Jump to content



Star Wars - The Force Awakens - Spoiler Free thread!


jpavly

Recommended Posts

Απεγνωσμενες προσπαθειες κολλημένων/ρομαντικων να δικαιολογήσουν τις παπατζες τις ταινιας.

 

 

η ταινία φυσικα μου άρεσε και αυτά που λέει εν μέρη είναι σωστά αλλά το παράπονο στην συγγερρκριμένη μάχη και γενικά με την RAy είναι που δαμάζει τόσο εύκολα το force, το οποίο μέχρι χτες δεν ήξερε τι είναι

 

Επειδή δεν συμμετείχα τις πρώτες μέρες προβολής του Star Wars κι επειδή το συζήτησα με αρκετούς "haters":

 

Οι περισσότεροι κολλάνε πρώτον στο πόσο κακός ΔΕΝ ήταν ο Kylo.

 

Ενώ ο Anakin στα 1 και 2, που ήταν επιλογή του Lucas, τον έβλεπες και φοβόσουν :p

Ο Anakin ήταν ΚΑΚΟΣ, ηθοποιός. :p

 

Προσωπικά βρήκα τον Kylo τόσο emotional οσο δεν είδαμε ποτέ τον Anakin, παρά μόνο στο τέλος του 3 όταν είχε ήδη μετονομαστεί σε Darth Vader.

 

Θέμα 2, πως η Rey χρησιμοποιεί τη Force και το lightsaber "με τη μυρωδιά". Αν και δεν έχει αποκαλυφθεί το παρελθόν της ακόμη, hint: O Kylo της είπε όταν διάβαζε τη σκέψη της "I see the ocean, I see the island", δείχνει ότι γνωρίζει ξεκάθαρα από επιβίωση και αυτοάμυνα.

 

Θεωρούμε όμως ότι είναι χειρότερη αυτόματα από τον Luke. Ο οποίος, αν και γιος του Anakin, έχει μεγαλώσει σαν αγρότης. Τέρμα. Παρ' όλα αυτά, χωρίς καθόλου εκπαίδευση, γιατί ο Obi Wan δεν πρόλαβε να τον εκπαιδεύσει, λίγο mentoring μόνο, o Luke κάνει αυτά:

 

 

 

 

Απλά νομίζω είδαμε τα παλιά σαν πιτσιρίκια, μας άρεσαν, φανταστήκαμε όλα τα υπόλοιπα που μας έδωσαν τα σενάρια, "πιστέψαμε" στη Force και τη δύναμή της και δεν το ψάχναμε περισσότερο. Απλά περάσαμε καλά. 

 

Το ίδιο κάνω και τώρα και haters gonna hate :D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ακομα προσπαθείτε?

Δεν ειναι το θεμα ποσο κακος ηταν η οχι το θεμα ειναι η αντιθεση που παρουσιαζει στην ταινια.

Μεχρι ενα σημειο σε υπερκ@υλωνει με αυτα που κανει,παρουσιαζεται πανίσχυρος και στο τελος τις μαζευει απο την καθαριστρια του deathstar και απο ενα 15χρονο.

 

Οσο αφορα τα βιντεο στο πρωτο ο Luke τρωει ξυλο απο μια ιπταμενη μπαλα φτιαγμενη για εκπαιδευτικους σκοπους....απο αυτες που χρησιμοποιούν για να εκπαιδευσουν τα 5 χρονα στην academy,

στο δευτερο κανει με το ζορι force pull to saber του απο κανα 2 μετρα αποσταση χωρις να το τραβαει παραλληλα ενας full εκπαιδευμενος στις ways of the force αντιπαλος

Έγινε επεξεργασία από jesus
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι ενα σημειο σε υπερκ@υλωνει με αυτα που κανει,παρουσιαζεται πανίσχυρος και στο τελος τις μαζευει απο την καθαριστρια του deathstar και απο ενα 15χρονο.

