Jump to content



Recommended Posts

Ωραία καιρός είναι να το ξεκαθαρίσουμε λίγο αυτό.

Ξέρω ότι η ceramique είναι καλή για υδρόψυξη.

Η Silver ότι είναι καλή για αέρα.

Εσύ λες πως δεν ισχύει αυτό.

Από θέμα ασφάλειας, εννοώ ότι δεν είναι αγώγιμη η ceramique, οπότε και να μου πέσει τριγύρω (που δεν πρόκειται) δεν θα παίζει πρόβλημα.

Εν κατακλείδι από τη στιγμή που είναι καλύτερη η Silver γιατί όχι Silver?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply
Εν κατακλείδι από τη στιγμή που είναι καλύτερη η Silver γιατί όχι Silver?

Oι περισσοτεροι προτιμουν την Ceramique γιατι βλεπεις τα αποτελεσματα σε περιπου μια μερα. Για να στρωσει οπως λεμε η AS5 θελει περιπου μια βδομαδα.

Αλλωστε η διαφορα ειναι μιδαμινη... 1-2 βαθμοι...

Link to comment
Share on other sites

Oι περισσοτεροι προτιμουν την Ceramique γιατι βλεπεις τα αποτελεσματα σε περιπου μια μερα. Για να στρωσει οπως λεμε η AS5 θελει περιπου μια βδομαδα.

Αλλωστε η διαφορα ειναι μιδαμινη... 1-2 βαθμοι...

+ οτι η Silver ειναι ποιο ευκολη στο απλωμα.:D

Πήραμε 22gr Ceramique και θα την παντρευτούμε τώρα...(πολύ σπαστική στο άπλωμα):p

Link to comment
Share on other sites

οπως τον βολευει τον καθενα

εγω βρισκω την Ceramique πολυ πιο ευχρηστη απο την AS5 ;)

@Heatspreader

μην βιαζεσαι να σκασεις 40 ευρα για ενα after market cooler για το ΝΒ σου.

Στην P5W DH Deluxe,που ειχα,ως γνωστον τα ΝΒ/SB ζεματαγαν.

Πριν παω κ τα ακουμπησω και γω,κοτσαρα πανω απο ενα 4αρακι ανεμηστηρι + Ceramique και η μητρικη ηταν τζετε (και εξακολουθει να ειναι απο οσο γνωριζω)

Συνεπως κανε την δοκιμη με τα ανεμηστηρακια πρωτα και αν δεν μεινεις ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα τοτε πραξε αναλογα ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Έχουμε και λέμε.

Τελευταία είμαι τόσο τυχερός που φοβάμαι και εγώ ο ίδιος.

Σήμερα έκατσα και έφτιαξα όσο καλύτερα μπορούσα το Airflow μέσα στο κουτί μου. Είμαι πολύ τυχερός επειδή ο ανεμηστήρας που αγόρασα εφάρμοσε ακριβώς μπροστά από το NB αφού ήταν ακριβώς με τις βίδες του Block του CPU. Δείτε τη παρακάτω φωτογραφία. Είναι από iPhone, το οποίο δεν βγάζει καλά στα σκοτεινά.

IMG_0017.jpg

Οι θερμοκρασία στο NB έπεσε περίπου 10C

nb.jpg

Βέβαια μετά από ώρα δουλεύει γύρω στους 53C. Ντάξει δεν χτυπάει 70άρια τώρα. Θα βάλω και παστούλα αυτές τις μέρες πέρα από τον ανεμηστήρα.

53 είναι ζόρι για το X48?

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχω πειράξει στο Auto τα έχω.

Σκεφτόμουν σήμερα να τα ρίξω.

Πόσο περίπου λές?

Τώρα είμαι απόλυτα σταθερός με 8+ώρες Prime.

Ρε παιδιά γιατί η μητρική στο Auto δίνει τόση τάση?

Έχω ρίξει όλες τις τάσεις (NB, NB2, SB, FSB Termination) στη μικρότερη δυνατή τιμή και είμαι σταθερός.

Full Load πλεόν έχω 50C στο NB και δύο τρεις βαθμούς λιγότερο στο SB.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Λοιπόν. Έχουμε και λέμε.

Τελευταία είμαι τόσο τυχερός που φοβάμαι και εγώ ο ίδιος.

Σήμερα έκατσα και έφτιαξα όσο καλύτερα μπορούσα το Airflow μέσα στο κουτί μου. Είμαι πολύ τυχερός επειδή ο ανεμηστήρας που αγόρασα εφάρμοσε ακριβώς μπροστά από το NB αφού ήταν ακριβώς με τις βίδες του Block του CPU. Δείτε τη παρακάτω φωτογραφία. Είναι από iPhone, το οποίο δεν βγάζει καλά στα σκοτεινά.

