Jump to content



ΑΓΟΡΑ ΨΥΚΤΡΑΣ


a4dtm

Recommended Posts

Θελω να παρω μια ΚΑΛΗ ψυκτρα για τον athlonακο μου και οχι μονο θελω να κανει σε ολα ταα socket.Εχω στο μυαλο μου την tower της thermaltake και την hyper 48 της coolermaster.Ποια η γνωμη σας?To tower που εχω ειναι το antec 1000amg θα μπορεσει να μπει η tower 112 αν τελικα καταληξω σε αυτη?

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο και οι δύο οι ψήκτρες που αναφέρεις είναι πολύ καλές, αλλά δυστυχώς δεν είναι συμβατές με socket A. Εκτός αν το mobo σου έχει τρύπες γύρω από το socket σε αυτή την περίπτωση μπαίνει η tower 112.

Όσον αφορά αν χωράει στο Antec, χωράει χωρίς πρόβλημα.

Μήπως πρέπει να δεις και την Thermalright SI-97 με ένα καλό 92mm fan???

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνει μόνο σε K8 (754,939,940) δυστυχώς...

Μπορείς να περιμένεις να δεις και αυτές:

Hyper6+

Vortex TX

Μπαίνουν ΠΑΝΤΟΥ!!! Αρκεί να έχει τρύπες το mobo και από ότι είδα στο site της Abit η δικιά σου έχει.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι είναι καλύτερα να πάρεις την Thermalright SI-97 μαζί με ένα 92mm fan.

Είναι πιο ελαφριά από την Tower-112 και καλύτερη σε επιδόσεις.

Και θα έχεις και καλύτερη ροή αέρα στο κουτί σου!

Είχα την Silent Tower και μόνο που την έβλεπα τρόμαζα από το μέγεθος και ήταν και

λίγο χειρότερη σε θερμοκρασίες.

Τώρα άμα θέλεις μόνο και μόνο να ταιριάζει σε όλα τα socket πάρε την 112.

Αν και απ΄ ότι βλέπω η Thermalright είναι πιο ποιοτική από την Thermaltake

σαν εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω δοκιμασει καμια απο αυτες που αναφερουμε αλλα απο οτι ξερω οσες ειναι εξ ολοκληρου απο χαλκο ειναι ποιο καλες απο αυτες που ειναι απο αλουμινιο αρα η SI-97 λογικα πρεπει να ειναι χειροτερη απο αυτες που ειναι χαλκινες αφου ειναι ολοκληρη απο αλουμινιο???

Link to comment
Share on other sites

Τελικα σημερα πηρα την tower 112.Την χρησιμοποιω ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ και τα αποτελεσματα ειναι εκπληκτικα.Εχω τις ιδιες θερμοκρασιες με την παλια μου ψυκτρα VOLCANO 11 της thermaltake με τον ανεμιστηρα της στις 4000 στροφες περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΓΙΩΡΓΟΣ [Σήμερα, στις 22:04]

Τελικα σημερα πηρα την tower 112.Την χρησιμοποιω ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ και τα αποτελεσματα ειναι εκπληκτικα.Εχω τις ιδιες θερμοκρασιες με την παλια μου ψυκτρα VOLCANO 11 της thermaltake με τον ανεμιστηρα της στις 4000 στροφες περιπου.

Βάλε κι ένα 9άρη στα 7v και θα κάνεις και overclock!

Link to comment
Share on other sites

Για ακόμα χαμηλότερες θερμοκρασίες βάλε δύο 9άρια (μπρος-πίσω) στην ψύκτρα!

Το ένα να φυσάει και το άλλο να ρουφάει έτσι ώστε να δημιουργηθεί ρεύμα αέρα

ανάμεσα στα fins της ψύκτρας.

Τώρα τα 7v μπορείς να τα δώσεις άνετα και με πολλούς τρόπους!

1. Με ρύθμιση από το Bios αν το υποστηρίζει η μητρική σου.

2. Με κάποια συσκευή ρύθμισης στροφών για τα ανεμιστηράκια.

Αν δώσεις 7v σε ανεμιστηράκι που δουλεύει στα 12v απλά θα υπολειτουργεί

και έτσι θα δουλεύει σε χαμηλότερες στροφές. ’ρα θα έχεις και λιγότερη φασαρία!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι όποια Thermalright και να πάρεις δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα!

Η εταιρία αυτή τελικά είναι πολύ αξιόπιστη!

Έπειτα δε θα χρειαστείς και πολύ δυνατό ανεμιστήρα..!