Επειδή δεν το κατάλαβα, ποιά είναι η καθαρίστρια και ποιό το 15χρονο;

Link to comment
Share on other sites

Ακομα προσπαθείτε?

Δεν ειναι το θεμα ποσο κακος ηταν η οχι το θεμα ειναι η αντιθεση που παρουσιαζει στην ταινια.

Μεχρι ενα σημειο σε υπερκ@υλωνει με αυτα που κανει,παρουσιαζεται πανίσχυρος και στο τελος τις μαζευει απο την καθαριστρια του deathstar και απο ενα 15χρονο.

 

Οσο αφορα τα βιντεο στο πρωτο ο Luke τρωει ξυλο απο μια ιπταμενη μπαλα φτιαγμενη για εκπαιδευτικους σκοπους....απο αυτες που χρησιμοποιούν για να εκπαιδευσουν τα 5 χρονα στην academy,

στο δευτερο κανει με το ζορι force pull to saber του απο κανα 2 μετρα αποσταση χωρις να το τραβαει παραλληλα ενας full εκπαιδευμενος στις ways of the force αντιπαλος

Επιλεκτική μνήμη ή είδες άλλη ταινία; Το ότι έφαγε μία στο πλευρό και πληγωμένος συνέχισε την μάχη δεν λέει τίποτα;

 

Τα παλιά τα έχεις δει; Δεν λέω ότι η νέα είναι άψογη, αλλά επίσης τα παλιά είχαν κάτι τρύπες ΝΑ. Μπάλα ή όχι, το γεγονός είναι ότι χειρίζεται το Lightsaber με μοναδική εμπειρία την τσάπα. Με βάση τη λογική που λες για την Ray θα έπρεπε να είχε κόψει τα χέρια του μόνος του. Επίσης, δεν έκανε 2 ώρες να πάρει το φωτόσπαθο, έκανε λίγα δευτερόλεπτα.

 

Ο Luke είναι θα έλεγα "γλυκοπατάτας" στο 4 και 5, στο 6 στρώνει αρκετά. Ο Anakin είναι απλά ένα κακομαθημένο κ*λόπαιδο. Μου θυμίζεις παπούδες που απλά λένε "στον καιρό μου δεν το κάναμε έτσι" χωρίς λογική.

Επειδή δεν το κατάλαβα, ποιά είναι η καθαρίστρια και ποιό το 15χρονο;

Η καθαρίστρια προφανώς είναι η Rey, επειδή είναι Scavenger. Απλά όταν δεν έχουμε επιχειρήματα προσπαθούμε να μειώσουμε τα άλλα.

 

Δεν είναι τίποτα, jesus είναι αυτός, πρέπει να στηρίξει το προφίλ του :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το κατάλαβα, ποιά είναι η καθαρίστρια και ποιό το 15χρονο;

Ο finn ηταν καθαριστης του deathstar η κατι τετοιο (πρωτη φορα βγηκε στο field στην αρχη της ταινιας) και η ray OK δεν ειναι 15 υπερεβαλα προφανως αλλα και παλι.

 

 

 

Επιλεκτική μνήμη ή είδες άλλη ταινία; Το ότι έφαγε μία στο πλευρό και πληγωμένος συνέχισε την μάχη δεν λέει τίποτα;

 

Τα παλιά τα έχεις δει; Δεν λέω ότι η νέα είναι άψογη, αλλά επίσης τα παλιά είχαν κάτι τρύπες ΝΑ. Μπάλα ή όχι, το γεγονός είναι ότι χειρίζεται το Lightsaber με μοναδική εμπειρία την τσάπα. Με βάση τη λογική που λες για την Ray θα έπρεπε να είχε κόψει τα χέρια του μόνος του. Επίσης, δεν έκανε 2 ώρες να πάρει το φωτόσπαθο, έκανε λίγα δευτερόλεπτα.

