Jump to content



Ασύρματη σύνδεση τιμονιού (χειριστήριο) με PC


Recommended Posts

Μια ερώτηση για όποιους μπορεί να γνωρίζουν κάποια πράγματα παραπάνω στο θέμα:

 

Έχω αυτή τη στιγμή δύο fanatec τιμόνια, τα BMW GT2 και Formula. Έχω παραγγείλει και είμαι σε αναμονή για ένα OSW kit όπου δεν περιλαμβάνονται τα τιμόνια. Η σκέψη μου είναι να χρησιμοποιήσω τα δύο fanatec τιμόνια μιας και είναι πολύ καλά για τη δουλειά που τα θέλω (GT & F1). Τα τιμόνια αυτά θα τα "βλέπει" το PC μου χάρη στη τροποποίηση που θα τους κάνω μέσω ενός PCB  και του λογισμικού Fanaleds. Έτσι όλα τα κουμπιά αλλά και οι οθονούλες των τιμονιών θα είναι λειτουργικά. Η μετάδοση των δεδομένων θα γίνεται μέσω usb καλωδίου που θα συνδέει το τιμόνι με το PC. Περισσότερες πληροφορίες για την κατασκευή εδώ.

 

Τα καλώδια όμως (USB) που θα κρέμονται είναι ένα πρόβλημα και έρχομαι στο ερώτημά μου: υπάρχει δυνατότητα για να στείλω ασύρματα το σήμα από το usb του τιμονιού στο usb του PC - οικονομικά και εύκολα?

 

Το μόνο σοβαρό άρθρο που κατάφερα να βρω "γκουγκλάροντας" για το θέμα είναι αυτό: How to Convert a USB Keyboard to Wireless αλλά καθώς δεν έχω γνώσεις περί ηλεκτρονικών, είναι Κινέζικα για μένα:unsure:

 

Να θυμίσω ότι υπάρχει και το καταπληκτικό Bluefruit που λειτουργεί σαν bluetooth για να το χρησιμοποιούσα αντί του παραπάνω PCB αλλά αυτό θα απαιτούσε ικανότητες τις οποίες μάλλον δεν έχω. (έ @akis_z80 ?)

 

Αλήθεια @Maximvs  τα καταπληκτικά τιμόνια σου τα συνδέεις ενσύρματα ή ασύρματα στο PC?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Άρη το έχουν κάνει με bluefruit, σου παραθέτω το νήμα αλλά φυσικά κάποια links τα βλέπεις μόνο σαν iRacing member και σίγουρα δεν είναι κάτι που φαίνεται να γίνεται εύκολα χωρίς να βάλεις χοντρό χέρι στα ηλεκτρονικά. Θα σου έλεγα να έρθω για δοκιμή όταν στήσεις το OSW αλλά από την άλλη προέχει να αποφασίσω τί θα κάνω με το VR ή Triples και δεν είναι καιρός να μπαίνω σε χοντρό πειρασμό εάν δοκιμάσω σύστημα OSW.

 

Quote

Iracing member Francois Andrieu came up with a great method for converting Fanatec rims. His work can be used via wired or bluetooth and utilizes the stock components of the Fanatec rims. Definitely worth a look.

http://members.iracing.com/jforum/posts/list/3343242.page







I have received a crazy amount of pm's lately about my fanatec universal hub conversion so I figured it would be easiest to just make a thread to point people to. My conversion uses the fanatec universal hub and fanatec rim but the idea for the internals came from Michael Fabian, here is a link to that thread. http://members.iracing.com/jforum/posts/list/3318067.page

I will start off with a parts list for what I made.

