Jump to content



dvd shrink 3.2-ερωτηση...


amgamer

Recommended Posts

γεια σας παιδες!:)

θα ηθελα να μαθω πιο ειναι το καλυτερο απο τα

maximum smoothness,smooth,sharp,maximoum sharpness!

αυτθ που με ενδιαφερει ειναι οσο το δυνατον καλυτερη απεικονιση χωρις να αλλιωνονται χρωματα κ αναλυση!

--οταν θελω να γραψω μια ταινια πολυ καλη βαζω analysing k maximum smoothness...

αυτη ειναι η καλυτερη επιλογη?:...: ????

Link to comment
Share on other sites

επειτα απο πολλες δοκιμες κατεληξα στο smooth...

απαλυνει τα παραμορφωμενα απο την συμπιεση pixel χωρις να τα τονιζει οπως κανει το sharp...

τα maximum τονιζουν κ αυτα αρκετα τα pixel με αποτελεσμα να μην φαινεται τοσο ωραια η απεικονιση....

αρα για καλη ποιοτητα...analysing+smooth

(παντα κατα την δικη μου αποψη...)

Link to comment
Share on other sites

Αν λάβεις υπόψη σου ότι σε κάθε περίπτωση το "sharp" "αγριεύει" την απεικόνιση και πρακτικά βοηθάει εκεί που το σήμα εισόδου είναι ασθενές (πράγμα που δεν συμβαίνει με τους αλγόριθμους συμπίεσης), η καλύτερη επιλογή σου σε οριακές καταστάσεις (συμπιέσεις πάνω από 50%) είναι το "smooth".

To "max. smooth" πολλές φορές σε υπερσυμπιεσμένες καταστάσεις, λειτουργεί ανάποδα και κατά κάποιο τρόπο "ρηχαίνει - ξενετάρει" την απεικόνιση.

Το καλύτερο φάρμακο είναι ή χαμηλότερη δυνατή συμπίεση. Ήδη τα 4.7Gb κοστίζουν περίπου 20 cents και τα 8.5Gb περίπου 6 ευρώ και συνεχίζουν να πέφτουν.

Link to comment
Share on other sites

εγω νιωθω οτι το sharp ξεθωριαζει την εικονα λιγο...την κανει πιο φωτεινη.

εγω κατεληξα οπως ειπα κ πιο πανω στο smooth.

υπαρχει κ το dvd rebuilder λενε οτι κανει πολυ καλη συμπιεση...το χει δοκιμασει κανεις???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από amgamer [Χθες, στις 15:49]

εγω νιωθω οτι το sharp ξεθωριαζει την εικονα λιγο...την κανει πιο φωτεινη.

εγω κατεληξα οπως ειπα κ πιο πανω στο smooth.

υπαρχει κ το dvd rebuilder λενε οτι κανει πολυ καλη συμπιεση...το χει δοκιμασει κανεις???

Το dvd rebuilder ειναι το κορυφαιο κατα την γνωμη μου.

Ειδικα σε συνδυασμο με το cinema craft encoder.Βεβαια δεν προσφερει ευκολιες οπως αλλα, ομως απο αποψη ποιοτητας θα εκπλαγεις.

Link to comment
Share on other sites

DvDrebuilder με Cinema Craft Encoder === Κορυφαια λυση...

+ Απιστευτη ποιοτητα

- Περνει αρκετο χρονο αν κανεις πολλα passes π.χ 4

Πηγαινε στο doom9 και ψαξε στο φορουμ τους, εχουν ειδικο section για το dvdrebuilder

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.