 

Ο Luke είναι θα έλεγα "γλυκοπατάτας" στο 4 και 5, στο 6 στρώνει αρκετά. Ο Anakin είναι απλά ένα κακομαθημένο κ*λόπαιδο. Μου θυμίζεις παπούδες που απλά λένε "στον καιρό μου δεν το κάναμε έτσι" χωρίς λογική.

Η καθαρίστρια προφανώς είναι η Rey, επειδή είναι Scavenger. Απλά όταν δεν έχουμε επιχειρήματα προσπαθούμε να μειώσουμε τα άλλα.

 

Δεν είναι τίποτα, jesus είναι αυτός, πρέπει να στηρίξει το προφίλ του :p

 

Επειδη εφαγε μια blastια δεν μου λεει κατι.

Τραυματιστηκε αλλα και παλι η διαφορα σε skill ειναι τοσο μεγαλη(και το δειχνει η ταινια σε προηγουμενες σκηνες τι μπορει να κανει) που οι τελευταιες σκηνες γινονται αυτοματα αφελεις.

Υποθετουν αλλοι οτι το οπλο ηταν τοσο δυνατο που τον εκοψε στην μεση και χρησιμοποιουσε ολη την force για να κρατησει μεσα τα σωθικά του.OOOOOOOOk.

Ναι για αυτο κοπαναγε και την κοιλια του για να τα σπρωξει μεσα. :D

Στην αρχη σταματαει blast στον αερα. :huh:Εγω τους λεω οτι χρησιμοποιησε force και εκοψε φορα απο το blast του chew και δεν τραυματίστηκε τοσο οσο θελουν να λενε.

Και 1% force ( :p ) να του ειχε μεινει παλι επρεπε τραβηξει αυτος το lightsaber στο τελος και οχι η ray που μολις εμαθε τι ειναι η δυναμη.

Η σκηνη στο τελος επρεπε να ηταν μια force σφαλιαρα στον εναν μια force σφαλιαρα στον αλλον και σπιτια σας.

Ο luke περασαν 3 ταινιες για να τα βαλει αξιοπρεπως με τον vader.Αυτο που κανει στην αρχη με τις μπαλες ειναι training για παιδακια.

 

νταξ μην ξαναμιλησω για τiς σκηνeς με το mind control/force persuasion :D

 

 

 

Παντα ειχαν μια αφελεια τα stars wars και για αυτο τα αγαπαμε εν μερη  αλλα εδω το μαμησαν και ξεφτίλισαν βασικους κανονες του star wars universe

Έγινε επεξεργασία από jesus
Link to comment
Share on other sites

Ο finn ηταν καθαριστης του deathstar η κατι τετοιο (πρωτη φορα βγηκε στο field στην αρχη της ταινιας) και η ray OK δεν ειναι 15 υπερεβαλα προφανως αλλα και παλι.

Ο Finn μπορεί να δούλεψε σαν καθαριστής στο Deathstar, όπως δούλεψαν όλοι οι φαντάροι στη φασίνα.

Λέει ξεκάραθα ότι τον πήραν από παιδί και εκπαιδεύεται 20 (?) χρόνια για στρατιώτης, κάτι σαν τους Σπαρτιάτες ας πούμε. Γεννήθηκε για να γίνει πολεμιστής.

Όσον αφορά στο άλλο "ζευγάρι", ο Kylo Ren είναι ένα κακομαθημένο, που δεν τα έπαιρνε στην εκπαίδευση και το γύρισε στη σκοτεινή πλευρά, γιατί είναι πιό εύκολη. Το αξίωμα του "στρατηγού", που κι αυτό δεν το έχει, για αυτό του την έλεγε συνέχεια ο General Hux και πήρε τα ηνία στα χέρια του, το πήρε προφανώς γιατί ήταν ο μόνος Jedi και έπρεπε να ηγηθεί. Φανερά όμως, δείχνει ότι δεν είναι έτοιμος και αναφέρεται ότι για αυτό "έκλεισε τη σχολή" ο Luke, επειδή θεώρησε τον εαυτό του ανίκανο να τον εκπαιδεύσει.

