Jump to content



Δε μπορώ να συνδεθώ με RDC


Wizard!

Recommended Posts

Έχω ένα laptop που είναι κατεβαστήρι. Συνήθως έχω κλειστή την οθόνη και μπαίνω μόνο με remote desktop. Μαζί με το υπόλοιπο δίκτυο έφυγαν από το παλιό σπίτι και ήρθαν στο καινούριο. Τα συνδέω όλα, παίζουν όλα κανονικά, το μόνο που άλλαξα είναι το gatway από .1 σε .254. Όμως δε μπορώ να συνδεδώ με RDC μέσω υπολιγιστών, αλλά το περίεργο είναι πως συνδέομαι μέσω κινητού!

Δοκίμασα από το desktop μου και από το desktop της γυναίκας μου.

Δοκίμασα με network name, και με IP (που είναι καρφωτή).

Με το κινητό που ήταν στημένο στο παλιό σπίτι και δεν το είχα δοκιμάσει εδώ, μπήκε αμέσως.

Είναι στο δίκτυο με καλώδιο και internet έχει κανονικά (άρα και δίκτυο).

Επίσης φαίνεται στο Network μαζί με τους άλλους υπολογιστές και συσκευές.

Firewall έχει των Windows, όπου προφανώς δουλεύει αφού δεν έκοψε το κινητό.

 

Τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

για αρχή κάνε ενα ipconfig /renew + flushdns

μονο το laptop εχει static?

Να το κάνω στο δικό μου εννοείς; Το έκανα, δεν άλλαξε τίποτα.

 

Όλα έχουν static. Dynamic είναι από .100 μέχρι .200 και εκεί μπαίνουν κινητά και φίλοι/επισκέπτες.

Link to comment
Share on other sites

Ντάξει, άκυρο. Έφαγα flashιά τώρα... Πριν καιρό μου είχαν κάνει attack στο κατεβαστήρι κι έτσι είχα αλλάξει την default πόρτα. Στο κινητό το είχα περασμένο με την καινούριο, στο μηχάνημα όμως, αφού έγινε format, πάει να μπει με την 3389. Θα το επιβεβαιώσω το βράδυ, αλλά 99% αυτό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.