Jump to content



LG 1730s σε 1280 ή σε 1024?


papabasi

Recommended Posts

Μια- πιθανώς χαζή - ερώτηση:

Έχω την LG 1730s και στην προτεινόμενη ανάλυση 1280Χ1024 μου φαίνεται αρκέτα έντονο το contrast ίσως λόγω ψηλής ανάλυσης. Έτσι τη δουλέυω σε 1024Χ768, που φάινονται όλα πιο ζωντάνα, αν και με σκιάσεις.

Υπάρχει περίπτωση να παρουσιάστει με τον καιρό πρόβλημα που δε είναι στην προτεινόμενη ανάλυση ??

Είναι καινούργια η άτιμη και την παραχαϊδεύω... (μια φορά και γώ αξιόθηκα να δώσω λεφτά για οθόνη)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι σε 1280 είναι καλύτερη?

Τι διάολο γκαβώθηκα εντελώς? Εμένα μου φαίνεται ότι στα 1280 πρέπει να χωθώ μέσα για να δω τι γράφει...

Στα 1024 και με το colorific δείχνει μια χαρά. Ειδικά λευκά γράμματα σε μαύρο φόντο είναι πολύ ζωντανά

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον Zarra

Αρχική απάντηση από Zarras [13-02-2005 00:50]

ολες οι οθονες ανεξαρτητου ειδους εχουν μια optimal αναλυση, στη οποια εχει τις λιγοτερες παραμορφωσεις, τη καλυτερη γεωμετρια και τη μεγαλητερη ευκρινεια, βεβαια αυτο θα το δεις με καποιο προγραμμα που μετραει οθονες, δυσκολα θα το καταλαβεις με γυμνο ματι.

παντως ισχυει το εξης

15'' 800x600

17'' 1024x768

19'' 1280x1024

21-23'' 1600x1200

23+'' 2048x1500 μονο για βιντεο...

τωρα τι αναλυση θα διαλεξεις ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Battosai [Σήμερα, στις 00:23]

Σύμφωνα με τον Zarra

Νομιζω στις TFT οι διαφορες απο την optimal αναλυση στις αλλες ειναι πολυ μεγαλυτερες απο οτι σε μια CRT.

Εμενα προσωπικα στην LG 1715 που εχω η ποιοτητα μεταξυ 1024 και 1280 ειναι η μερα με τη νυχτα, με την 1280 που ειναι και η optimal να ειναι καλυτερη, το ιδιο δηλαδη με τον unstoppable.

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια οθόνη 1730 πήρα για τους γονέους και επειδή ο πατέρας μου έχει πρόβλημα με τα μάτια, απλά ανέβασα τα DPI από display properties, advanced, general. Η ποιότητα στα 1024 είναι απλά αισχρή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.