Η Rey από την άλλη, δε μας έχει δηλώσει παρελθόν και μπορεί κάλλιστα να είναι ταλέντο. Αν θυμάστε στο Phantom Menace, ο Darth Vader, τότε Anakin Skywalker, ένιωθε ανασφάλεια γιατί δεν είχε τόσο μεγάλο ταλέντο όσο κάτι άλλα πιτσιρίκια που εκπαιδευόντουσαν κι όμως αυτός έκανε τη διαφορά. Τα υπόλοιπα όμως, είχαν δυνάμεις από "μωρά".

Link to comment
Share on other sites

Πιαστ' αυγό και κούρεφτο είμαπε.

 

Περιμένουμε το επόμενο χωρίς παππούδες ελπίζω, με ηθοποιούς με το Η κεφαλαίο, και με sabers που δεν ζυγίζουν 50 κιλά το ένα.

 

Ο γιος μου ο ξενέρας την είδε 2 φόρες ήδη. Εγώ ο παππούς βλέποντας Φρου-Φρου "νιώθω" πιο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Πιαστ' αυγό και κούρεφτο είμαπε.

 

Περιμένουμε το επόμενο χωρίς παππούδες ελπίζω, με ηθοποιούς με το Η κεφαλαίο, και με sabers που δεν ζυγίζουν 50 κιλά το ένα.

 

Ο γιος μου ο ξενέρας την είδε 2 φόρες ήδη. Εγώ ο παππούς βλέποντας Φρου-Φρου "νιώθω" πιο πολύ.

 

Δεν ξέρω πόσο ετών είσαι, αλλά αν δεν είδες "Ηθοποιούς", είδες κι εσύ άλλη ταινία. Ειδικά ο Adam Driver είναι όλα τα λεφτά.

 

Κι έτσι για το γαμώτο, σκηνές όπως αυτή, επιδυκνύουν την ηθοποία των παλιών, των prequel έστω, δες θλίψη και σοκ ο Obi Wan όταν βλέπει ότι ο αγαπητός του μαθητής έσφαξε τα younglings:

https://www.youtube.com/watch?v=NsM-fpkK2aQ&t=41s

 

Θεωρώ τον Hayden Christensen πραγματικά άκυρο, τα μόνα σημεία που του "πάνε" είναι από όταν έγινε Darth και μετά.

 

Παπούδες θέλεις να δεις, για να συνεχίζεται το Legacy. 

 

Και για να μην είμαι στα όρια του fan boy, το μόνο που θα άλλαζα και θεωρώ απαράδεκτο στο 7 είναι η όλη συμμετοχή του Finn, θεωρώ ότι:

- Έπρεπε με το που έπιασε το lightsaber στα χέρια του να κόψει τα πόδια του μόνος του κατά λάθος

- Να πεθάνει στα 3 secs vs Kylo.

- Να χάσει έστω ένα μέλος αντί για πλατούλα, αν και νομίζω το Pegi-12 μας το στοίχισε αυτό.

 

Btw, διάβασα κάπου ότι στο original σενάριο o Poe Dameron πεθαίνει, αλλά η αλήθεια είναι ότι το τυπάκι αξίζει 10 φορές παραπάνω από τον Finn, οπότε και ίσως για αυτό δεν τον φάγανε.

 

Τα Χριστούγεννα ήθελα να πάρω δώρο action figures σε ένα φίλο και σε όλα τα μαγαζιά είχα φύγει ΟΛΑ εκτός του Finn, τα ράφια είχαν 20+ φιγούρες με αυτόν. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο ετών είσαι, αλλά αν δεν είδες "Ηθοποιούς", είδες κι εσύ άλλη ταινία. Ειδικά ο Adam Driver είναι όλα τα λεφτά.

