Jump to content



Περιεργο Προβλημα με ΡΑΜ


Recommended Posts

ΣΤΟ Main pc μου εχω 2χ8gb 1866mhz fury τις hyperx-kingston. Το προβλημα που παθαινω ειναι το εξης. οταν εχω τις δυο ραμ σε dual channel mode στο GTAVπ.χ , κρασσαρει,οταν παιζω με μια 8αρα το παιχνιδι παιζει με τις ωρες, ενω μπορει και να πεταξει και κανα blue screen.

Οταν παιζω με μια ραμ το προβλημα δεν υπαρχει

ΤΟ pc παιζει στοκ 4.4 και οι ραμ 1866 με τιμινκς 10-11-10-30 στα 1.5 v

 

Δοκιμες μεχρι στιγμης:

memtest86 δοκιμασα μαζι και ξεχωριστα κανενα error

prime 95 στο blend mode καποια στιγμη καποιοι πυρηνες του ( 9370) βγαινουν off.ειναι θεμα ραμ?

 

οποτε εχουμε να κανουμε με ελλατωματικες ραμ? 

Link to comment
Share on other sites

Πριν καιρό αγόρασα 2 μνήμες των 4GB (μονές, όχι ζευγάρι/kit) Kingston HyperX Fury 1866Mhz (KHX1866C10D3/4G). Αρχικά τις έβαλα στο βασικό PC (Phenom II 955BE + Gigabyte 990XA-UD3) σε dual channel (2x4GB) στα 1600Mhz. Άρχισαν παγώματα και μπλε οθόνες σε τυχαίες καταστάσεις (idle, firefox 3-4 tabs, gaming). Τις έβαλα σε στοκ (1333Mhz) αλλά δεν άλλαξε κάτι. Δοκιμή με memtest 86+ v.5.01 για ώρες (8-9 περάσματα) δεν έβγαλε σφάλματα.

Τις "μετακόμισα" σε δεύτερο PC (Celeron 1820 + Asrock B85M-HDS) σε στοκ φυσικά (1333Mhz) όπου και εκεί εμφανίστηκαν περίεργα πράγματα (πολλά χτες βράδυ!). Τρέχουν memtest με τον Celeron, όμως έχω την εντύπωση πως (πάλι) δεν θα βγάλει σφάλματα. Η επόμενη κίνηση μου θα είναι να τις χωρίσω και να τις βάλω μονές.

Όλα τα παραπάνω με Windows 7.

Πίστευα πως το πρόβλημα είναι πως δεν είναι ζευγάρι (kit) αλλά βλέποντας την περίπτωσή σου, μάλλον κάτι άλλο θα συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

τις ιδιες ραμ εχουμε βασικα απλα εγω εχω 2χ8αρες.

Τις εβαλα σε memtest error δεν φαινετε να βγαζουν.

Αυτες τις μερες π,χ το syndicate παιζω και μπορει ξαφνικα να κρασαρει.

Μηπως υπαρχει τυχον ασυμβατοτητα των συγκεκριμενων ραμ με το δικο μου hardware?

Σκεφτομαι μηπως τις πουλησω αφου θεμα σε αλλο pc δεν κανουν και να παρω κανα αλλο σετ να δουμε αν το κανουν και εκει

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και στο memtest με τον Celeron (14 περάσματα, σχεδόν 24 ώρες) βρήκα σφάλματα. Αναγκάστηκα να τις χωρίσω (μια στο βασικό PC και μια στο δεύτερο).

Η όλη υπόθεση πάντως με βάζει σε σκέψεις, ίσως δεν είναι τυχαία από τις φθηνότερες μνήμες οι hyperX Fury.

Στην επόμενη αγορά μου για RAM θα έχω κατα νου το "Ό,τι πληρώνεις, παίρνεις" και όχι "οι Kingston είναι καλές μνήμες και με την καλύτερη συμβατότητα".

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ρε topclr αλλα εγω 3-4 χρονια με 2χ4αρες corsair vengeance δεν ειχα κανενα απολυτως θεμα.Το απιστευτο της υποθεσης ειναι οτι αν τις τρεξεις ξεχωριστα το pc δεν εχει κανενα απολυτως θεμα.Αλλα επειδη δεν γινεται να μεινω με μια 8αρα λογικα θα τις πουλησω οσο ειναι και να παρω 2 corsair να τελειωνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε valantismp μην σε πάρουμε στο λαιμό μας. Εγώ παραπάνω μιλάω για δύο ξεχωριστά κομμάτια, όχι ζευγάρι/kit. Ενδεχομένως εσύ να μην έχεις θέμα. Μπορεί να παίζει ρόλο και η παρτίδα, κανείς μας δεν ξέρει.

@sakinor Εγώ βλέποντας σε PC ξαδέρφου να δουλεύουν χωρίς πρόβλημα dual channel 2 μνήμες των 2GB (μια Corsair και μια Adata) και μετά 2 τεμάχια των 4GB Crucial ballistix με διαφορετικούς κωδικούς, υπέθεσα δεν θα έχω πρόβλημα με τις Kingston σαν ζευγάρι. Τώρα που τις έχω χώρια δεν βλέπω (ακόμα) κάτι "στραβό".

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παντως σε μενα το θεμα παρατηρειται μονο οταν οι μνημες δουλεουν dual channel.

Για παραδειγμα , χτες σε dual channel ειχα που και που κανα bsod , η κανα παιχνιδι κρασαρε

 

Σημερα δουλευω με μια ραμ δηλαδη στα 8γιγα και δεν εχει συμβει τιποτα απολυτως,και τα παιχνιδια παιζουν ρολοι

 

Τωρα φταινε η ραμ? φταει καμια ασυμβατοτητα με την μητρικη μου? Εχει μηπως θεμα ο controller σε dual channel? Περιεργο. μονο με αλλαγη ραμ θα καταλαβω μαλλον.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.