Jump to content



Δεν αναγνωρίζει όλη τη RAM


Recommended Posts

Γειά χαρά σε όλη τη παρέα του TheLab.gr!

 

Έχω ένα Toshiba Satellite A100-906. Το πρόβλημα είναι πως δεν αναγνωρίζει όλη την RAM.

 

Λοιπόν, παλιά είχα 2 dimmάκια του ενός Gb και έβλεπε κανονικά 2Gb. Τώρα έχω πάρει 2 dimm απο 2 Gb.

Αν βγάλω το ένα dimm και αντίστοιχα βλέπει κανονικά 2Gb που είναι το καθένα. Όταν είναι και τα 2 dimmάκια πάνω, αναγνωρίζει 3Gb απο τα 4. Σε περίπτωση που το 1Gb δεσμεύεται απο την κάρτα γραφικών δε θα έπρεπε να το κάνει και όταν ήταν μόνο 2Gb; Να βλέπει μόνο 1;

 

Στις ιδιότητες συστήματος αναφέρει: "Installed Memory (RAM): 4,00GB (3,00 GB usable)"

Το ίδιο και στο task manager. Στο Bios την βλέπει όλη (4096)

Τρέχω 64Bit έκδοση Windows.

 

Μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει:

1) Απο msconfig -> Advanced Options και έχω ξετσεκάρει και τσεκάρει το "Maximum Memory" (Όταν το τσεκάρω και βάζω 4096 και αφού το αποθηκέυσω, οταν ξαναμπαίνω χάνει την ρύθμιση. Γράφει 0). Τίποτα

2) Μήκα σε Safe Mode τα ίδια πάλι, βλέπει εγκατεστημένη RAM 4Gb και 3 χρησιμοποιήσιμη.

3) Έκανα update το bios αλλα τίποτα

Στο Bios δεν υπάρχει κάποια σχετική επιλογή για τη RAM, memory remap.

 

Έχω μείνει απο ιδέες παιδιά, κάποιος να :help:

 

Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία από hwpel
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Το κοίταξα μέσω του πίνακα ελέγχου και αναφέρει:

 

Total Available Graphics Memory: 1775MB

Dedicated Video Memory: 256MB

System Video Memory: 0MB

Shared System Memory: 1519MB

 

Το σύστημα δεσμεύει 1Gb για την κάρτα γραφικών; Αν ναι, δεν θα έπρεπε να το κάνει και όταν είχα μόνο ένα dimm των 2Gb πάνω; Δηλαδή δε θα έπρεπε να έβλεπε συνολικά 2, αλλα χρημοποιήσιμη 1Gb;

Link to comment
Share on other sites

η dedicated  ειναι η μνημη που δεσμευεται σιγουρα.  η υπολοιπη (shared) χρησιμοποιειται αναλογα τις αναγκες..!

 

 

αλλα ετσι οπως το δειχνει στις ιδιοτητες συστηματος,  4gb Installed  - 3gb Usable, μονο στις 32μπιτες εκδοσεις βγαινει...!!   περιεργο....!! 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.