.

Αν δεις , υπάρχουν μετρήσεις στο internet και ακόμα και τα βαρύτερα συστήματα (κάτι με FX-55 + 6800U SLI) τραβάνε κοντά στα 300Watt , από την μπρίζα.

Αν υπολογίσεις οτι στην μετατροπή , στο τροφοδοτικό , χάνεται ενέργεια (ως θερμική ενέργεια) , τότε ακόμα και κάτι τέτοιο "ζητάει" ~250Watt.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι προβληματικό;

Έχω ακούσει ένα τέτοιο και παρότι μου φάνηκε πιο θορυβώδες από το Tagan (αλλά αυτό είναι μάλλον φυσιολογικό) ήταν σχετικά ήσυχο.

Είσαι σίγουρος οτι ο θόρυβος προέρχεται από το τροφοδοτικό και όχι από τίποτα άλλο;

Έκανες δακτυλοσκόπηση στους ανεμιστήρες;

Σταματά όλους τους ανεμιστήρες του PC με το δάχτυλο , για πάρα πολύ λίγο χρόνο , έναν-έναν , μέχρι να είσαι σίγουρος ποιος φταίει.

Ένας γνωστός άλλαξε τροφοδοτικό και μετά κατάλαβε οτι έφταιγε η ψύκτρα του επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.