Jump to content



NVIDIA Shield Pro 500 GB Android TV Box


Topdim2

Recommended Posts

Καλησπέρα ακούω γνώμες για το συγκεκριμένο TV Box, το οποίο πιστεύω ότι είναι σαφέστατα ανώτερης κατασκευαστικής ποιότητας και υποστήριξης από τα κινέζικα noname που έχουν γεμίσει την αγορά, με τα ασύρματα κάκιστης ποιότητας χειριστήρια τους και άλλα πολλά...

4Κ τηλεόραση δεν έχω (κατά επιλογή μου, λόγο των πολύ μεγάλων input lag τους) αλλά διαθέτω AV Receiver με HDMI 2.0 ports, οπότε το 4K 60FPS με ενδιαφέρει.

Επίσης AMD GPU έχω, αλλά μελλοντικά μπορεί να παίξει nVidia οπότε και η δυνατότητα του streaming ακούγετε ωραία.

Κυρίως το θέλω για να βλέπω MKV ταινίες και σειρές.

Τι λέτε αξίζει τα παραπάνω χρήματα? Γύρω στα 260 ευρώ το βρήκα από Γερμανία, το 500GB μαζί με το Remote.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις σκοπό να αποθηκεύεις ταινίες ή να το γεμίσεις με παιχνίδια τότε σου φτάνει και το 16Gb.

Κατά τ'άλλα το μηχάνημα είναι πολύ δυνατό, παίζει τα πάντα και η υποστήριξη και από την κοινότητα (kodi) και από την nvidia είναι πολύ καλή, όπου να'ναι βγαίνει και το update 3.0 με marshmallow.

Έγινε επεξεργασία από Larry
Link to comment
Share on other sites

icy20 με το Controller του που διάβασα ότι είναι λίγο κατώτερης ποιότητας, ισχύει? Επίσης NTFS υποστηρίζει σωστά?
Larry θα του βάλω παιχνιδάκια (Andoid) αλλά φυσικά δεν νομίζω ότι θα τα γεμίσω τα 500GB, αλλά τα 16GB σίγουρα είναι λίγα και λόγο ότι φαντάζομαι δεν μπορείς να τα κάνεις εγκατάσταση στην SD, όλο το παιχνίδι (πάντα μένει κάτι στην εσωτερική μνήμη), λέω να πάω στην μεγαλύτερη εκδοσή για να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο, παρόλο που διάβασα στο Amazon από κάποιους ότι τα 500 παρουσίασαν προβλήματα, ελπίζω να ήταν παρτίδα συγκεκριμένη.

Link to comment
Share on other sites

icy20 με το Controller του που διάβασα ότι είναι λίγο κατώτερης ποιότητας, ισχύει? Επίσης NTFS υποστηρίζει σωστά?

Larry θα του βάλω παιχνιδάκια (Andoid) αλλά φυσικά δεν νομίζω ότι θα τα γεμίσω τα 500GB, αλλά τα 16GB σίγουρα είναι λίγα και λόγο ότι φαντάζομαι δεν μπορείς να τα κάνεις εγκατάσταση στην SD, όλο το παιχνίδι (πάντα μένει κάτι στην εσωτερική μνήμη), λέω να πάω στην μεγαλύτερη εκδοσή για να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο, παρόλο που διάβασα στο Amazon από κάποιους ότι τα 500 παρουσίασαν προβλήματα, ελπίζω να ήταν παρτίδα συγκεκριμένη.

Κοιτα το κατωτερης ποιοτητας ειναι σχετικο. Εμενα μου φανηκε σαν του ps3 που ειχα πριν αλλα με μεγαλυτερη μπαταρια. Τωρα με ps4 xbox one δεν ειχα αρα δεν μπορω να συγκρινω. Μια χαρα μου φαινεται παντως εμενα το κοντρολλερ που εχει μεσα. NTFS εννοειται υποστηριζει. Εδω υποστηριζουν κατι σαπια androids των 30 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ο controller δεν είναι xbox elite, αλλά δεν είναι και κανένα σάπιο.

Στην επόμενη έκδοση θα μπορείς να φορμαρεις usb stick,hdd και memory card ώστε να φαίνονται ως μέρος της εσωτερικής μνήμης, και θα μπορείς να μεταφέρεις πλήρως τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

icy20 το NTFS από ότι διάβασα το πήρε με αναβάθμιση, δεν το είχε από την αρχή.

Τώρα όσον αφορά το χειριστήριο, απλά είχα διαβάσει ότι σε κάποιους πέθανε πολύ γρήγορα και όχι από πολύ χρίση, για αυτό το ανέφερα.
Larry το ξέρω ότι δεν είναι σαν το Xbox Elite, εκείνο είναι απλά πανάκριβο κατά την γνώμη μου χωρίς λόγο, το τερμάτισαν με τα 150 ευρώ που ζητούν!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι που ανακάλυψα σήμερα, μπορείς να συνδέσεις τον controller στο pc και να το έχεις σαν gamepad.

 

Μόνο με usb σύνδεση φυσικά και μόνο αν έχεις nvidia gpu στο μηχάνημα, το οποίο έχει νόημα μόνο για την Nvidia. Θα προσπαθήσω να βρω κανά hack μπας και δουλέψει με την ati.

 

Καλά το πάει η Nvidia με το lock-in πάντως, πρώτα ήταν το gamestream, τώρα ο controller, με βλέπω να δίνω την 280x και να παίρνω κανά mid range pascal όταν βγει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.