Jump to content



Βοήθεια για Overclock του AMD FX 8320 3.5GHz


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια. Συγνωμη αν υπαρχει ηδη θεμα σχετικο αλλα δεν εχω χρονο για αναζητηση αυτην την στιγμη και γραφω ενα νεο.

Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος ακριβως τι ρυθμισεις και ποια ρευματα στο bios πρεπει να αλλαξω ωστε να κανω overclock τον επεξεργαστη μου. Ειναι καινουργιος. Απο 3.5GHz που ειναι στοκ τον εχω βαλει στα 4.2ghz χωρις να πειραξω κατι και σε gaming ειμαι στους 37-39 βαθμους σε επεξεργαστη. Ολα ειναι στο Auto και το μονο που απενεργοποιησα ειναι η επιλογη Turbo Boost στο bios. θελω να τον ρυθμισω αν ειναι εφικτο στα 4.4 με 4.6GHz

Τα βασικα του συστηματος μου:

Τροφοδοτικο - Thermaltake 1500W
Μητρικη - Gigabyte 990 FXA-UD3 Rev. 4.0
Επεξεργαστης - AMD FX 8320 3.5GHz

Μνημες - Corsair Dominator 8G DDR3 1600MHz CL8 1.65V Dual Channel

Ψυχτρα - Αεροψυξη CoolerMaster Hyper 612S
Καρτα Γραφικων - Gigabyte GTX 970 G1 Gaming Rev 1.1

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Έγινε επεξεργασία από gaster
Link to comment
Share on other sites

Εχεις καθόλου γνώσεις σχετικά με το overclocking ?

Γνωρίζεις τουλάχιστον τα βασικά ?

 

Τι VID έχει ο επεξεργαστής σου ?

Με auto settings , τί τάση του έδωσε η μητρική σου στα 4,2Ghz ?

 

Από θερμοκρασίες στα vrm , πώς είσαι ?

 

Τι προγράμματα χρησιμοποιείς για monitoring ?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καθόλου γνώσεις σχετικά με το overclocking ?

Γνωρίζεις τουλάχιστον τα βασικά ?

 

Τι VID έχει ο επεξεργαστής σου ?

Με auto settings , τί τάση του έδωσε η μητρική σου στα 4,2Ghz ?

 

Από θερμοκρασίες στα vrm , πώς είσαι ?

 

Τι προγράμματα χρησιμοποιείς για monitoring ?

 

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου. Δεν εχω ασχοληθει πολυ. Λιγο παλαιοτερα με τον παλαιοτερο μου επεξεργαστη. Τα βασικα που ξερω ειναι οτι αλλαζα αρχικα το CPU Vcore, NB-Voltage και CPU NB Voltage καθως και τις μνημες στα 1.65V-DRAM Voltage. Δεν ξερω αν σε βοηθησω αλλα σου παραθετω ενα screenshot για να τσεκαρεις εσυ καποια πραγματα:

post-52686-0-45828800-1445550771_thumb.p

Link to comment
Share on other sites

Οι ιντερνετικές οδηγίες για o/c ειδικά στους AMD FX series , είναι επίφοβες.

Μιλάμε για συνδυασμό μητρικής-επεξεργαστή , που καίγεται με λάθος χειρισμούς και ρυθμίσεις.

 

Θα πρότεινα να βρείς λίγο παραπάνω χρόνο για διάβασμα σχετικά με το o/c σε αυτά τα συστήματα (από reviews στο internet).

Ωστε να κατανοήσεις τις βασικές αρχές.

 

Σε κάθε περίπτωση να έχεις το νού σου , στις θερμοκρασίες του κυκλώματος VRM γιατί είναι βασικό.

Αν κάτι πάει λάθος εδώ , στην καλύτερη περίπτωση θα έχεις throttling και στην χειρότερη καμμένο mosfet τροφοδοσίας.

 

Να δείξεις συγκράτηση στο θέμα Vcore (προσπάθησε να μείνεις κάτω από 1,40volt max).

 

Προσοχή στη θερμοκρασία του cpu σε φούλ φορτίο (προσπάθησε να είσαι κάτω από 60C).

 

Εκ των πραγμάτων θα παίξεις μόνο με την αλλαγή multi στον επεξεργαστή και επιπλέον τάση κάθε φορά που θα παρουσιάζει αστάθεια.

Ετοιμες ρυθμίσεις δέν υπάρχουν , γιατί κάθε cpu είναι διαφορετικό.

 

Για 4,6Ghz με air-cooling , κάποιο cpu μπορεί να το κάνει με 1,30 , ένα άλλο με 1,35 ή 1,38 , κάποια με 1,40 .... και κάποια καθόλου !!!

 

Πρέπει να πειραματιστείς.

Link to comment
Share on other sites

Οι ιντερνετικές οδηγίες για o/c ειδικά στους AMD FX series , είναι επίφοβες.

Μιλάμε για συνδυασμό μητρικής-επεξεργαστή , που καίγεται με λάθος χειρισμούς και ρυθμίσεις.

 

Θα πρότεινα να βρείς λίγο παραπάνω χρόνο για διάβασμα σχετικά με το o/c σε αυτά τα συστήματα (από reviews στο internet).

Ωστε να κατανοήσεις τις βασικές αρχές.

 

Σε κάθε περίπτωση να έχεις το νού σου , στις θερμοκρασίες του κυκλώματος VRM γιατί είναι βασικό.

Αν κάτι πάει λάθος εδώ , στην καλύτερη περίπτωση θα έχεις throttling και στην χειρότερη καμμένο mosfet τροφοδοσίας.

 

Να δείξεις συγκράτηση στο θέμα Vcore (προσπάθησε να μείνεις κάτω από 1,40volt max).

