Jump to content



Προβλημα με το ρολοι μετα απο εναλλαγη Linux-Windows


tommybertsen

Recommended Posts

Καλησπερα σας. Ενα περιεργο προβλημα παρουσιαζεται ΚΑΘΕ φορα που θα μπω στα Linux (Mint Cinnamon 17.3) και μετα επιστρεφω στα Windows (Win 10 ).

 

Καθε μα καθε φορα , η ωρα ειναι 2 ωρες πισω , οταν επιστρεφω στα Windows. 

Ειτε βαλω αυτοματη ζωνη ωρας, ειτε αυτοματη ρυθμιση ωρας, ειτε ρυθμισω μονος το ρολοι, κατα την επιστροφη αφου εχω λογκαρει πρωτα σε linux , συμβαινει το ιδιο πραγμα. 

 

Αν διορθωσω την ωρα και κανω reboot ξανα στα Windows,  κανενα θεμα. Αυτο συμβαινει ΜΟΝΟ οταν μπαινω στα Linux και υστερα στα Windows (ακομη και αρχικα στα Windows να εχω μπει , και να κανω επανεκκινηση σε Linux και μετα ξανα Windows, παλι θα συμβει).

 

Γιατι συμβαινει αυτο; Φταινε τα Linux ή τα Windows? Λυνεται με καποιο τροπο;

 

Σημειωση: Εχω τα Linux σε διαφορετικο τελειως ssd (στον Adata), και τα Windows στον Intel και επιλεγω με το boot manager της μητρικης ποιο λειτουργικο θα εκκινησω. Κανενα αλλο προβλημα δεν εχω δει να παρουσιαζεται μεχρι στιγμης. 

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το regedit.exe και πήγαινε στο path HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\TimeZoneInformation .

Φτιάξε ένα DWORD (32-bit) Value με όνομα RealTimeIsUniversal και δώσε του τιμή 1. (reboot then)

 

Έχει να κάνει με το ότι linux και mac os πάνε με βάση το gmt, ενώ τα windows συγχρονίζονται με βάση την τοπική σου ώρα.

Αν συνεχίσει, θες και 1-2 εντολές στο linux και θα'σαι οκ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπηκα λινουξ αφου εκανα αυτο που ειπες, γυρισα windows , και η ωρα εμφανιστηκε σωστα. Την πρωτη φορα εκανε περιπου 30sec στο Welcome Screen. Στο επομενο Restart , ολα κομπλε. Ευχαριστω πολυ, δεν ειχα ιδεα οτι συμβαινει αυτο! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 12/2/2016 at 17:14, το μέλος Delijohn έγραψε:

Άνοιξε το regedit.exe και πήγαινε στο path HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\TimeZoneInformation .

Φτιάξε ένα DWORD (32-bit) Value με όνομα RealTimeIsUniversal και δώσε του τιμή 1. (reboot then)

 

Έχει να κάνει με το ότι linux και mac os πάνε με βάση το gmt, ενώ τα windows συγχρονίζονται με βάση την τοπική σου ώρα.

Αν συνεχίσει, θες και 1-2 εντολές στο linux και θα'σαι οκ.

Nαι, αυτο δεν συμβαινει με ολες τις διανομες ειδικα σε εμενα το προβλημα εμφανιζετε, οταν εχω dual boot με arch οειδη (manjaro arch και antergos) με ubuntu, debian, opensuse, pclinux, που ειχα κατα καιρους, δεν ειχα ποτε θεμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Εμενα γινοταν (δε γινεται πλεον) , με -οχι ακριβως- dual boot και με ubuntoειδες. 

Παρολα αυτα μετα το dword δεν ξανασυνεβη το προβλημα!! 

 

Τοτε θα δημιουργησω και εγω την συγκεκριμενη τιμη στο μητρωο, ελπιζω να λυθει, το αναφερουνε και στo wiki του arch https://wiki.archlinux.org/index.php/time

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.