Jump to content



Αλλαγή κάρτας γραφικών!


Recommended Posts

Καλησπέρα!εχω ενα σύστημα αγορασμένο απο τα τέλη του 2010..πει ενα χρόνο ακριβως άλλαξα την καρτα γραφικων και πηρα την r9 280vtx 3Ghz.

Αποτι διαπιστώνω χρειάζομαι αναβαθμηση σε επεξεργαστή και μητρική, και ανάλογος μετα σε ram..αλλα αποτι μου λενε γενικα ,δεν θα δω τρομερές διάφορες μονο με την αλλαγή mobo+cpu οτι χρειαζεται και gpu για να εχω ορατά αποτελέσματα!

Τι μου προτείνεται για μια λύση χωρις προβλημα για τα επόμενα 4-5 χρονια..

Υ.Γ.μονο για games το PC.

Το σύστημα μου αυτήν τη στιγμη ειναι:

Intel i5 280Ghz

RAM 16GB DDR3

Coolermaster 750w

SSD sumsung EVO 850 250G

MB GIGABYTE GA-P55-UD3L

R9 280vtx 3Ghz

Link to comment
Share on other sites

Οθόνη εχω lg IPS mp55 24ιντσες.

Παιζω πιο πολυ racing sim..αλλα γενικα οτι υπαρχει το δοκιμάζω..απο rpg μέχρι και γω δε ξερω τι..[emoji39]

Απο χρήματα 1000€...( με ευχή να πουληθούν αυτα που εχω..αν οχι ολα μαζι σταδιακά..).

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να κρατήσεις κομμάτια που έχεις όπως το τροφοδοτικό, δίσκοι και πιθανόν κάρτα γραφικών και κουτί ώστε το μεγαλύτερο μέρος του budget σου να αφιερωθεί μόνο σε MB/CPU/RAM.

Αν μπορείς να περιμένεις για την επόμενη γενιά καρτών γραφικών pascal/polaris που θα είναι μεγάλη βελτίωση σε επιδόσεις/κατανάλωση θα ήταν ιδανικό.

Ίσως η 280 να μπορεί να σε βγάλει μέχρι χοντρικά το καλοκαίρι και να έχεις κάποια έξτρα χρήματα μέχρι τότε για αυτό τον σκοπό.

Αυτό το λέω επειδή θα ήθελες να σου κρατήσει το σύστημα αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

1)Θα κρατησεις κουτι-τροφοδοτικο-δισκους.

2) ΔΕΝ θα κανεις το εγκλημα να δωσεις ΟΛΟ το χιλιαρικο μονο για cpu-mobo-ram. Με περιπου 600 ευρω μπορεις να στησεις i5 6600k με μητρικη και 16gb ram ddr4! Αντε να πας στα 700 αν θες καποια πολυ καλη μητρικη.

3) Σου περισσεψε ενα 300αρι ηδη και αν δωσεις και την 280 ενα 150αρι πας στα 450 που χιντρικα σου φτανουν να παρεις μεχρι και gtx 980 καλης υλοποιησης ελαφρως μεταχειρισμενη.

Μ αυτα και μ αυτα εχεις ενα συστημα που για 1080p/60hz gaming θα αντεξει πολυ πολυ καιρο. Οι συμβουλες για αναμονη των νεων καρτων γραφικων ειναι σωστες βεβαια και ειναι κατι που θα το αποφασισεις εσυ. Να σου πω εδω ομως οτι προσφατα εχει ανακαλυφθει ενα bug στους καινουριους skylake, εντελως ομως ασχετο με gaming και καθημερινη χρηση. Λεγεται οτι κατα πασα πιθανοτητα θα διορθωθει. Γι αυτον και μονο τον λογο εγω θα προτεινα γενικοτερα μια αναμονη μεχρι να διαλευκανθει και αυτο το θεμα. Ισως και σε μερικες βδομαδες να ξερουμε ακριβως τι παιζει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γιωργο.