 

Προσοχή στη θερμοκρασία του cpu σε φούλ φορτίο (προσπάθησε να είσαι κάτω από 60C).

 

Εκ των πραγμάτων θα παίξεις μόνο με την αλλαγή multi στον επεξεργαστή και επιπλέον τάση κάθε φορά που θα παρουσιάζει αστάθεια.

Ετοιμες ρυθμίσεις δέν υπάρχουν , γιατί κάθε cpu είναι διαφορετικό.

 

Για 4,6Ghz με air-cooling , κάποιο cpu μπορεί να το κάνει με 1,30 , ένα άλλο με 1,35 ή 1,38 , κάποια με 1,40 .... και κάποια καθόλου !!!

 

Πρέπει να πειραματιστείς.

 

Ευχαριστω και παλι φιλε μου. Δεν πειραζω ποτε κατι αλλο εκτος απο το multiplier του cpu. Εσυ απο αυτα που ειδες. Για να παω στα 4.4 τι μου προτεινες να πειραξω; Ποια ρευματα και σε ποια τιμη να τα  ορισω; Το αστειο ηταν οτι το ειχα στο Auto 4.4 και επαιζα GTA V με θερμοκρασιες μεσα σε 10 λεπτα 27-28 βαθμους. Νομιζα οτι ολα ηταν καλα. Μετα που εβαλα να παιξω dota 2 εκανε restart το pc δυστυχως. Οποτε φανταζομαι πρεπει να παιξω με τα ρευματα. Γιαυτο και σε ρωτησα.. Εστω και στα 4.4 θα ειμαι ικανοποιημενος. Οχι οτι τωρα δεν ειμαι απο 3.5 στα 4.2 ετσι; Αλλα ξερεις πως ειναι με αυτο το βιτσιο. Ειδικα εσυ που εισαι overclocker

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι ιντερνετικές οδηγίες για o/c ειδικά στους AMD FX series , είναι επίφοβες.

Μιλάμε για συνδυασμό μητρικής-επεξεργαστή , που καίγεται με λάθος χειρισμούς και ρυθμίσεις.

 

Θα πρότεινα να βρείς λίγο παραπάνω χρόνο για διάβασμα σχετικά με το o/c σε αυτά τα συστήματα (από reviews στο internet).

Ωστε να κατανοήσεις τις βασικές αρχές.

 

Σε κάθε περίπτωση να έχεις το νού σου , στις θερμοκρασίες του κυκλώματος VRM γιατί είναι βασικό.

Αν κάτι πάει λάθος εδώ , στην καλύτερη περίπτωση θα έχεις throttling και στην χειρότερη καμμένο mosfet τροφοδοσίας.

 

Να δείξεις συγκράτηση στο θέμα Vcore (προσπάθησε να μείνεις κάτω από 1,40volt max).

 

Προσοχή στη θερμοκρασία του cpu σε φούλ φορτίο (προσπάθησε να είσαι κάτω από 60C).

 

Εκ των πραγμάτων θα παίξεις μόνο με την αλλαγή multi στον επεξεργαστή και επιπλέον τάση κάθε φορά που θα παρουσιάζει αστάθεια.

Ετοιμες ρυθμίσεις δέν υπάρχουν , γιατί κάθε cpu είναι διαφορετικό.

 

Για 4,6Ghz με air-cooling , κάποιο cpu μπορεί να το κάνει με 1,30 , ένα άλλο με 1,35 ή 1,38 , κάποια με 1,40 .... και κάποια καθόλου !!!

 

Πρέπει να πειραματιστείς.

Τελικα φιλε μου καταφερα να φτασω 4.5GHz χωρις να δοκιμασω για 4.6 με 1.332V Vcore και εβαλα το LLC σε επιπεδο Medium. Max θερμοκρασια με καλοριφερ ανοιχτο σε full load 50 και χωρις 44. Πιστευω ειμαι οκ. Τι λες κι εσυ;

Έγινε επεξεργασία από gaster
Link to comment
Share on other sites

Τελικα φιλε μου καταφερα να φτασω 4.5GHz χωρις να δοκιμασω για 4.6 με 1.332V Vcore και εβαλα το LLC σε επιπεδο Medium. Max θερμοκρασια με καλοριφερ ανοιχτο 50 και χωρις 44. Πιστευω ειμαι οκ. Τι λες κι εσυ;

 

 

Πολυ καλα εισαι! 1.332 για 4.5? μια χαρα! τι τεστ κανεις για να δεις την σταθεροτητα του cpu????

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα εισαι! 1.332 για 4.5? μια χαρα! τι τεστ κανεις για να δεις την σταθεροτητα του cpu????

 

Το Aida 64 ετρεξα το System Stablity Option που εχει. Σχεδον 2 ωρες δεν ειχα θεμα. Ολα καλα ηταν. Επειτα επαιξα GTA V ολα ultra. Metal Gear 5 ολα Ultra και Dota 2 που ενταξει δεν ειναι κατι τρελο αλλα πριν βρω το stable set το PC εκανε επανεκκινηση. Τωρα δεν κανει πλεον. Οι θερμοκρασιες ειναι ενταξει επισης. Στο CPU Z βεβαια μου δειχνει το ρευμα απο 1.332V μεχρι 1344V και 1356V max. Παντως σιγουρα ειμαι κατω απο το 1.40V που ειπε ο φιλος πιο πανω. Και τα ρευματα κυριως αλλαζουν οταν υπαρχει ζεστη απο το καλοριφερ στο δωματιο. Οταν ειναι κλειστο ειναι στα 1.332V. Το HWMonitor δειχνει πιο υψηλες θερμοκρασιες στον σενσορα ενω το Aida64 πιο μικρες. Ποιο πιστευεις ειναι πιο accurate?

Έγινε επεξεργασία από gaster
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.