 

Κι έτσι για το γαμώτο, σκηνές όπως αυτή, επιδυκνύουν την ηθοποία των παλιών, των prequel έστω, δες θλίψη και σοκ ο Obi Wan όταν βλέπει ότι ο αγαπητός του μαθητής έσφαξε τα younglings:

https://www.youtube.com/watch?v=NsM-fpkK2aQ&t=41s

 

Θεωρώ τον Hayden Christensen πραγματικά άκυρο, τα μόνα σημεία που του "πάνε" είναι από όταν έγινε Darth και μετά.

 

Παπούδες θέλεις να δεις, για να συνεχίζεται το Legacy. 

 

Και για να μην είμαι στα όρια του fan boy, το μόνο που θα άλλαζα και θεωρώ απαράδεκτο στο 7 είναι η όλη συμμετοχή του Finn, θεωρώ ότι:

- Έπρεπε με το που έπιασε το lightsaber στα χέρια του να κόψει τα πόδια του μόνος του κατά λάθος

- Να πεθάνει στα 3 secs vs Kylo.

- Να χάσει έστω ένα μέλος αντί για πλατούλα, αν και νομίζω το Pegi-12 μας το στοίχισε αυτό.

 

Btw, διάβασα κάπου ότι στο original σενάριο o Poe Dameron πεθαίνει, αλλά η αλήθεια είναι ότι το τυπάκι αξίζει 10 φορές παραπάνω από τον Finn, οπότε και ίσως για αυτό δεν τον φάγανε.

 

Τα Χριστούγεννα ήθελα να πάρω δώρο action figures σε ένα φίλο και σε όλα τα μαγαζιά είχα φύγει ΟΛΑ εκτός του Finn, τα ράφια είχαν 20+ φιγούρες με αυτόν. 

 

Εδω διαφωνω και εγω με snip.

Οι ερμηνειες ηταν αξιοπρεπεις απο σχεδον ολο το καστ.

Ο Adam driver αν και καλος δεν μου κολησε ιδιαιτερα εμφανισιακά στο ρολο.

 

Jpavly προφανως καταλαβαινεις οτι για την ερμηνεια του δεν φταιει ο McGregor αλλα ο Lucas ε?

 

 

Ο Finn ειναι ο νεος han solo.Για αυτο εχει τοσο μεγαλο ρολο.

(copy paste ειπαμε)

 

Μια συμπαθητικη κριτικη που διαβασα μολις στο imdb(δεν συμφωνω με ολα αυτα που λεει)

There may be some spoilers, even though I have done my best to avoid them!

I am a big fan of the OT, and like many fans was disappointed by the silly prequels. I felt excited for this new trilogy, and hoped JJ Abrams was going to be able to give us new stories to propel the series forward. After the prequels, at least there was the hope of someone new coming in and renewing the sense of magic and wonder that have been the very soul of the OT. Now this hope has been extinguished. Disney has put so much effort into safely making money (a lot of it, too), from the cash cow that is Star Wars, that they have stifled any creativity that could have made this movie great.

For more detail read below :

I saw the movie last night, and here are its best and worst moments.

What worked:

1. Imagery - hands down, awesome visuals, but that is to be expected given how much this movie must have cost to make.

2. The new droid, BB8 is cute

3. There was no Jar Jar Binks :)

4. Some humor, still falling a bit flat of the original

5. The reunion of Han Solo and Chewbacca, those two were as great as ever

What did not work (for me)

1. The weak story - practically a rehash or the "A New Hope" plot, but without the freshness and creativity that made the original work so well. Throughout the whole movie I had the feeling of "been there, done that", and ended up being bored. I mean, we are destroying the Death Star for a third time now, really? Ooooh, but this time it is bigger. And we are again hiding a secret information in a droid?. Snooze.