Οι θερμοκρασία στο NB έπεσε περίπου 10C

Βέβαια μετά από ώρα δουλεύει γύρω στους 53C. Ντάξει δεν χτυπάει 70άρια τώρα. Θα βάλω και παστούλα αυτές τις μέρες πέρα από τον ανεμηστήρα.

53 είναι ζόρι για το X48?

60άρι είναι το fan που έβαλες? Σκέφτομαι και γω για κάτι τέτοιο αλλά πρώτα πρέπει να στρίψω την TRUE120 για να κερδίσω λίγο χώρο.

Τώρα έχω εντελώς πρόχειρα ένα 90άρι να φυσάει το ΝΒ (στέκεται πάνω στην κάρτα γραφικών) και παίζει στους 40-42 βαθμούς idle (400 fsb @ 1.25v NB)

Μια φώτο όπως είναι τώρα το σύστημά μου...λέω να γυρίσω την TRUE120 και να είναι παράλληλη στην κάρτα γραφικών. Στην φώτο είναι χωρίς του fanάκι που έχω για το NB (το πρόχειρο εννοώ)

[ATTACH]3121[/ATTACH]

post-144-1414343141,5233_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι τρύπες γύρω από το lga775 ταιριάζουν σε 80άρη φαν :)

Την ψύκτρα θα σου πρότεινα να μην την γυρίσεις όπως λες, γιατί 1ον θα μαζεύει όλη τη ζέστη από την vga και 2ον γιατι θα χαλάσεις τη ροή του αέρα μέσα στο κουτί σου.

Από το nb μέχρι τα φινς πόσο κενό έχει? Μήπως σε παίρνει να στριμώξεις ενα 40άρι ή 60άρι εκεί?

Επίσης, αλλαγή θερμαγώγιμης δοκίμασες? Η θερμοκρασία σχετικά καλή είναι, δεδομένης και της ζέστης...

Link to comment
Share on other sites

Αν γύρισω την ψύκτρα θα βάλω το fan της στο "πανω" μέρος...δλδ να φυσάει τον αέρα από τα πάνω προς τα κάτω.

Με παίρνει για να βάλω 40άρι...αλλά για να είναι αποδοτικό θα πρέπει να κάνει θόρυβο. Ενώ τώρα με το 90άρι που παίζει στις 1400rpm δεν κάνει καθόλου θόρυβο. Αλλαγή θερμαγώγιμης δεν δοκίμασα...λογικά θα δώ διαφορά 3-4 βαθμούς ε? Απλά με το fan βλέπω διαφορές +10 βαθμούς και χωρίς να έχει "άμεση" επαφή όπως στη φώτο στο post 26.

Link to comment
Share on other sites

Αν γύρισω την ψύκτρα θα βάλω το fan της στο "πανω" μέρος...δλδ να φυσάει τον αέρα από τα πάνω προς τα κάτω.

Με παίρνει για να βάλω 40άρι...αλλά για να είναι αποδοτικό θα πρέπει να κάνει θόρυβο. Ενώ τώρα με το 90άρι που παίζει στις 1400rpm δεν κάνει καθόλου θόρυβο. Αλλαγή θερμαγώγιμης δεν δοκίμασα...λογικά θα δώ διαφορά 3-4 βαθμούς ε? Απλά με το fan βλέπω διαφορές +10 βαθμούς και χωρίς να έχει "άμεση" επαφή όπως στη φώτο στο post 26.

Αν όμως το τροφοδοτικό σου βγάζει ακριβώς απο πάνω θα γίνει μπάχαλο...

Καλύτερα ο ανεμιστήρας από κάτω αν τη γυρίσεις, όμως θα ρουφάει όλο το ζεστό αέρα από την κάρτα...

Διαφορά με αλλαγή πάστας θα δείς, ειδικά αν οι ψύκτρες δεν πατάνε καλά (συμβαίνει συχνά).

Link to comment
Share on other sites

Ναι εμένα εφαρμόζει ακριβώς στις βίδες του block.

Το έχω αναφέρει και εδώ.

Έχει γίνει πολύ όμορφο.

Δεν μπορείς να στριμώξεις κάνα μικρό ανεμιστήρι και να αλλάξεις και πάστα? Εγώ δεν έχω αλλάξει γιατί είμαι εντάξει τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση.

Όταν κάνω Shut Down, ακούγεται από το μεγάφωνο του υπολογιστή ένα "μπιπ".

Ξέρετε γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό?

Υπάρχει περίπτωση να το έχω συνδέσει ανάποδα?

Link to comment
Share on other sites

η 8800Gtx είναι επειδή κόβετε το ρεύμα από τις 6πινες πρώτα στα τροφοδοτικά και η κάρτα βαράει για 1sec γιατί στην pci-e έχει ρεύμα και παίρνει το buzzer και φωνάζει οτι και καλά δεν έχεις βάλει ρεύμα στην κάρτα δεν είναι τίποτα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.