Μπορεις να μου πεις μερικές καλες μητρικές σε DDR4;

Δεν βρίσκω μεταχειρισμένη gtx 980..εχεις καπου να μου προτείνεις να ρίξω μια ματια;

Και όταν λες καλής υλοποίησης τι εννοεις;;

Link to comment
Share on other sites

Με το "καλη υλοποιηση" εννοω κυριως τις επωνυμες και γνωστοτερες εταιριες. Για nvidia ας πουμε εννοω msi,gigabyte,evga κυριως. Και asus μετα απο αυτες. Απλα υπαρχουν και αλλες εταιριες που φτιαχνουν καρτες γραφικων της nvidia που ειναι λιγοτερο γνωστες στο ευρυ κοινο. Πχ zotac, pny, palit, gainward. Αν και ολες οι υλοποιησεις ειναι αξιοπρεπεστατες εγω συνεχιζω να προτιμω τις 3 πρωτες που σου εγραψα (οχι κατ' αναγκη και με την ιδια σειρα). Για μτχ κοιτα γενικα σε site τεχνολογιας οπως εδω και στο ινσομνια. Βαλε και καμια αγγελια ζητησης αν σ ενδιαφερει!

Για μητρικη δεν ειμαι και ο πλεον ειδικος οποτε περιμενε μηπως απαντησει και καποιος αλλος!

Link to comment
Share on other sites

προτεινω να κανεις ακριβως αυτα που λεει ο giorgos αλλα αναβαλοντας το βημα 3.

Ο στοχος ειναι να εκσυγχρονισεις τη ραχοκοκαλια (cpu-mobo-ram κλπ) με κανα 600αρι, και μετα με την 280Χ μπορεις να την παλεψεις για λιγο καιρο δεν ειναι και κανα χρεπι, μολις περσι την πηρες. Χρησιμοποιησε αυτον τον καιρο για να πουλησεις αυτα που αφαιρεσες και με ηρεμια ψαχνεις την καταλληλη επομενη καρτα που θα ειναι το τελευταιο βημα.

Απο τη μια πιστευω οτι μπορει να και μη χρειαστεις συντομα αναβαθμιστη της καρτας και να το γλιτωσεις για την ωρα. Γιατι με αυτα που ειπες οτι παιζεις και με την οθονη που εχεις δεν ειναι κακη η 280Χ... ισως σε κοβει τωρα το υπολοιπο συστημα και δεις αλλη αποδοση με την ιδια καρτα μετα.

Αν παλι ΔΕΝ σου αρκει, γενικα στην καρτα ο χρονος ειναι συμμαχος, αν τυχον καταφερεις να φτασεις μεχρι το καλοκαιρι, εκει θα βγουν οι νεες σειρες και απο nvidia και απο AMD που μονο κερδος μπορει να ειναι (ακομα και αν θες να κινηθεις για τις παλιοτερες)

Έγινε επεξεργασία από Blinky
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι αν ειναι να το κανω να παω σε i7 DDR4 ,μητρική ομως;έχεις να προτείνεις κάποια κ κάποιον επεξεργαστεί ;;να τους ψαξω και να αποφασίσω;

Και με καρτα θα το κανω οπως λέτε..αργότερα..

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω που με βοηθάτε ειλικρινά!!

Σκεφτομαι σε 1151 τον 6700 η τον 6700k..οικονομικά μέχρι εδω,τι λέτε;(πια η διάφορα του box με tray..;μητρική και ram θα μου πείτε..(και επεξεργαστεί εννοειται..)και μετα εγω θα κανω την έρευνα μου.

Η Gigabyte z170x gaming...;τι λεει;

Μέχρι εκει ειμαι οικονομικά για μητρική.

Έγινε επεξεργασία από Xristos asim
Link to comment
Share on other sites

Μεταξυ του i5 6600k και του i7 6700k δεν υπαρχει καμια μετρησιμη διαφορα στον τομεα του gaming. Ειναι εξαιρετικα ελαχιστες οι περιπτωσεις οπου τα εξτρα threads του i7 θα χρησιμοποιηθουν σωστα απο ενα παιχνιδι και αυτο θα εχει αποτελσμα λθγα fps παραπανω. Στη συντριπτικη πλειοψηφια των παιχνιδιων η αποδοση των i5 και i7 ειναι ακριβως η ιδια. Εγω i5 εχω και i5 θα ξαναεπαιρνα. Αν ομως εσυ θελεις τον i7... It's up to you!

