Jump to content



Laptop & 4.1 ηχεία


Savio

Recommended Posts

Καλημέρα.

Εχω ένα laptop (Toshiba) και ένα σετ ηχεία που μου ξεμείνανε από ένα desktop.

Τα ηχεία είναι 1 subwoofer και 4 δορυφόροι της Creative μοντέλο «Cambridge of Soundworks».

Αυτά για να συνδεθούν στο pc (desktop στην καρτα ήχου μπαίνουν και τα δύο) έχουν 2 βύσματα (καρφιά) 1 πράσινο και 1 μαύρο και απ' ότι κατάλαβα το κάθε καρφί αναλογεί σε 2 ηχεία.

Στο laptop όμως δεν μπορούν να μπουν και τα 2 καρφιά γιατί έχει μία μόνο έξοδο και αναγκαστικά βάζω μόνο το 1 και χρησιμοποιώ μόνο τους 2 δορυφόρους και το subwoofer.

Υπάρχει τρόπος να χρησιμοποιήσω και τα άλλα 2...;:(

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος αλλα δεν συμφερει. Υπαρχει σαν καρτα ηχου η Creative Extigy η οποια ειναι μια Creative Audigy αλλα εξωτερικη και συνδεεται σε USB θυρα αλλα ειναι λιγακι ακριβουτσικη αν μπορεσεις να την βρεις.

Δεν βρηκα την extigy αλλα νομιζω και αυτη σου κανει δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάτι ανταπτοράκια που είναι σαν δίχαλα.

Από τη μία άκρη έχουν ένα αρσενικό καρφί (το βάζεις στο λάπτοπ), και από την άλλη έχει 2 υποδοχές (θυληκό).

Φαντάζομαι αν πετάξεις πάνω το πράσινο και το μάυρο και τα κουμπώσεις στην έξοδο της κάρτας ήχου, λογικά θα παίζουν και τα 4.Από ποιότητα δε ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και αυτη η οποια δεν ειναι Soundblaste Live! αλλα Audigy2, αλλα δεν ξερω αν θελεις να χωσεις τοσα λεφτα. Παντως ειναι καλα τα 82 που ζηταει για μια καρτα που θα μπαινει σε ολους τους υπολογιστες που θα εχεις.

Απλα για την πρωτη βλεποντας τα specs στην Creative αναφερει οτι συνδεεται μονο σε ορισμενα ηχεια για να παιξει 5.1 και οχι σε ολα.

Οποτε ψαξε το λιγο ακομα το θεμα.

Η Live!

και η Audigy2

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από power

Υπάρχουν κάτι ανταπτοράκια που είναι σαν δίχαλα.

Από τη μία άκρη έχουν ένα αρσενικό καρφί (το βάζεις στο λάπτοπ), και από την άλλη έχει 2 υποδοχές (θυληκό).

Φαντάζομαι αν πετάξεις πάνω το πράσινο και το μάυρο και τα κουμπώσεις στην έξοδο της κάρτας ήχου, λογικά θα παίζουν και τα 4.Από ποιότητα δε ξέρω...

Αυτό θα δουλέψει jax..;

Γιατί έχω laptop και έχω γεμίσει add ons περιφερειακά, δεν θα αντέξω και κάρτα ήχου...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Savio

Αυτό θα δουλέψει jax..;

Γιατί έχω laptop και έχω γεμίσει add ons περιφερειακά, δεν θα αντέξω και κάρτα ήχου...

Εννοειτε οτι θα δουλεψει. Και τα 5 ηχεια σου (μαζι και το Sub) θα βγαζουν τον ιδιο ακριβως ηχο.

Για να δουλεψει το 4.1 ή 5.1 χρειαζεται καταλληλος αποκωδικοποιητης κατι που η καρτα ηχου του φορητου σου ΔΕΝ εχει. Οποτε αποφασιζεις εσυ και παιρνεις. Παντως αυτο με την διακλαδωση δεν ειναι syrround απλα θα παιζουν ολα τα ηχεια. Και θα ειναι μαλλον χειροτερα απο τα 2.1

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Υπαρχει τροπος αλλα δεν συμφερει. Υπαρχει σαν καρτα ηχου η Creative Extigy η οποια ειναι μια Creative Audigy αλλα εξωτερικη και συνδεεται σε USB θυρα αλλα ειναι λιγακι ακριβουτσικη αν μπορεσεις να την βρεις.

Δεν βρηκα την extigy αλλα νομιζω και αυτη σου κανει δουλεια.

Να την προτιμήσω στα 53 ευρώ δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.