Link to comment
Share on other sites

Την XP-120 την κοιταξα αλλα δεν μου αρεσε σαν λυση για το λογο οτι ειναι απο αλουμινιο και εγω ηθελα ψυκτρα εξ ολοκληρου απο χαλκο για καλυτερα αποτελεσματα.Και τελικα συμφωνα με αυτα που βλεπω απο το συστημα μου πιστευω οτι ειναι ποιο καλο το tower απο την xp-120.

Link to comment
Share on other sites

το οτι ειναι εξολοκληρου απο χαλκο δεν σημαινει οτι εχει καλυτερα αποτελεσματα...

αν διαβασεις σε αλλα θεματα που εχουν γινει καλυτερος συνδιασμος ειναι χαλκινη βαση με αλουμινενια φινς...παντως μια χαρα ειναι και η tower που πηρες...την εχουν κι αλλα ατομα και ειναι ευχαριστημενοι...εγω παντως αν επαιρνα καποια ψυκτρα αυτη τη στιγμη σιγουρα θα ηταν μια xp-120 με εναν sunon ρυθμιζομενο....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris1984 [Σήμερα, στις 14:43]

το οτι ειναι εξολοκληρου απο χαλκο δεν σημαινει οτι εχει καλυτερα αποτελεσματα...

αν διαβασεις σε αλλα θεματα που εχουν γινει καλυτερος συνδιασμος ειναι χαλκινη βαση με αλουμινενια φινς...παντως μια χαρα ειναι και η tower που πηρες...την εχουν κι αλλα ατομα και ειναι ευχαριστημενοι...εγω παντως αν επαιρνα καποια ψυκτρα αυτη τη στιγμη σιγουρα θα ηταν μια xp-120 με εναν sunon ρυθμιζομενο....

Ναι αλλα δε νομιζω οτι μπορει η xp να κρατησει εναν 2800+ χωρις ανεμιστιρα στους 36 βαθμους.Αρα .................

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς ανεμιστήρα δεν πρόκειτε να κάνεις δουλειά... Πάρε έναν Sunon και στα 5V είναι τελείος αθόρυβος...

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=9035

Μερικές δοκιμές μου με την XP-120...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΓΙΩΡΓΟΣ

Ναι αλλα δε νομιζω οτι μπορει η xp να κρατησει εναν 2800+ χωρις ανεμιστιρα στους 36 βαθμους.Αρα .................

36 βαθμους σε φουλ?????

αν ειναι σε φουλ μου φαινεται υπερβολικο...σε idle ο ανεμιστηρας του Α64 στις 1000 στροφες κραταει τον επεξ στους 34 βαθμους....σημαινει τιποτα αυτο?εκτος κι αν ειναι στο ιδιο υψος με τους ανεμιστηρες εξαγωγης αερα του κουτιου σου και τραβανε λιγο αερα απο την ψυκτρα....καλο θα ηταν να βαλεις εναν ανεμιστηρα...

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως μετα απο 10 λεπτα περιπου full load εχει 36 βαθμους.Αν ειχα εναν Α64 οπως μου λες πιστευω οτι θα ηταν ακομα ποιο χαμηλα γιατι νομιζω οτι εχει λιγοτερα watt λειτουργιας απο εναν barton.Οι δυο πισω ανεμιστιρες του κουτιου ειναι σε αποσταση περιπου 6 cm απο την tower.Εβαλα προχειρα και εναν zalman πανω στην ψυκτρα και μου κατεβασε τη θερμοκρασια 9 βαθμους .

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη γιατί μάλλον κάτι δεν κατάλαβα σωστά 38 9 = 27? :confused:

Δηλαδή έφτασες τους 27 βαθμούς με στον επεξεργαστή με αέρα? :confused:

Το κουτί τι θερμοκρασία έχει? ?????

Για να φτάσεις στους 27 στο κουτί θα πρέπει να είναι στους 18 οπότε η εξωτερική θα είναι περίπου στους 13 που τον έχεις τον πύργο? Στο ψυγείο?:wassat:

Πλάκα κάνω μη με παρεξηγήσετε πάλι :rolleyes:

Μήπως κοιτάζεις την θερμοκρασία του κουτιού αντί για τον επεξεργαστή? :wassat:

Αν είναι σίγουρα αυτές θερμοκρασίες σου και μάλιστα χωρίς ανεμιστήρα τότε θα πρέπει να αποσύρουν την XP-120 η οποία στον δικό μου επεξεργαστή (northwood στα 3,0) δεν τον φτάνει στους 27 ούτε με μοτέρ από ελικόπτερο

Πέρα από την πλάκα αν όντως έφτασες στου 27 με αέρα :worship: , με ενδιαφέρει το πώς, ροή κουτιού και τα λοιπά. :worship:

Αν έχεις χρόνο ρίξε μας έναν διαφωτισμό. Ευχαριστώ! :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.