Jump to content



Αναγνώριση λάθος ποσότητας RAM (δεν είναι αυτό που νομίζετε)


Recommended Posts

Καλησπέρες. Σε ενα παλιο PC που εχω εβαλα +4 GB RAM (στα ηδη υπαρχοντα 4), οποτε πηγε συνολο 8GB RAM. Η μητρικη ειναι η MSI 880GMA E45. Τι εγινε τωρα, μπαινω Windows και βλεπω οτι αναγνωριζει 12GB RAM (αλλα λεει πως τα διαθεσιμα ειναι τα 8). Προσπαθω να θυμηθω αν ειχα κανει κανενα RAM Disk σε αυτο το PC ή κατι τετοιο, δεν βρηκα και κατι. Κανω restart και βλεπω και στο BIOS πως αναγνωριζει 12GB!!! Το γυριζω full default, παλι 12GB. Τι διαολο; Ειναι καμια ρυθμιση αυτο ή εχει φαει κοκομπλοκο το BIOS και βλεπει οτι θελει;

Link to comment
Share on other sites

Σεναριο

 

 

Ειχες δυο στικ των 4GB εκαστο , ενα απο τα δυο δεν ειχε καθησει καλα και ετσι εβλεπε μονο το ενα .... οποτε ειχες 4Gb και εβλεπες 2 στικ , αρα το καθε ενα νομιζες ηταν 2Gb

Προσθεσες αλλο ενα των 4GB και καπως κουνησες αυτο που δεν ειναι πατησει καλα με αποτελεσμα να δουλεψει 

Link to comment
Share on other sites

Δεεεν ειμαι τοσο noobas :p

8GB μνημης ειναι εγκατεστημενα (4 στικακια απο 2GB εκαστο). Εκτος και αν απο το εργοστασιο της Kingston βαλανε σε σφραγισμενο κουτι 4GB module αντι για 2 (και μαλιστα του περασαν και λαθος S/N). Το CPU-Z συμφωνει μαζι μου παντως (στα 4 x 2GB DIMMS).

Link to comment
Share on other sites

Σεναριο

Ειχες δυο στικ των 4GB εκαστο , ενα απο τα δυο δεν ειχε καθησει καλα και ετσι εβλεπε μονο το ενα .... οποτε ειχες 4Gb και εβλεπες 2 στικ , αρα το καθε ενα νομιζες ηταν 2Gb

Προσθεσες αλλο ενα των 4GB και καπως κουνησες αυτο που δεν ειναι πατησει καλα με αποτελεσμα να δουλεψει

Τρελό plot twist ,χαχαχχα
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις αυτό πάλι 12 βλέπει?

Το σκεφτηκα και αυτο, δεν το εκανα ομως γιατι μετα συνειδητοποιησα οτι και το BIOS "αναγνωριζει 12GB", δηλαδη δεν εχει καποια σχεση με τα Windows. Κατι μου λεει οτι εχει φρικαρει η Mobo και βλεπει οτι θελει... και δεν υπαρχει και νεοτερη εκδοση να βαλω (δεν μπορω να βαλω παλαιοτερη λογο επεξεργαστη). Τεσπα, αν δεν δημιουργησει προβλημα στο μελλον το αφηνω ως εχει δεν με πειραζει, απλα μου φανηκε τελειως κουλη η ολη φαση...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα δυο ζευγαρια (2+2) στικς και το καθενα μου εβγαζε κανονικα 4GB. Οταν τα εβαζα ολα μαζι μου το πηγαινε παλι 12 αντι για 8. Να τα δοκιμασω 1-1 τα στικς δεν εχει καποιο νοημα. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.