2.The main characters. What worked so well in the OT was they had introduced very charismatic characters and they also took the time to develop them and give us reasons to care for them. The creation of bonds of friendship and camaraderie between Han, Luke and Leia happened organically, made sense and was justified. The three new leads try to display the same, but it feels forced as nothing in the story should have lead them to feel that way about each other. I could not bring myself to are about Poe, or Rey or Finn, so not sure how they will carry the franchise forward

3. Weak villains who do not project enough danger for the Resistance. I admit, it must be hard to equal, let alone top, such awesome villains as Lord Vader or the Emperor. Still, the new villains, Supreme Commander Snoke, Kylo Ren and Hux come across as average wanna-bees and do not provide the necessary feel of dread, to make us feel threatened.

4. Weak script. I had high hopes after I learned Lawrence Kasdan was writing the script, but my hopes were unfounded. In the OT each main character was given a very compelling reason why they were involved with the rebels. For Leia, it was because of her father, Luke saw his family killed, and Han, after his initial resistance, had fallen for Leia and had come back to rescue Luke during the raid against the Death Star. In this new movie, there was no compelling reason for Finn, and ex-storm trooper, to somehow overcome being brainwashed and conditioned to kill and develop high moral principles and sense of humor. For Rey, there was no compelling reason to rescue BB8 in the desert. Poe was already with the resistance, but feeling all buddy-buddy with Finn happened all of a sudden, more because of "well the main characters are supposed to be like that" rather than any sense-making reason

5. No character development. I cannot believe that they had such golden opportunity to introduce the new leads who should have been these new interesting characters, and they did nothing to develop them and make us feel any sense of camaraderie with them! I mean, Finn, trying to overcome his storm trooper conditioning; Rey going from a desert scavenger to something more; Kylo Ren's insecurities, his volatility and his rivalry with Hux - all of these could have been used to give us some memorable moments, and instead were wasted.

6. Things happening too quickly and in a forced way. Remember how Luke had to train to access the Force and gain any control over it? Remember Ben Kenoby, a seasoned Jedi, using Jedi mind tricks? Well the new Jedi uses these things without any training at all, it all just happens out of nowhere

7. Musical score. The Star Wars theme is easily one of the most epic, amazing movie scores ever written. If I had not wanted to be a Jedi so bad, just the Imperial march alone would have made me join the Dark Side :))) So I was hoping we were going to get some more musical awesomeness, after all, it did happen for the sucky prequels, right? Not so here. To my disappointment, there was no awesome First Order theme, no nothing. It pains me so much to say that, because in my mind John Williams is and will remain the greatest movie composer ever

Έγινε επεξεργασία από jesus
Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι μία balanced κριτική, θα συμφωνήσω με αρκετά σημεία. Η δική μου άποψη είναι ότι ο Poe έχει τη δυναμική του νέου Solo, είναι αλάζονας, εξυπνάκιας και ικανότατος. Τον Finn τον θεωρώ αποτυχία και μου έχει στοιχίσει σε χρόνο τόσο όσο ο Jar Jar.

 

Άλλη απογοήτευση ήταν η παρουσίαση ενός νέου "Fett", δηλαδή της Phasma που ενώ είχε τόσο γαμάτη στολή και παρουσιαστικό, ήταν επίσης τέρμα αδιάφορος και αδύναμος χαρακτήρας.

 

Για το σενάριο έχει αρκετές ομοιότητες ναι, αλλά για μένα όφειλε να "ξυπνήσει" τα παλιά και για αυτό και έχει τόσες επικλήσεις. Αλλά υπάρχει και αυτό που λέμε παράδοση, οπότε κάποια πράγματα έπρεπε να γίνουν ναι. Πως αλλιώς θα είχε σημασία εξ αρχής ο BB8 αν δεν είχε τα σχέδια, θα ήταν σαν τον R4 :p κ.ο.κ. για τα υπόλοιπα όμοια/παρόμοια. 

 

Ο Kylo ήταν απίθανος, η μόνη του ΑΚΥΡΗ στιγμή είναι όταν μιλάει στο κράνος και ειδικά όταν λέει τη λέξη "grandfather", meh.