Ποια gaming της gigabyte εχεις υποψην; Gaming 3, gaming 5, gaming 7?? Η gigabyte αν και ειναι του γουστου μου γενικα, στο z170 chipset δεν εχει επιδειξει τη δεουσα σοβαροτητα. Κυριως τα bios της θελουν βελτιωση απ οτι διαβαζω σε διαφορα φορουμ. Και εφοσον υπαρχουν ενα σωρο αλλες εταιριες επιλιγες υπαρχουν! Για μνημες ram θα κοιτουσα κυριως για gskill η corsair! Εχεις αποφασισει μεχρι ποσα θες να διαθεσεις για cpu-mobo-ram?

Link to comment
Share on other sites

Μεταξυ του i5 6600k και του i7 6700k δεν υπαρχει καμια μετρησιμη διαφορα στον τομεα του gaming. Ειναι εξαιρετικα ελαχιστες οι περιπτωσεις οπου τα εξτρα threads του i7 θα χρησιμοποιηθουν σωστα απο ενα παιχνιδι και αυτο θα εχει αποτελσμα λθγα fps παραπανω. Στη συντριπτικη πλειοψηφια των παιχνιδιων η αποδοση των i5 και i7 ειναι ακριβως η ιδια. Εγω i5 εχω και i5 θα ξαναεπαιρνα. Αν ομως εσυ θελεις τον i7... It's up to you!

Ποια gaming της gigabyte εχεις υποψην; Gaming 3, gaming 5, gaming 7?? Η gigabyte αν και ειναι του γουστου μου γενικα, στο z170 chipset δεν εχει επιδειξει τη δεουσα σοβαροτητα. Κυριως τα bios της θελουν βελτιωση απ οτι διαβαζω σε διαφορα φορουμ. Και εφοσον υπαρχουν ενα σωρο αλλες εταιριες επιλιγες υπαρχουν! Για μνημες ram θα κοιτουσα κυριως για gskill η corsair! Εχεις αποφασισει μεχρι ποσα θες να διαθεσεις για cpu-mobo-ram?

+1 για τα bios της gigabyte. Η gaming 3 2 μηνες εκανε να βγαλει σωστο bios να δουλευουν οι μνημες στο xmp... Και τωρα που δουλευουν ειναι beta αρα κατι θα του λειπει απο το final product... Περιμενω ηδη 1 μηνα να βγαλει final bios...

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω τιποτα τωρα τα μαθαίνω...αφου ειναι ετσι με i5-i7..παω σε i5 αν ειναι και ετςι πέφτω 100€ πιο κατω.

Τωρα την gigabyte την διάλεξα τυχαία δεν ξερω τιποτα..τι ειναι τα gaming 3,5,7 δεν ξερω..οποία μου πείτε θα καυσω να την μελετήσω και τα ενημερωθώ..τα χρήματα τα ειχα υπολογίσει στα 650-700€..

Με τον i5 (266€ guaranty)τωρα τα υπολογίζω γυρω στα 500€..πολυ καλυτερα

Έγινε επεξεργασία από Xristos asim
Link to comment
Share on other sites

Ωραια.. Για μητρικη εγω θα κοιτουσα την asrock z170 gaming k4/d3 που εχει περγαμηνες σε reviews και σε σχολια χρηστων. Κοστος κοντα στο 160αρι. Για ram θα επαιρνα gskill ripjaws v στα 2400 mhz που στο σκρουτζ τα 16gb θα τα βρεις γυρω στα 110. Με αλλα 270 για τον 6600k πηγαμε χοντρικα στα 550 και εισαι jet!

Edit: Gaming3 gaming5 gaming7 ειναι τρια διαφορετικα μοντελα μητρικων της gigabyte. Για το οτι θα μπει πανω i5 μην ψαρωνεις και μην αγχεσαι καθολου. Απλα κοιτα την υπογραφη μου και δες με τι cpu παιζω ακομα. Και παιζω τα παντα.. Σε πληροφορω την καρτα μου την παει σφαιρα!

Έγινε επεξεργασία από giorgos2187
Link to comment
Share on other sites

Ναι σιγουρα μπορει να μπει καποια οικονομικοτερη αλλα την προτεινα με 2 κριτηρια

1. Χωραει ανετα στο μπατζετ και μενουν πολλα ρεστα

2. Σε αυτην την τιμη, αυτη η μητρικη ειναι πολυ vfm αγορα!

Ριχτε κι αλλες προτασεις στο παιδι ντε! Ειπαμε δεν ειμαι και ο πλεον ειδικος στο θεμα μητρικη!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.