Jump to content



Μετασχηματιστής ρεύματος


HotPeanut

Recommended Posts

Είμαι στην διαδικασία να φέρω από ΗΠΑ έναν ενισχυτή ήχου παρόμοιο με τον παρακάτω

http://usa.yamaha.com/products/audio-visual/av-receivers-amps/rx/rx-v679_black_u/?mode=model

και θα ήθελα να μάθω τί μετασχηματιστή θα χρειαστώ για την τροφοδοσία του.

 

Τί πρέπει να προσέξω; Το watt power;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα χρειαστείς τίποτα, εκτός από ένα adaptor. Σελίδα 34 στο manual.

 

post-33266-0-06043500-1455012816.png

 

Γενικά πάντως, να το έχεις σαν πρακτική, διάβαζε το manual πριν αγοράσεις συσκευή, μπορεί να βρεις πράγματα που δε σου αρέσουν. Εγώ το κάνω πάντα, ειδικά σε μητρικές και συσκευές με πολλές λειτουργίες (tv, amp, projector, κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Το είδα αυτό αλλά έχει και ψιλά γράμματα τα οποία λένε:

 

VOLTAGE SELECTOR

(General model only)

Αρα δεν μπορώ να ξέρω από πριν αν τον έχει ή δεν τον έχει.

Έγινε επεξεργασία από honda22
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να περιμένεις να παραλάβεις πρώτα τότε; Αρκετά νεότερα μοντέλα είναι και auto-switch.

Πάντως, θα πρέπει να πάρεις κάποιον βάσει VA. Τώρα πόσα ακριβώς, ας σου πούνε οι ηλεκτρολογοηλεκτρονιτέτοιοι του forum.

@Seafalco,@GriGaS.

Link to comment
Share on other sites

αν έχει διακόπτη (αυτον τον κοκκινο που εχουν και τα παλια τροφοδοτικα) (110V - 220V) τον βαζεις στα 220V και εισαι ετοιμος (εφοσον συνδεεται απευθειας στην πριζα)

 

αν δεν εχει διακοπτη κοιτα το manual αν ειναι auto-switch αν ναι τοτε μπαινει με την μια στην πριζα (ειτε ειναι 110V ειτε 220V) οπως τα τροφοδοτικα τον pc πλεον, αν όχι τοτε θες  απο 220V σε 110V

 

αν εχει εξωτερικο μετασχηματιστη (κομματάκι δύσκολο) και ειναι για input 110v θα πρεπει να αγορασεις για 220V (output ιδιο Volt Ampere (Watt))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.