Link to comment
Share on other sites

Ο Kylo ήταν απίθανος, η μόνη του ΑΚΥΡΗ στιγμή είναι όταν μιλάει στο κράνος και ειδικά όταν λέει τη λέξη "grandfather", meh.

Εγώ επιμένω ότι ήταν n00bάς...

Πάντως, όντως άκυρη στιγμή, ειδικά τη στιγμή που ο Darth, το γύρισε στο τέλος. Σα να έχει πρότυπο δηλαδή, κάποιον προδότη.

Link to comment
Share on other sites

Νουμπάς είναι, αλλά νομίζω είναι in-character να είναι νουμπάς. Είναι και αλάζονας και ίσως να μην έχει κάνει πραγματικές "μάχες" ακόμη. Θεωρητικά προσπαθεί να μην δελεαστεί από την Light side όπως ο Darth Vader, εκπαιδεύεται για αυτό το σκοπό και για αυτό του είχε πει κι ο Snoke ότι θα δείξει τι θα γίνει με τον πατέρα του.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, έχει πλάκα να βλέπεις τις μάχες μιας ταινίας τόσο παλιάς και να τις συγκρίνεις με τις σημερινές, όσον αφορά το θέαμα και τον εντυπωσιασμό, άσχετα αν κάποιος θα μπορούσε να πει ότι ήταν πιό ρεαλιστικές

Link to comment
Share on other sites

Τι λες ρε jpav?

 

Το ότι δεν είχε "ηθοποιούς" πριν, παει να πει ότι δεν πρέπει να έχει και μετά;

 

"Απίθανος ο Kylo" ?!?!?!?!

 

Ωιμέ! Kάπου εδώ σταματάω εγώ. Τελικά μπορεί να έχεις και δίκιο. Η ηλικία μου είναι αρκετά μεγάλη για να μην μένω μόνο στα μπαμ μπουμ και στα φωτάκια μιας ταινίας. Ίσως έχω άλλα standards και αναζητώ τίποτα Hopkins, Oldman, Washington  σε Star Wars. Ξέρω ότι δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ωιμέ! Kάπου εδώ σταματάω εγώ. Τελικά μπορεί να έχεις και δίκιο. Η ηλικία μου είναι αρκετά μεγάλη για να μην μένω μόνο στα μπαμ μπουμ και στα φωτάκια μιας ταινίας. Ίσως έχω άλλα standards και αναζητώ τίποτα Hopkins, Oldman, Washington  σε Star Wars. Ξέρω ότι δεν γίνεται.

Πρακτικό είναι το θέμα. Δεν υπάρχει λόγος να πληρώνουν τόσα εκατομμύρια για μια ταινία ( ή τρεις ) που θα κάνουν καλές εισπράξεις όπως και να έχει.

Στα επισόδεια 1-2-3 τους πλήρωσαν (Liam Neeson, Ewan McGregor, Natalie Portman, Samuel L. Jackson, Keira Knightley, Christopher Lee) γιατί ήταν εντελώς αβέβαιο αν θα πάνε καλά, πράγμα που αποδείχθηκε στη συνέχεια. Στο VII, μόνο ο Harrison Ford πήρε $25 μύρια, τα αδέρφια Skywalker πήραν κάτω από 10 ο καθένας (αναφέρθηκε ως 7ψήφιο, μπορεί να είναι και 1 μύριο), ενώ οι John Boyega, Daisy Ridley, Adam Driver και Oscar Isaac πήραν από $100 έως $600 χιλιάρικα.

 

Edit: Πάντως ο καλύτερος ήταν ο Mark Hamill. $1-9.9 μύρια για 2 λεπτά σκηνή :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Καλα νταξ την keira knightley δεν την ηξερε ουτε η μανα της στο phantom menace.

 

Και jpavly μην προσπαθεις πλεον να μειωσεις τον kylo για να δικαιολογησεις το μπαχαλο στο τελος.