Fanatec Universal Hub: http://www.fanatec.com/us-en/steering-wheels/clubsport-steering-wheel-universal-hub-us.html
(fanatec has these on sale for $170 until they sell out of their stock, I paid $250 each for my hubs)

- Q1R Quick Release: http://beyondmonkey.com/pub/q1r/q1r.html (note: the 50mm wheel sides will bolt up to the fanatec hub without modification)

- Bluetooth Adapter: http://www.amazon.com/Kinivo-BTD-400-Bluetooth-4-0-adapter/dp/B007Q45EF4/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1438420994&sr=8-1&keywords=bluetooth+adapter
(only needed if your computer does not have built in bluetooth)

- Bluefruit EZ-Key: http://www.amazon.com/Bluefruit-EZ-Key-Bluetooth-Keyboard-Controller/dp/B00J2QFOJ0/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1438418234&sr=8-1&keywords=bluefruit+hid

Some info about the bluefruit. https://learn.adafruit.com/introducing-bluefruit-ez-key-diy-bluetooth-hid-keyboard/overview

- Charger for battery: http://www.amazon.com/USB-Li-Ion-LiPoly-Charger-v1-2/dp/B00E4WLX1K/ref=pd_bxgy_60_img_y
(I actually used the smaller version of the charger in my hubs but it appears it is no longer available, at least at Amazon)

- Battery: http://www.amazon.com/Mudder-Rechargeable-Quadcopter-Integrated-Protection/dp/B00S65G8VQ/ref=sr_1_10?ie=UTF8&qid=1447668267&sr=8-10&keywords=3.7v+lipo

- Power Switch: http://www.amazon.com/Solder-Position-Panel-Slide-Switch/dp/B008DFYL4K/ref=pd_sim_60_4?ie=UTF8&refRID=1F2SB9HYD792KAGN7XS9

- Some other items that will be needed are some 22-20 awg wire, and a soldering iron/solder (recommend 60/40) some small shrink tube is also handy to have for this (you will need an iron with a pencil tip).

- 6 8-32 x 1/2" FHCS (flat head screw), 6 8-32 nuts (not nylock)

- 2 2-56 x 3/4" SHCS (socket head cap screw), 4 2-56 nuts, 6 2-56 flat washers.

The first thing I did was remove the circuit boards from the universal hub by removing the small phillips screws. Next I removed the fanatec quick release from the back of the hub. I then used 6 8-32 x 1/2" FHCS to bolt the Q1R "wheel side" plate to the back of the hub. In the pics you will notice that I used both nylock and regular nuts on the back side. Initially I used all nylock's but several of them interfered with the Q1R so I switched those out to regular nuts. I suggest just using regular nuts with a little thread lock to avoid any clearance issues. I used a little super glue to hold the now unused rubber buttons in place so as to not have a bunch of open holes in the top of the hub. I mounted the power switch with some double sided tape (3M VHB) where the little display would normally go in the top of the hub.

The bluefruit EZ key will accept 12 inputs, I am using the paddle shifters and three of the button boxes (each contains 3 buttons) giving me a total of 11 used inputs. If you require more than 12 you can simply use multiple bluefruit boards in the hub (one would obviously have to be re-programmed). I mounted the charger board with some 2-56 screws and nuts/lock washers. It's hard to describe but I used them as standoffs (I will let the pictures explain). In the pics I used some 2-25 screws to mount the blufruit board but all of the hubs I have done since then I just use some velcro to hold it in as well as the battery.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/19/2016 at 11:49 AM, Aris Teidis said:

υπάρχει δυνατότητα για να στείλω ασύρματα το σήμα από το usb του τιμονιού στο usb του PC - οικονομικά και εύκολα?

Μια ιδέα θα ήταν να εγκαταστήσεις το virtualhere σε ένα raspberry pi, το οποίο θα είναι συνδεδεμένο στο wifi σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MasterCommander said:

Μια ιδέα θα ήταν να εγκαταστήσεις το virtualhere σε ένα raspberry pi, το οποίο θα είναι συνδεδεμένο στο wifi σου.

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση, θέλει μελέτη γιατί το μόνο που κατάλαβα είναι πως κοστίζει 39€ (πράγμα καλό!), αλλά το πως δουλεύει...:unsure:?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, geovas77 said:

Άρη το έχουν κάνει με bluefruit, σου παραθέτω το νήμα αλλά φυσικά κάποια links τα βλέπεις μόνο σαν iRacing member και σίγουρα δεν είναι κάτι που φαίνεται να γίνεται εύκολα χωρίς να βάλεις χοντρό χέρι στα ηλεκτρονικά. Θα σου έλεγα να έρθω για δοκιμή όταν στήσεις το OSW αλλά από την άλλη προέχει να αποφασίσω τί θα κάνω με το VR ή Triples και δεν είναι καιρός να μπαίνω σε χοντρό πειρασμό εάν δοκιμάσω σύστημα OSW.

