Jump to content



VirtualBox Installation Issue


Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες,

 

Προσπάθησα σήμερα πάμπολες φορές να εγκαταστήσω το VirtualBox-5.0.14-105127-Win στα Windows 10 Pro και λαμβάνω το παρακάτω μύνημα....

Capture.png

 

Δοκίμασα με παλαιότερη έκδοση και πάλι το ίδιο.

Το Hyper-V το έχω απενεργοποιημένο και δεν έχω άλλες virtual network adapters. Τι γίνεται???  :hmm:

Έγινε επεξεργασία από env0y
Link to comment
Share on other sites

Τι επεξεργαστή έχεις;

Κάνε εκτέλεση του setup as administrator.

Το μήνυμα που πετάει είναι ότι δεν βρίσκει το path.

Στην υπογραφή μου είναι το σύστημά μου, γνωρίζω ότι δεν βρίσκει κάποιο path για ένα .msi αρχείο που απλά δεν υπάρχει. Το βρήκα χειροκίνητα στο local user app data αλλά και πάλι δεν το διαβάζει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση το παραπάνω με τον επεξεργαστή φίλε μου. Είναι η δυνατότητα του λειτουργικού ναι χρησιμοποιεί πιο πολύ χώρο στην RAM
 

(AMD64) is the 64-bit version of the x86 instruction set. It supports vastly larger amounts (theoretically, 264 bytes or 16 exbibytes) of virtual memory and physical memory than is possible on its 32-bit predecessors, allowing programs to store larger amounts of data in memory.

Link to comment
Share on other sites

It depends how they name it αλλά πάμε παρακάτω γιατί πολύ πιθανών έχεις περισσότερο δίκιο απο εμένα.

Βασικά δεν είναι μόνο η μνήμη το θέμα.

 

Κατα πάσα πιθανότητα πρέπει να είναι corrupted ο Installer.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα την λύση και θα την βάλω εδώ σε περίπτωση που το αντιμετωπίσει και κάποιος άλλος.

 

Πρέπει να βρεις στην παρακάτω διαδρομή της registry τον φάκελο που περιέχει registry key με την Oracle και να τον σβήσεις.

computer\hkey_current_user\software\microsoft\installer\products

 

Μετά η εγκατάσταση του Virtualbox γίνεται κανονικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω ενα παρομοιο θεμα σχετικα με το vmware player, οταν κανω δεξι κλικ στην επιφανεια εργασιας, σε οποιαδηποτε windows εχω εγκατεστημενα, 7, 8, η 10, τον πινακα με τις επιλογες μου τον βγαζει αριστερα απο τον δεικτη του ποντικιου και οχι δεξια που ειναι το σωστο, (αυτο συμβαινει μονο σε virtual, οχι σε κανονικη εγκατασταση σε partition), υπαρχει καποια ρυθμιση να το αλλαξω αυτο;

post-62443-0-94795900-1454589465_thumb.p

Έγινε επεξεργασία από Cipioner
Link to comment
Share on other sites

Έιχα παρατηρήσει και εγώ κάτι ασήμαντικες αλλά περίεργες συμπεριφορές στο γραφικό περιβάλλον όπου διορθώθηκαν όταν ανέβασα τα ΜΒ της video memory στα 128.

 

Έκλεισα τελείως το VM και όταν το ξεκίνησα το πρόβλημα δεν υπήρχε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.