Νοοmpas, κακομαθημενος, ισως να μην εχει κανει πραγματικες μαχες, αλαζονας.Φανταζεστε πραγματα για να γεμισετε τρυπες.(δεν αναφερομαι μονο σε σενα και ο κολητος μου τα ιδια λεει)

Πνιγει για πλακα οποιον θελει σταματαει blast στον αερα εκανε μπαμ μπαμ ανακριση στον πιο ικανο πιλοτο της republic.

Μια χαρα δυνατο και skilled τον δειχνει.

H ταινια προσπαθει απο το πρωτο λεπτο να σε  πεισει ποσο Evil ειναι ο κακος που φτιαξανε.(Copy paste ειπαμε)

Απλα απετυχαν.

Τωρα αν μετα απο 30 χρονια γυρισουν prequels και τον δειχνουν να παιζει με κουκλες στο δωματιο του λιγο με ενδιαφερει.

Έγινε επεξεργασία από jesus
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο JJ προσπάθησε να μας δείξει ότι αν είχε τα σενάρια του Λούκας στα χέρια του, θα έφτιανε καλύτερη (πρώτη) τριλογία από ότι κατάφερε ο Λούκας. Αν λάβουμε υπόψιν και το copy and paste στο Star Trek, κλάψτα Χαράλαμπε όσον αφορά το τι να περιμένουμε στα μελλοντικά Star Wars.

 

Συνηθίζω να κατεβάζω κανένα TS ταινίας που έχω δει στο σινεμά έτσι για να θυμηθώ κάποια σκηνή ή να ξανά δω κάποια ωραία σκηνή. Η ποιότητα του TS δεν μου είναι πρόβλημα σε ταινία που ήδη έχω δει. Ε για το Star Wars δεν υπάρχει ούτε μία σκηνή που να με ενδιαφέρει να ξανά δω. Ακόμα και στο Pacific Rim έβλεπες μια σφαλιάρα με δεξαμενόπλοιο και πορωνόσουν. Εδώ; Εδώ οι κακοί είναι super όταν πρέπει, χάλια μαύρα όταν πρέπει. Οι πρωταγωνιστές αποδεικνύεται ότι είναι διάνοιες σε Force, σημάδι, πιλοτάρισμα διαστημοπλοίου, you name it και όλη την ταινία την έχεις ξαναδεί 5-6 φορές στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

Και jpavly μην προσπαθεις πλεον να μειωσεις τον kylo για να δικαιολογησεις το μπαχαλο στο τελος.

Δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω τίποτα, δεν έχω τέτοια ανάγκη, μου άρεσε η ταινία και είμαι καλά LOL.

 

Ως γνωστόν, είσαι καλύτερος σκηνοθέτης/δημιουργός και συζητήσιμος σε αυτά τα θέματα απ' ότι ο seismic εφευρέτης :hehe:

 

Snips δεν λέω να μην έχει μετά, εννοείται. Σαν "ηθοποιία" ο Driver τα κατάφερε απίστευτα κατ' εμέ, για τον χαρακτήρα του Kylo. Το ίδιο και η Ridley. Οι υπόλοιποι είναι δορυφόροι.

Πάντως, έχει πλάκα να βλέπεις τις μάχες μιας ταινίας τόσο παλιάς και να τις συγκρίνεις με τις σημερινές, όσον αφορά το θέαμα και τον εντυπωσιασμό, άσχετα αν κάποιος θα μπορούσε να πει ότι ήταν πιό ρεαλιστικές

Μια χαρά ήταν για την εποχή τους, τότε δεν τα είχαν ξαναδεί τέτοια πράγματα και αυτό είναι το μεγαλούργημα του Lucas.

 

Τα κενά που αφήνει τα καλύπτεις με την φαντασία σου, τις θεωρίες που βγήκαν μετά από αυτό, τα universes, παράλληλες ιστορίες και τις συζητήσεις ετών. Oh, wait...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.