Jump to content



Router wireless οικιακό-φτηνό-καλό.


Snips

Recommended Posts

Πάνω του θα συνδέονται:

 

1.  Ένας σταθερός με ethernet.

2.  Ένας σταθερός wireless.

3. 1-2 laptops wireless ενίοτε.

4. Ίσως κάποιο μικρό pc (όσο δεν πάει σε ρόλο media player στην τηλεόραση)

 

Κάνω την δουλειά μου άνετα με κάτι φτηνό; Σκεφτόμουν το γνωστό Tp-Link 741ND.

 

_______________

 

Υπάρχει ρε παιδιά τρόπος να συνδέσω με ethernet τον 2ο σταθερό υπολογιστή αλλά να μην έχω 15 μέτρα απλωμένο καλώδιο? (τόσο βγαίνει από τοίχο σε τοίχο) αλλά δεν θέλω να τρυπάω τοίχους ή να "πιέζω" το καλώδιο από πόρτα. Αυτά τα μηχανάκια που μπαίνουν στις πρίζες ρεύματος για μεταφορά σήματος γενικώς (βέβαια σταματάμε να μιλάμε για ethernet), λένε ή είναι καλύτερα μια καλή wifi κεραία στην τελική;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο 

https://www.skroutz.gr/s/2724796/TP-LINK-TD-W8970-V1.html

 

Τι δουλειά σου την κάνεις και με αυτο βέβαια μια χαρά

https://www.skroutz.gr/s/302009/TP-LINK-TL-WR841N.html

 

Μιας και τα έχω και τα 2 να πω τα εξής :

 

Το μεν 8970 είναι άριστο ΑΛΛΑ μου έκανε αποσυνδέσεις, οπότε αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω το linksys wag200g σαν modem και να συνδεθώ με bridge mode με το 8970. Εκτοτε όλα τρέχουν απροβλημάτιστα.

 

Το 841 το έχω 3 ορόφους κάτω από το 8970 και το χρησιμοποιώ για να τραβάω δίκτυο ασύρματα από το 8970 και να το μοιράζω ενσύρματα στο ισόγειο. Έχει σαφώς λιγότερες δυνατότητες από το 8970 αλλά για την δουλειά που το πήρα έχει βγει σκυλί. Προσοχή γιατί δεν είναι modem router αλλά σκέτο router (αν δεις πίσω δεν έχει υποδοχή για τηλεφωνικό καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εδώ λέει τίποτα που είναι και σε προσφορά για κάποια λεπτά ακόμα; :p

http://www.e-shop.gr/asus-dsl-n55u-d1-dual-band-wireless-n600-gigabit-adsl2-pstn-isdn-modem-router-p-PER.617488

 

Επίσης, για το 8970 είδα κάποιες αξιολογήσεις απο χρήστες ότι ρίχνει την ταχύτητα κλπ....Τυχαίο ή σύμβαίνει;

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

Αποκτώντας το 841, θεωρητικά δεν μας ανυσυχεί η ποιότητα του modem που θα δίνει την γραμμή στο router, έτσι? Αφού δεν θα τραβάει ζόρια για διαμιρασμό κτλ, να κρατήσω το zte, ή θέλει και αυτό αλλάγή;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αν και ένα χρόνο μετά αποκτήθηκε τελικά το WR 841ND της TP LINK, δεν κάθησα ποτέ να το σετάρω όπως πρέπει. Τα άφησα όλα στο auto και απλά το σύνδεσα στο ZXHN H108L.

 

Επειδή όμως αντιμετωπίζω κάτι "διάφορα" είπα να το σετάρω manual.

 

Στο ZXHN H108L  πρέπει να αλλάξω κάτι;

Screenshot_1.jpgScreenshot_2.jpg

Την αρχική σύνδεση (username/password) με την γραμμή και τις ρυθμίσεις (PPoE κλπ )θα την κάνει αυτό; Ή θα δώσω να το κάνει το TP LINK?

 

Lan settings στα win τα έχω αφήσει "obtain Ip automatically", Ούτε DNS έχω βάλει manual, κλπ.

 

Γενικά δηλαδή θέλω ένα μικρό οδηγό για να συνδεθούν όπως πρέπει αυτά τα δύο μεταξύ τους.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω το TP Link, το χρησιμοποιώ ως Access Point (ήταν πιο φθηνό από τα "απλά" access points), οπότε ακριβέστατες οδηγίες δεν ξέρω να σου δώσω :p

 

On 17/12/2016 at 1:01 PM, Snips said:

Την αρχική σύνδεση (username/password) με την γραμμή και τις ρυθμίσεις (PPoE κλπ )θα την κάνει αυτό; Ή θα δώσω να το κάνει το TP LINK?

 

Προσωπικά θα το έδινα στο TP Link. Αυτό θα γίνει, γυρνώντας τις ρυθμίσεις του ZXHN από PPPoE σε Bridged, και συνδέοντάς το πάνω στο TP link στη θύρα WAN. Πλέον το ZXHN θα είναι καθαρά modem, και όλη τη δουλειά -dial, σύνδεση, dns, routing κλπ- θα την κάνει το wr841

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.