Jump to content



Πρόβλημα με OCZ PC3200 rev2 2-2-2-5


Recommended Posts

Ρε παιδιά...εχθές ήθελα να δοκιμάσω μέχρι που μπορούν να πάνε οι μνήμες μου με 2-2-2-5...και είδα ότι ακόμα και στα 200mhz βγάζουν λάθος στο memtest+ 1.51 στο τεστ 4 στο ΜΒ 63.9....πάντα εκεί..ενώ τα υπόλοιπα τέστ χαλαρά....ακόμα και με 220.....ενώ στα 265 με 2.5-3-3-5 και 2,5 τάση δεν βγάζει κανένα λάθος....

Τι γίνεται?

Τις πάω για αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και στο Forum της OCZ....

Και μου είπαν πως επειδή έχει ενεργοποιημένο το pat στα 200 oi Asus....τις ζωρίζει πολύ....

Πράγματι στα 201 δεν βγάζει λάθη που απενεργοποιείται.....

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο διαφορες δοκιμες , δουλευω τισ δικες μου στα 243 χ14 με 2-3-3-7 .

Παραδόξος , εκει μου εδωσαν τα καλυτερα σκορ ...

Δεν δουλευουν , ουτε πολυ χαλαρα , αλλα ουτε και πολυ σφιχτα .

Και επιπλεων βρηκα την 100% σταθεροτητα που εψαχνα , αλλα μαζι και τα γκαζια. :)

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πώ....

Εγώ το μέγιστο που έχω φτάσει με divider ειναι 285 με 2.5-3-3-5 συνεπώς PAT:Enabled και με τάση 2,55 πάλι...και όσο και αν την ανεβάσω στα 286 ουτε καν μπουτάρει....φια αυτό λέω να πάω την μητρική για RMA.....

Link to comment
Share on other sites

Koτάξτε πως πάω εγώ με OCZ PC3200 rev2 2-2-2-5 και athlon64 3200+, dfi ultra-d:

Πάω 310 με 2,5-4-4-10 1Τ και:

CPU 6x

ldt/fsb 3

cpu 1.67v

ldt 1.40v

chipset 1.70v

dram 3.25v

memtest error free. windows κανονικά. Αν ανεβάσω το cpu/fsb τρώω λάθη στο memtest86 στο τεστ 8.

Αυτά βέβαια δεν μου δίνουν πολύ καλά σκορ (sandra) διότι προφανώς το 3χ ldt και το 6x CPU είναι χαμηλά... Πρέπει μάλλον να τα παίζει ο mem controller στα ψηλά MHz μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Χθες, στις 23:29]

Ξέρω ότι χάνεις μερικά mhz αλλά όχι και τόσα...κάτι πάει στραβά.....

Ελα ντε...

Επίσης μιας και έχουμε ίδιες μνήμες (και δίσκους :)):

Και εγά πάω ψηλά με χαμηλό ρεύμα (2.5) στις μνήμες και περνάω ΟΚ memtest αλλά windows δεν μπαίνει παρά μονο αν δώσω 2.7v. Εχεις καμιά ιδέα;

Από θόρυβο με τους δίσκους πως πας?

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα λοτι λάθη έβγαζα μόνο στο τεστ8 οπότε αυτό τρέχω...

Για 1 ώρα.

Εγώ που λες τους δίσκους τους ακούω να γουργουρίζουν που και που.

Τους έχω σε nforce4 controller & smart...(αυτό που κάνει αυτόματα έλεγχο των δίσκων) enabled.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.