 

 

Το φαντάστηκα ότι θα γίνεται με το bluefruit, το θέμα είναι πόσο δύσκολο είναι και αν δεν έχεις συνδρομή iracing forums δεν έχεις και λεπτομέρειες...

 

Link to comment
Share on other sites

Άρη by default το adafruit αναγνωρίζεται από το pc ως bluetooth keyboard. Επειδή δίνουν τη δυνατότητα να πειραχτεί η rom του, φαντάζομαι ότι μπορεί να προγραμματιστεί για να το βλέπει το pc ως gaming controller. Λογικά θα βρούμε έτοιμη rom για αυτό το πράγμα. Το φόρτωμά της στο adafruit είναι παιχνιδάκι..

Άποψή μου -που στο είπα και με pm: μη μπλέξεις με καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, akis_z80 said:

Άρη by default το adafruit αναγνωρίζεται από το pc ως bluetooth keyboard. Επειδή δίνουν τη δυνατότητα να πειραχτεί η rom του, φαντάζομαι ότι μπορεί να προγραμματιστεί για να το βλέπει το pc ως gaming controller. Λογικά θα βρούμε έτοιμη rom για αυτό το πράγμα. Το φόρτωμά της στο adafruit είναι παιχνιδάκι..

Άποψή μου -που στο είπα και με pm: μη μπλέξεις με καλώδια.

Και εγώ μαζί σου και μου αρέσει πολύ το adafruit γιατί είναι και σχετικά φτηνό και αξιόπιστο αλλά αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ασχοληθώ ποιο σοβαρά με DIY και ηλεκτρικό κολλητήρι όπου είμαι άπειρος (θα μου πεις και τα fanatec δεν θα χρειαστούν?) και θα πρέπει να εγκαταλείψω την ιδέα των Fanatec τιμονιών μου, τα οποία τα έχουν όλα και συμφέρουν (εκτός της ασύρματης σύνδεσης)!:p

Πχ. Ας πούμε ότι έφτιαχνα ένα GT τιμονάκι: εκτός ότι θα τα έσκαγα χοντρά για το ίδιο το τιμόνι (στεφάνη) θα ήθελα πόσα ακόμα μόνο για μια καλή αξιόπιστη λύση για pads ταχυτήτων. Μετά βάλε το adafruit, μπαταρίες, δέκτη bluetooth για PC, κουμπάκια κτλ. και με πιάνει πανικός. Εσύ τα έχεις καταφέρει αρκετά καλά με το τιμονάκι σου!

Για το Fanatec θα χρειαστώ 65€ για το τσιπάκι (πολύ ακριβό) που απ' ότι είδα μπαίνει σχετικά εύκολα (:unsure:) και κάτι ακόμα για καλώδια και βύσματα. (μμμ καμιά κατοστάρα συνολικά, όχι και τόσο φτηνά...) Αν σκεφτείς και το πόσο κοστίζουν τα Fanatec δεν είναι και τόσο φτηνά τελικά αλλά είναι που τα έχω και δεν πουλιούνται και εύκολα...

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ τώρα είδα το βίντεο. Ο από πάνω δεν ενοχλείται γιατί παίζει με αγωνιστικό αυτοκίνητο που έχει κοντή κρεμαγιέρα. Κάτσε να πάρεις καμιά m3 drift και θα σου πω εγώ!!

Ας μας πει ο @Stelios F. την εμπειρία του από το καλώδιο και πόσο ωραίο μαστίγιο γίνεται όταν ξεκουμπώσει την ώρα που το τιμόνι ρίχνει σβούρες :D

 

Προτείνω αν όχι τώρα, σε κάποια επόμενη φάση (αφού χαρείς στην αρχή το osw όπως είναι) να ασχοληθείς με την ησυχία σου με τα buttons και στην τελική να βρεις έναν ηλεκτρονικό να στο φτιάξει ή να μου τα στείλεις επάνω με ταχυδρομείο και να τα κάνω εγώ κάποια στιγμή!

