Jump to content



Recommended Posts

Δεν βρήκα κάποιο άλλο Topic, για τη συγκεκριμένη μητρική και είπα να ανοίξω αυτό ώστε να μου λυθούν κάποιες απορείς εμένα αλλά και άλλων κατόχων.

Η μητρική είναι αρκετά καλή μπορώ να πω με μειονέκτημα τις μεγάλες θερμοκρασίες. Στο NB έχω μεγάλες θερμοκρασίες. Σε Full Load Prime χτυπάω 70άρια. Νερό δεν σκέφτομαι να βάλω σε καμία περίπτωση και σκέφτομαι τη παρακάτω λύση.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977805&product=943525

Θα κάνει δουλειά αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Γεια σου φίλε μου επειδη έχω την ίδια μητρική θα σου προτεινα να βγαλεις τις ήδη υπάρχουσες ψυκτρες και να αλλάξεις την πάστα πιστεύω θα δεις διαφορά στις θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο δυσκολο να βγαλεις την ψυκτρα λογω της κολλας που εχουν βαλει απο κατω. Πρεπει να την ψυξεις και ειναι ιστορια. Ο ea6gka την πατησε μια φορα και πηρε το chipset στο χερι...

Ακομα και την βγαλεις ομως θα πρεπει να δωσεις λυση και στα μοσφετ και στο κατω γιοφυρι...

Δεν ξερω αν αξιζει..

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο η παπαρίτσα αυτή δεν θα κάνει δουλειά?

http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...product=943525

Επίσης αυτό που έχω να κάνω είναι να ξεβιδώσω αυτές τις τέσσερις βίδες αν δεν κάνω λάθος ώστε να το εφαρμόσω.

l_00334678.jpg

Τέλος, επειδή μου τελείωσε η θερμοαγώγιμη για το CPU, ποια να πάρω?

Link to comment
Share on other sites

και ο ea6gka.οπως σου ειπε κ ο Χριστος,τις 4 αυτες βιδες ξεβιδωσε και πηρε το chipset στο χερι ;)

Τουλαχιστον στην δικη του μητρικη απο οτι φενεται πρεπει να ηταν κολημενο το heatsink στο chipset :(

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται ιδαιτερη στήριξη... με 4 βιδουλες που απλα θα βιδώσουν μεσα στα φινς της ψήκτρας!

εγω ετσι το εχω κανει ! και έβαλα και λιγη σιλικόνη για καλο κ για κακο !

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο η παπαρίτσα αυτή δεν θα κάνει δουλειά?

http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...product=943525

Επίσης αυτό που έχω να κάνω είναι να ξεβιδώσω αυτές τις τέσσερις βίδες αν δεν κάνω λάθος ώστε να το εφαρμόσω.

l_00334678.jpg

Τέλος, επειδή μου τελείωσε η θερμοαγώγιμη για το CPU, ποια να πάρω?

Σε Asus Maximus Formula SE μια χαρά το έβγαλα. Απλά θέλει λίγο παίδεμα παραπάνω.

Ζέστανα την ψύκτρα με πιστολάκι (όχι πάρα πολύ) και μετά με προσεκτικές κινήσεις κατάφερα να τη βγάλω.

Η πάστα που έχει από κάτω είναι ασημένια και φεύγει κάπως δύσκολα.

Άλλαξε πάστα αν θέλεις και στα δύο chipset αλλά στα mosfet άσε τα thermal pads που έχει.

Είναι δύο ξεχωριστές ψύκτρες. Η μία πιάνει τα δύο chipsets και η άλλη τα mosfets.

Αυτήν με τα mosfets μην την πειράξεις καθόλου.

Τώρα για πάστα πάρε Ceramique.

Σταθερή αξία.

Άλλαξε πάστα σε πρώτη φάση και αν δεν δεις καλύτερες θερμοκρασίες βάλε και έναν 40mm να φυσάει το North.

Πιστεύω ότι θα είσαι καλυμμένος έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Ok, αυτές τις μέρες θα πάω να πάρω έναν Fan.

Ceramique λες για το CPU (επειδή πιο πάνω ρώτησα το Χρήστο για το CPU, επειδή μου τελείωσε) ή για τα Heatpipes?

Και για το CPU και για τα chipsets.

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977805&product=943525

Αυτό ρε παιδιά δεν λέει να το βάλω από τη στιγμή που θα μπω στη διαδικασία να βγάλω τη ψύκτρα του NB?

Βάλε πρώτα ceramique και ένα fanάκι 40άρι και αν δεν μείνεις καλυμμένος από θερμοκρασίες τότε βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες με εχτρα Fan και δεν έπεσε η θερμοκρασία?

Δεν δοκίμασα όχι. Αύριο θα πάω να πάρω από το Πλαίσιο εδώ δίπλα.

το MCX159CU το είχα και εγώ στην striker και έκανε καλή δουλειά αλλά είναι πολύ βαρύ και θέλει προσοχή μην σπάσεις το chipset όπως το βάζεις

Πως μπορώ να σπάσω δηλαδή το Chipset. Αυτό δεν στηρίζεται κάπου?

Βάλε πρώτα ceramique και ένα fanάκι 40άρι και αν δεν μείνεις καλυμμένος από θερμοκρασίες τότε βλέπουμε...

Να το κάνω αυτό, αλλά μήπως με το Swiftech είναι καλύτερα?

Και για το CPU και για τα chipsets.

Ξέρω ότι η Ceramique είναι για υδρόψυξη. Οπότε στο Chipset γιατί να βάλω από αυτή και όχι Silver? Από θέμα ασφάλειας να φανταστώ?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι η Ceramique είναι για υδρόψυξη.

:eek: ε ρε δειτε τι μαθαινει κανεις...

η ceramique για υδροψυξη...

Οπότε στο Chipset γιατί να βάλω από αυτή και όχι Silver? Από θέμα ασφάλειας να φανταστώ?

αυτο με το θεμα ασφαλειας το εξηγεις λιγο γιατι δεν πιανω τον συνειρμό σου?

Πληροφοριακα, η Silver ειναι λιγο καλυτερη απο την Ceramique.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.