Jump to content



προβλημα με απενεργοποιηση intel gpu


Recommended Posts

καλησπερα, εχω ενα pc με i7 3770k και μια nvidia gt 720. Επιλεγω στο bios ως πρωτη καρτα την pci-e, την μνημη για την ενσωματωμενη στο auto και βαζω αλλες δυο επιλογες στο disabled, αλλα η ενσωματωμενη δεν απενεργοποιειται(Με καποιες amd r7 και r9 κλεινει). Εν τω μεταξυ, οταν ειναι περασμενοι και οι δυο drivers, με το που πανε να φορτωσουν τα windows, παγωνει το pc και αναγκαστικα εχω κανει disable τον driver της intel απο safe mode. Εχει κανεις καμια ιδεα γιατι δεν απενεργοποιειται η Intel? Και γιατι παγωνει το pc οταν λειτουργουν και οι 2? Θα προτιμουσα να λειτουργουν και οι 2 σωστα, αλλα αφου δεν μπορω να το κανω να μην κολλαει τουλαχιστον ας την απενεργοποιησω τελειως.

Έγινε επεξεργασία από god
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εχω ενα pc με i7 3770k και μια nvidia gt 720. Επιλεγω στο bios ως πρωτη καρτα την pci-e, την μνημη για την ενσωματωμενη στο auto και βαζω αλλες δυο επιλογες στο disabled, αλλα η ενσωματωμενη δεν απενεργοποιειται(Με καποιες amd r7 και r9 κλεινει). Εν τω μεταξυ, οταν ειναι περασμενοι και οι δυο drivers, με το που πανε να φορτωσουν τα windows, παγωνει το pc και αναγκαστικα εχω κανει disable τον driver της intel απο safe mode. Εχει κανεις καμια ιδεα γιατι δεν απενεργοποιειται η Intel? Και γιατι παγωνει το pc οταν λειτουργουν και οι 2? Θα προτιμουσα να λειτουργουν και οι 2 σωστα, αλλα αφου δεν μπορω να το κανω να μην κολλαει τουλαχιστον ας την απενεργοποιησω τελειως.

Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα η μητρική μου Asus maximus v formula δεν έχει επιλογή για απενεργοποιηση που είχε η z77 mpower, η μόνη λύση που βρήκα είναι κατάργηση των οδηγών της Intel, καθάρισμα με ddu με την επιλογή clean and shutdown (to install a gpu) και clear cmos (όχι από το κουμπί τη; να μητρικής αλλά με αφαίρεση της μπαταρίας)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δες αν υπάρχει επιλογή να επιλέγεις μία πό τις δύο στο nvidia control panel--->manage 3d setiings.

Το θεμα ειναι οτι δεν ανοιγει καν φτανει μεχρι το logo των windows , δοκιμασε να κανεις enable την επιλογη που εχει για liquid virtud δεν θυμαμαι πως ακριβως την λεει

Link to comment
Share on other sites

Τελικα απενεργοποιηθηκε με reset του bios! Δεν καταφερα να την κανω να λειτουργει και εκεινη σωστα αλλα δεν με πολυ πειραζει.

 

Εβγαλα την μπαταρια και το καλωδιο του τροφοδοτικου, αλλα δεν εχασε τις ρυθμισεις. Πριν μπει στο bios μου εβγαλε "press F1 to restore blah blah". Δεν εχω ιδεα πως τις κρατησε..

Εκανα reset απο το κουμπι αλλα και παλι δεν απενεργοποιηθηκε. Τελικα ενω ειχα απογοητευτει πατησα μεσα απο το bios reset και χωρις να αλλαξει καμια ρυθμιση σχετικη με την καρτα γραφικων, απενεργοποιηθηκε κανονικα.

Έγινε επεξεργασία από god
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι δεν ανοιγει καν φτανει μεχρι το logo των windows , δοκιμασε να κανεις enable την επιλογη που εχει για liquid virtud δεν θυμαμαι πως ακριβως την λεει

Μπαίνεις με safe mode και το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.