 

Link to comment
Share on other sites

Άρη για quick release to Q1R θα χρησιμοποιήσεις;

 

Επίσης το OSW το παρήγγειλες από τον τύπο που τα φτιάχνει στην Ευρώπη που σου είχα κάνει link; Πόσο καιρό σου είπε για παράδοση;

 

Βασικά όπως το βλέπω και επειδή και εγώ εάν κάποια στιγμή πάω σε OSW θα κάνω mod τα τιμόνια που έχω, χοντρικά χρειάζομαι κάπου 150 € / wheel (Bodnar mod + Q1R + μεταφορικά) + 70€ για το Q1R που προσαρμόζεται στο OSW, οπότε υπολογίζω + 400 € χοντρικά και για τα δύο τιμόνια που έχω. Υπολογίζω και 1200-1500 € για το OSW + αναβάθμιση το cockpit σου σε full version οπότε χτυπάμε το διχίλιαρο και να δώ πως θα αποφευχθεί η παντόφλα από το έτερο ήμισυ.

 

Προηγείται πάντως το VR ή τα Triples.

 

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, για quick release ετοιμαζόμουν να πάρω τα QR3D (70mm Standard) και QR3D (52mm Fanatec) από αυτόν τον τύπο με 40€ το καθένα αλλά τα έβγαλε από το site του (ατυχία) μετά από διαμαρτυρία του δημιουργού του QR ο οποίος το δίνει δωρεάν σαν 3D αρχείο για όποιον θέλει να το φτιάξει: http://www.xsimulator.net/community/threads/3d-printed-quick-release.6360/#post-70710

οπότε ίσως να μπορούσαμε (αν μαζευτούμε ποιο πολοί) να το τυπώσουμε (οικονομικά) σε κάποιο 3D εκτυπωτή. Είναι πολύ αξιόπιστο απ' ότι διαβάζω.  Το Q1R είναι πολύ καλό φυσικά αλλά και πολύ ακριβό! Το παραπάνω που περιγράφω είναι ένα κομμάτι που δένει μόνιμα πάνω στο τιμόνι και μετά σφίγγει στον άξονα, κατ' ευθείαν, του μοτέρ. Για πολλά τιμόνια η διαφορά τελικά δεν είναι μεγάλη.

 

OSW  παρήγγειλα από τον TOMO - είναι ο τύπος είχες κάνει link. Τέλη Γενάρη του είχα γράψει ότι ενδιαφέρομαι και μου απάντησε ότι με έβαλε στη λίστα (παράδοσης???) για μέσα Μάρτη. Δεν έχω ακόμα αποφασίσει αν θα προχωρήσω σε αγορά γιατί τα πράγματα εξελίσσονται γρήγορα στο θέμα του OSW καθώς έχουμε νέα από τη Granite Devices για ένα νέο προϊόν που ετοιμάζουν και αν κατάλαβα καλά θα συγκεντρώνει όλα τα απαραίτητα "ηλεκτρονικά" για να δουλέψει το μοτέρ του OSW. Δείτε λεπτομέρειες εδώ και εδώ: SimuCUBE Αν πάλι κατάλαβα καλά και το προϊόν αυτό θα κοστίζει μόνο 160€ τότε η τιμή συνολικά για το OSW θα πέφτει κάτω από το χιλιάρικο!

         
   
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Προς το παρόν θα μετατραπούν τα τιμόνια για ενσύρματη σύνδεση μέσω USB και αργότερα βλέπουμε...

Μερικές φωτογραφίες από τη μετατροπή του Formula Rim της Fanatec (που λειτουργεί άψογα - όλλα τα κουμπια) και ακολουθεί σύντομα και το BMW:

 

848764OSWMod4.jpg

756706OSWMod5.jpg

266303OSWMod3.jpg

913900OSWMod2.jpg

331641OSWMod1.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.